BEOGRAD – Predsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Željko Sertić izrazio je uvjerenje da će Srbija u narednih nekoliko godina imati bolje uslove poslovanja i dobro razvijen sektor malih i srednjih preduzeća, čemu će doprinijeti i sprovođenje evropskih standarda.

Sertić je, na sastanku sa predsjednikom Evropskog ekonomskog socijalnog komiteta (EkoSok) Anri Malosom, rekao da je suočavanje sa oštrom konkurencijom na tržištu EU jedan je od najvećih izazova za kompanije iz Srbije i da je upravo uloga PKS-a da im pomogne da se što bolje pripreme za tu utakmicu.

On je ukazao na aktivnu ulogu najveće i najstarije asocijacije srpskih privrednika u procesu evropskih integracija Srbije.

Od ukupno 35 pregovaračkih poglavlja, predstavnici Komore angažovani su u njih 27, a PKS će imati i svog delegata u velikom pregovaračkom timu, dodao je Serić.

Malos je poručio da priključenje Srbije Evropskoj uniji nije samo pitanje Vlade Srbije, već i cijelog drustva, sindikata, privrednih i dugih udružnja koji su uključeni u proces pridruženja evropskoj porodici naroda.

„Voljeli bismo da vidimo sistematično i aktivno angažovanje svih koji su uključeni u proces pridruživanja Srbije EU, jer je to pitanje svih državljana evropske Srbije i uspjeh tog procesa će zavisiti od učestvovanja i angažovanja civilnog društva i građana Srbije u njemu“, istakao je Malos.

On je izrazio zadovoljstvo što se sastao sa predsjednikom PKS-a, jer je Komora aktivan učesnik procesu priključenju Srbije EU.

Malos je najavio da će na jesen doći u zvaničnu posjetu Srbiji i da će se tada sastati sa premijerom Srbije.

Upitak kako da Srbija kroz izmjene zakona o radu poveća zaposlenost u zemlji a da istovremeno ne ugrozi prava radnika, Malos je rekao da je zakon o radu unutrašnje pitanje svake zemlje, ali da EU ima određena uputstva, vrijednosti i smjernice koje svi u EU dijele i poštuju.

On je kao primjere tih zajedničkih vrijednosti naveo Asocijaciju evropskih sindikata koji podržavaju ista radna prava muškaraca i žena, promovišu bezbjednost na radu, bore se protiv svih vidova diskriminacije i za prava ljudi sa invaliditetom.

Kao primjer dobre prakse, naveo je da i u razvijenim zemljama, kao što su Njemačka i Austrija, postoji jak socijalni dijalog i podržavanje tog dijaloga, kako je rekao, način da razvijete uspješno društvo i privredu.

„Posebno je važno da uzmete ono što je najbolje od svih zemalja EU, a ne ono što je najgore“, istakao je Malos.

EkoSok je savjetodavna institucija Evropske unije, koja okuplja poslodavce, sindikate, privredne komore, nevlaldine, neprofitne organizacije, prestavnike udruženja civilnog društva, poljoprivrednih organizacija, potrošačkih, udruženja zaštite životne sredine, naučnih i akademskih i udruženja koja predstavljaju žene, osobe sa posebnim potrebama itd.

Ta institucija je integralni dio procesa odlučivanja u EU i institucije u zakonodavnom procesu imaju obavezu da ga konsultuju u procesu donošenja propisa, kada se oni tiču ekonomske i socijalne politike.

EkoSok nema izvršne nadležnosti, ali savjetuje zakonodavce EU-Evropski savjet, Evropsku Komisiju i Evropski parlament, podstiče civilno društvo na veće učešće u odlučivanju u EU, podržava ulogu civilnog društva u zemljama koje nisu članice EU i pomaže pri uspostavljanju savjetodavnih struktura u tim zemljama. (Agencije)