BANJALUKA – Zvaničnici pojedinih opština u RS predstavili su na Investicionoj konferenciji u Banjaluci svoje potencijale, resurse i projekte za koje očekuju interes investitora.

Načelnik opštine Mrkonjić Grad Divna Aničić izjavila je da je ovoj lokalnoj zajednici potreban investitor koji će pokrenuti proizvodnju u Fabrici vijaka i naći tržište, napominjući da je država većinski vlasnik, sa 57 odsto kapitala.

Ova opština očekuje uspješno učešće na Investicionoj konferenciji 22. i 23. septembra, naročito sa projektom u metaloprerađivačkoj industriji čiji je cilj traženje investitora za Fabriku vijaka.

“Išli smo na traženje investitora za Fabriku vijaka s obzirom na to da je u fabrici uspješno završen stečaj, da fabrika nema dugovanja ni prema državi ni prema radnicima i da je sačuvala svoju imovinu većim dijelom i određeni broj mašina. Fabrika posjeduje i određene dozvole za rad koje će olakšati proceduru do novog investitora” – kaže Aničić i naglašava da fabrika trenutno radi u jako malom obimu proizvodnje, neke sitne narudžbe.

Ona je kao prednost navela iskustvo radnika i nedostatak kvalitetnih vijaka u domaćoj proizvodnji, jer sada su na tržištu proizvodi sumnjivog kvaliteta, pretežno iz Kine, Hrvatske i tako dalje.

U opštini kažu da će ponuditi i projekte iz oblasti turizma i prerade hrane, koje je takođe predložilo Ministarstvo za ekonomsku saradnju i regionalne odnose Republike Srpske.

Pripremljene su i kraće prezentacije na srpskom i engleskom jeziku.

Kada je riječ o turizmu, opština Mrkonjić Grad baziraće se na Turistički centar “Balkana”. “U toku je izrada urbanističkog plana po kome mi možemo ponuditi zemljište i određene uslove, a neko treba da dođe i uradi određene smještajne kapacitete, prateće objekte, sportske terene”, rekla je Aničić.

Opština Mrkonjić Grad je na Investicionoj konferenciji nastupila i sa programom prerade hrane i proizvodnje ljekovitog bilja.

“Što se tiče oblasti prerade hrane, bazirali smo se na proizvodnju i preradu krompira, znači finalnog proizvoda i sjemenskog krompira. Prema mojim saznanjima, trenutno jedino Holandija proizvodi sjemenski krompir i osjeti se nedostatak tog proizvoda na evropskom tržištu, a poznato je da je područje od Glamoča do Mrkonjić Grada jako plodno za ovu vrstu proizvodnje”, objasnila je Aničić.

 

Prema njenim riječima, na području opštine Mrkonjić Grad ima osam koncesija za izgradnju malih hidroelektrana koje je dobilo šest koncesionara.
“Činjenica je da ti koncesionari nisu daleko odmakli u izgradnji te su spremni da traže investitore”, rekla je Aničić.

Na Investicionoj konferenciji u Banjaluci danas su predstavljeni i projekti grada Banjaluka pod nazivom “Održivi energetski akcioni plan” i “Toplifikacioni sistem grada”.

Šef Odsjeka za razvoj, evropske integracije i investicije u Administrativnoj službi grada Ljubica Milanović je na konferenciji navela da su ti projekti sastavni dio prezentacije Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske, koje organizuje skup.

Milanovićeva je prezentovala i projekat grada Banjaluka o revitalizaciji tvrđave Kastel, a posebno je istakla cjelinu jedan projekta, koja podrazumijeva izgradnju luksuznog hotela.

Na Investicionoj konferenciji u Banjaluci, Milanovićeva je prezentovala i projekat garaža.

Za potrebe konferencije pripremljen je promotivni materijal grada, a Gradska razvojna agencija je sačinila Katalog investicionih projekata.

Na dvodnevnoj konferenciji u Banjaluci učestvuju i predstavnici Gradske razvojne agencije koji predstavljaju Tehnološki biznis park, Sajamski centar, Stadion, Logistički distributivni centar, te Zelenu elektranu, kao i predstavnici Javnog preduzeća “Depot” sa projektom “Mehaničko-biološki tretman otpada”, te drugim projektima za koje investitori imaju interes.

Opština Trebinje predstavila je turističke potencijale, sa akcentom na ulaganja u izgradnju novih hotela i sportskih terena.

Načelnik Odjeljenja za stambeno-komunalne poslove opštine Trebinje Stevan Bekan izrazio je nadu da će investitori prepoznati interes za ulaganja u sportski, vjerski i ruralni turizam na području ove opštine, te dodao da je blizina Dubrovnika i Herceg Novog, svakako, nešto što treba da utiče na njihovu odluku.

“Očekujemo veliku podršku Vlade RS, kao i da bude stvorena mogućnost za otvaranje novih pogona i radnih mjesta, i bila bi velika sreća da to realizujemo u ovim teškim vremenima ekonomske krize”, istakao je Bekan i dodao da već dva mjeseca tim ljudi u opštini priprema prezentaciju, da bi ona bila što kvalitetnija.

Podsjetivši da su bile predviđene mogućnosti predstavljanja četiri oblasti – metaloprerađivačke, turističke, energetske i sektora proizvodnje hrane, Bekan je rekao da je nakon konsultovanja sa Vladom i resornim ministarstvom odlučeno da se Trebinje predstavi turističkom ponudom, dok se jedan dio prezentacije odnosi i na poljoprivredu.

“Učinićemo sve da na što bolji način prezentujemo potencijale kojim raspolaže opština Trebinje, da bismo privukli strane investitore da ulažu kapital u razvoj ovog kraja, što bi značilo i otvaranje novih radnih mjesta. Bilo bi neozbiljno reći da odmah poslije konferencije očekujemo da će neko doći da investira u Trebinje, ali ćemo se potruditi da učinimo sve da naš grad predstavimo na najbolji način”, istakao je Bekan.

Bekan je podsjetio da je opština već dugo godina uključena u mnogobrojne projekte i saradnju sa međunarodnim organizacijama, te dodao da je u posljednjih pet do šest godina opština za uređenje grada i životne sredine dobila oko tri miliona KM donacija.

On je napomenuo da je prije desetak dana u Banjaluci održana tematska sjednica Vlade RS na kojoj su predstavljeni projekti kandidovanih opština za konferenciju, te napomenuo da opština Trebinje tada nije dobila nijednu kritiku niti sugestiju i da je prezentacija dobro ocijenjena.

“Vjerujemo da će istog mišljenja biti i potencijalni investitori i konkretno djelovati”, zaključio je Bekan.

Zamjenik načelnika opštine Višegrad Vinko Droca predstavio je projekat pod nazivom “Višegradska banja – biser turističke ponude”.

Projekat se odnosi na izgradnju novog savremenog hotela na lijevoj obali Banjskog potoka iznad hamama, starog turskog kupatila koje potiče iz vremena gradnje mosta Mehmed-paše Sokolovića na Drini.

U lokalnoj samoupravi očekuju zainteresovanost investitora s obzirom na to da je lokacija za izgradnju ugostiteljskih objekata izuzetna. Višegradska banja nalazi se u gustoj borovoj šumi, u njoj su izvori termalne vode od 34 stepena Celzijusova, a grad je udaljen samo pet kilometara.

Opština Višegrad je ove godine iz budžeta izdvojila i sredstva za rekonstukciju puta od naselja Sase do Višegradske banje.

Kapaciteti Rehabilitacionog centra “Vilina vlas”, svih 160 ležajeva, popunjeni su cijele godine, zbog čega se odavno ukazala potreba za izgradnju još jednog hotela.

Rukovodstvo “Viline vlasi” smatra da su kapaciteti banjskih izvorišta samo djelimično iskorišteni.

Izvor Agencije