ŠIPOVO – Ministar idustrije energetike i rudarstva RS Željko Kovačević otvorio je danas u Šipovu novu fabriku alkalno aktiviranog bentonita preduzeća “Bentonit” i “Bentoproduct”, u čiju izgradnju su ruski investitori uložili 4,5 miliona evra.

Nova fabrika će zapošljavati 56 radnika, a 95 odsto proizvodnje biće namijenjeno izvozu.

Ministar Kovačević rekao je da će se otvaranjem fabrike ostvariti višestruki benefit, što podrazumijeva otvaranje novih radnih mjesta, angažovanje mnogih kooperantskih subjekata, ali i smanjenje spoljnotrgovinskog deficita RS.

On je dodao da je Vlada RS prepoznala vrijednost ovog projekta kada je 2006. godine dala koncesiju ruskom investitoru i istakao da je ovo pozitivan primjer u kom pravcu treba da se kreću investicije u Srpskoj.

“Šipovo je odličan primjer kako lokalna zajednica brine o razvoju, a danas smo s opštinskim rukovodstvom razgovarali i o izgradnji malih hidroelektrana na Janjskim Otocima, kao i o drugim mineralnim resursima”, rekao je ministar.

Većinski vlasnik fabrike Adam Vitarigov izrazio je očekivanje da će otvaranje fabrike biti početak i za druge investicije i dodao da će menadžment preduzeća posvetiti pažnju socijalnim pitanjima radnika.

On je zahvalio Vladi RS i resornom ministartvu za povjerenje kada su odobrili koncesiju i podsjetio da je gradnja fabrike počela prije dvije godine.

Direktor fabrike Saša Grbić naglasio je da je kapacitet fabrike 47 hiljada tona bentonita, uz planirani promet od pet do 10 miliona KM, a proizvodnja će početi sa 60 do 70 odsto kapaciteta.

On je dodao da se u naredne tri godine planira ostvarenje proizvodnje do 95 odsto kapaciteta, kao i da će proizvodi biti izvoženi u zemlje bivše Jugoslavije, Mađarsku i Austriju.

“Naša vizija je da u roku od dvije godine postanemo lider na prostoru jugoistočne Evrope u proizvodnji bentonita, a za nekih pet godina sigurno ćemo biti respektabilan konkurent i na udaljenijim tržištima”, rekao je Grbić.

Prema njegovim riječima, bentonit je veoma rijedak mineralni resurs, a šipovski bentonit je izuzetne čistoće i može se koristiti za izradu livačkih kalupa, u građevinarstvu, industriji boja, keramičkoj industriji, proizvodnji sapuna, papira, prehrambenoj industriji i poljoprivredi, te kao neškodljiv dodatak lijekovima.

“Vladi RS smo ponudili najbolje uslove i ovim činom danas smo to i dokazali”, rekao je Grbić tokom prezentacije projekta, dodajući da se sa postojećom sirovinskom bazom može raditi narednih 50 godina.

Predsjednik Vlade RS Aleksandar Džombić zbog obaveza nije mogao prisustvovati današnjem otvaranju.

Izvor Agencije