MOSKVA – Kvarovi do kojih je došlo na tri kraka podmorskih gasovoda Sjeverni tok 1 i Sjeverni tok 2 su bez presedana, a vrijeme popravke je nemoguće procijeniti za sada, saopštila je juče kompanija Nord Strim AG, operater cjevovoda Sjeverni tok 1.

“Oštećenja koja su se dogodila u jednom danu istovremeno na tri linije sistema podmorskih cjevovoda Sjeverni tok su bez presedana. Za sada nije moguće procijeniti vrijeme za popravku gasne transportne infrastrukture”, navela je kompanija u saopštenju za novinare, izvijestila je agencija Tas s.

Istu informaciju prenosi i Rojters, napominjući da je saopštenje usljedilo poslije upozorenja švedske pomorske uprave o dva curenja gasa na gasovodu Sjeverni tok 1, ubrzo nakon što je Danska izvijestila o curenju gasa na obližnjem gasovodu Sjeverni tok 2 zbog kojeg je ograničila plovidbu u radijusu od pet nautičkih milja.

Gasovod Sjeverni tok 1, koji se sastoji od dva paralelna kraka pojedinačnog kapaciteta od po 27,5 milijardi kubnih metara godišnje, počeo je da isporučuje gas direktno iz Rusije u Njemačku 2011. godine.

Protok gasa tim cjevovodom, koji je od jula radio sa samo 20 posto kapaciteta, zaustavljen je krajem avgusta i nije ponovo pokrenut nakon redovnog remonta.

Za to što Sjeverni tok 1 nije ponovo pokrenut Rusija krivi neispravnu opremu na ključnoj kompresorskoj stanici i sankcije Zapada prema Moskvi zbog rata u Ukrajini.

Sjeverni tok 2, koji se proteže skoro paralelno sa Sjevernim tokom 1 po dnu Baltičkog mora, izgrađen je u septembru 2021. godine, ali nikada nije pokrenut jer je Njemačka odbila da ga sertifikuje. Taj projekat je u potpunosti zaustavljen samo nekoliko dana prije nego što je Moskva poslala trupe u Ukrajinu 24. februara, dodaje britanska agencija.

Švedske vlasti saopštile su danas da su izdata upozorenja na dva curenja gasovoda Sjeverni tok 1 u švedskim i danskim vodama.

“Postoje dva curenja na Sjevernom toku 1, jedno u švedskoj ekonomskoj zoni i jedno u danskoj ekonomskoj zoni. Oni su veoma blizu jedno drugom”, rekao je portparol švedskih pomorskih vlasti za Rojters.

Curenje je locirano sjeveroistočno od danskog ostrva Bornholm, rekao je portparol, uz napomenu da se uzrok incidenta još utvrđuje.

Danske vlasti upozorile su u ponedeljak brodove da izbjegavaju vode oko ostrva Bornholm u Baltičkom moru, u radijusu od pet nautičkih milja, zbog curenja gasa iz ruskog gasovoda Sjeverni tok 2, a pad pritiska utvrđen je i u Sjevernom toku 1.

Nemačka vlada je saopštila da je u kontaktu sa danskim vlastima i da radi sa lokalnim istražnim organima, kako bi otkrila šta je dovelo do naglog pada pritiska u gasovodu, prenosi Rojters.

Holandske i britanske cene gasa porasle su danas pošto je vest o oštećenjima na gasovodu Severni tok 1 od Rusije do Evrope izazvala zabrinutost za bezbednost energetske infrastrukture u EU, pri čemu je sve manja verovatnoća da će protok gasa kroz taj cevovod biti brzo obnovljen.

Cena gasa za isporuku u oktobru (fjučers ugovori) na holandskoj berzi porasla je za 11 evra na 184,50 evra po megavat satu (MVh) na trgovanju do 09:07 časova po srednjoevropskom vremenu, javlja Rojters.
Istovremeno, cena novembarskih fjučersa gasa u Holandiji skočila je za 13,85 evra na 203,10 evra po MWh, dok je britanska cena gasa za novembrsku isporuku porasla za 24 penija na 4,08 funti po britanskoj termalnoj jedinic (BTU).

Evropska komisija saopštila je danas da je prerano spekulisati o uzroku curenja gasa.
“U ovoj fazi prerano je spekulisati koji su uzroci. Zemlje članice pozabaviće se ovim, ostaćemo u bliskom kontaktu, ali nije trenutak za spekulisanje”, rekao je portparol Komisije novinarima.