BANJALUKA – Vlada RS i predstavnici Saveza opština i gradova RS dogovorili su se da novim zakonskim rješenjem bude ostavljena mogućnost jedinicama lokalne samouprave da direktnom pogodbom dodjeljuju, odnosno prodaju, gradsko građevinsko zemljište, izjavio je premijer RS Aleksandar Džombić.

“To bi se primjenjivalo onda kada imaju interesa da ostvare određene investicije, kada bi to prouzrokovalo izgradnju fabričkih pogona, ostvarilo dodatno zapošljavanje i stvorilo opštinama direktnu korist”, rekao je Džombić novinarima nakon javne rasprave o nacrtima Ekonomske politike i budžeta RS za narednu godinu sa predstavnicima Saveza.

Premijer Džombić je dodao da po pitanju komunalnih preduzeća, koja su zakonom prenesena u nadležnost opština i gradova u kojima postoje značajna dugovanja, već je stavljeno u Nacrt ekonomske politike da se pokušaju očistiti bilansi tih preduzeća kako bi se stvorili uslovi za njihovo kontinuirano poslovanje.

Džombić je istakao da je po tom pitanju predložena konverzija određenih potraživanja u kapital ili dugoročni reprogram uz obezbjeđenje garancija opština.

Prema njegovim riječima, predstavnici Saveza opština i gradova su zahtijevali da se, u okviru podsticaja poljoprivredi, uvede i ruralni razvoj, dodajući da se taj zahtjev razlikuje od zahtjeva privrednika i poljoprivrednika koji traže da, ako se grant za te namjene ne poveća od predviđenih 60 miliona, onda da se iz njega izbaci ruralni razvoj.

“Razgovarali smo i o decentralizaciji u fiskalnoj oblasti, gdje opštine i gradovi traže veće učešće u naplati po osnovu koncesija i da razmotrimo mogućnost decentralizovanog pristupa rada Poreske uprave RS ili određenih poreza koji su u vlasništu jedinica lokalne samouprave”, rekao je Džombić.

Bilo je riječi i o porezu na imovinu koji će biti primjenjivan od naredne godine, gdje je Savez opština i gradova RS dao inicijativu da se ide sa jedinstvenom stopom poreza.

Predsjednik Saveza opština i gradova RS Dragoljub Davidović rekao je da je opštinama ostavljena zakonska mogućnost da odrede visinu stope poreza na imovinu u rasponu od 0,05 do 0,5 odsto.

Prema njegovim riječima, od Poreske uprave RS jedinice lokalne samouprave dobijaju podatke o broju prijavljenih jedinica imovine, ali da je potrebno imati i njihovu procjenjenu vrijednost da bi se vidjelo koju bi trebalo uzeti visinu poreske stope.

Davidović je rekao da, kada je u pitanju toplifikacija gradova i opština, predloženo je da robne rezerve raspolažu sa određenim količinama mazuta koje bi bile povlačene u određenim kriznim situacijama kako ne bi došlo do prekida grijanja u toku zime, a opštine bi po tome izmirivale svoje obaveze.

On je rekao da je jedno od urgentnih pitanja i sanacija elektrodistributivne mreže, naročito u seoskim i prigradskim područijima.

Izvor Agencije