SARAJEVO – Plate zaposlenih u javnoj upravi veće su za 40 odsto od prosječnih plata u BiH, a smanjenje plata službenicima u Federaciji BiH za 4,5 odsto je blaga mjera uštede javnog novca i njihov povod za štrajk je neopravdan, tvrde u Centru za zastupanje građanskih interesa (CPI) iz Sarajeva.

“U situaciji u kojoj imamo više od 530 000 nezaposlenih, krajnji je trenutak da se donesu hitne mjere zapošljavanja i podrške razvoju sektorima koji nose produktivnost, dodatnu vrijednost, samim tim i ekonomski rast”, navodi se u saopštenju CPI-a.

CPI navodi da su neopravdano visoke plate zaposlenih u javnoj upravi i ukupan broj zaposlenih veliki teret koji limitira mogućnosti razvoja BiH i njene ekonomije, jer su ta izdvajanja u BiH najveća u ovom dijelu svijeta i znatno veća nego u Srbiji i Hrvatskoj.

BiH izdvaja čak 12,8 odsto BDP-a za plate u javnom sektoru, a Hrvatska i Srbija 10 odsto i manje, tako da povod štrajku zbog odluke o smanjenju plata državnim službenicima i namještenicima Federacije BiH za 4,5 odsto zapravo dokazuje paradoks bh društva, navodi se u saopštenju.

Sindikalni odbor federalnog Ministarstva poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva smatra da Upravni odbor Sindikata državnih službenika i namještenika u organima državne službe, sudske vlasti i javne ustanove u Federaciji BiH, kao i Koordinacioni štrajkački odbor, nisu u potpunosti ispoštovali Pravila o organizovanju i vođenju štrajka i da se ne može početi sa štrajkom opomene koji je za danas najavljen, saopšteno je iz ovog ministarstva.

Službenici i namještenici u Federaciji BiH, njih oko 4 200 od ukupno 7 200, organizovali su danas štrajk upozorenja zbog odluke federalne Vlade da budžetom budu smanjene plate za 4,5 odsto.

Izvor Agencije