BANJALUKA – Zbog pada evra na svjetskom tržištu, koji je dostigao najnižu vrijednost u odnosu na američki dolar u posljednje četiri godine, stanovnici Republike Srpske mogu da očekuju nova poskupljenja, prije svega goriva i gasa, smatraju ekonomisti.

Za jedan evro juče je plaćano nešto više od 1,2 dolara. Zajednička evropska valuta u posljednja dva mjeseca nalazi se u snažnom padu prema dolaru zbog problema koje evrozoni stvaraju dugovi Grčke, Portugalije i Španije. Sve više analitičara očekuje dalje slabljenje evra, koje bi krajem godine moglo da dovede do izjednačavanja sa dolarom.

Profesor Ekonomskog fakulteta u Banjoj Luci Vujo Vukmirica kaže da se zbog pada evra u odnosu na dolar sigurno može očekivati dalja nesigurnost na tržištu.

– Grčki dug je poremetio tržišne tokove valuta, prije svih evra, koji će vrlo teško vratiti povjerenje izgubljeno u posljednjih nekoliko mjeseci. Ako evro i dalje bude padao u odnosu na dolar sigurno se može očekivati povećanje cijena energenata u RS, jer su njihove cijene u cijelom svijetu vezane za dolar   – kazao je Vukmirica

Dodao je da u i narednom periodu postoji mogućnost od daljeg pada evra.

– Sigurno je da će i strani investitori biti obazriviji zbog ovakvih prilika na tržištu, što je veoma negativno za Republiku Srpsku – kazao je Vukmirica.

Prvi zamjenik direktora “Optima Grupe” Slavko Šćepanović rekao je da pad evra i te kako utiče na povećanje cijena goriva, s obzirom na to da se cijena nafte veže za dolar.

– Cijene nafte i naftnih derivata se objavljuju u dolarima i bez obzira na pad cijena nafte na tržištu u posljednje vrijeme, promjena kursa evro/dolar to je neutralisala. S obzirom na to da smo tržište koje “radi” u evrima, svaka promjena kursa uveliko utiče na cijenu i izaziva povećanje cijena. Tako je i kod nas i u Evropi – kazao je Šćepanović.

Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Ljubomir Klincov rekao je da pad evra može uticati na cijenu goriva, dok za ostale proizvode za sada nema opasnosti od poskupljenja.

Mjere

Analitičari upozoravaju da uprkos tome što su velike sume novca namijenjene pomoći zemljama članicama evrozone, potrebno je preduzeti dodatne mjere štednje, koje bi smanjile budžetske deficite i nagomilana dugovanja. Ekonomisti upozoravaju da već sada nestabilnost evra utiče na cijelu Evropu.

Izvor Agencije