BANJALUKA – Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović najavila je mogućnost da građani iz poplavljenih područija već prvih dana jula dobiju elektronske platne kartice u vrijednosti od 5.000 KM.

"Kao prvu i prioritetnu mjeru smo najavili – vratiti ljude njihovim kućama, omgućiti im da dođu do osnovnih stvari – namještaja, građevinskog materijala i slično. Tome će služiti ova kartica", rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci na promociji elektronske platne kartice.

Ona je napomenula da će ta kartica biti data građanima koji su okvalifikovani za ovu vrstu pomoći, jer su im stradali stambeni objekti tokom poplave.

Cvijanovićeva je istakla da se tokom sljedeće sedmice od lokalnih zajednica očekuje dostavljanje tačnih spiskova korisnika – domaćinstava, koja imaju pravo na ovu vrstu pomoći.

Ona je rekla da je prvobitno bilo planirano da te kartice budu dodijeljene već pred Vidovdan /28. jun/, ali je to prolongirano pošto je sjednica Narodne skupštine trajala tri dana, te da morala sačekati i odluka Vijeća naroda o usvojenim zakonima za sanaciju štete od poplava.

"Naša namjera jeste da se konstituiše Fond solidarnosti za obnovu Srpske, i da svoju prvu sjednicu Upravni odbor tog fonda održi do kraja ove sedmice, dok će na sjednici Vlade biti imenovani članovi Upravnog odbora i nakon toga slijede određene aktivnosti već tokom sljedeće sedmice", najavila je Cvijanovićeva.

Ona je naglasila da će se biti sankcionisana svaka zloupotreba kada je riječ o podacima, korisnicima i svim drugim vezanim za te aktivnosti.

"Sljedeće sedmice očekujemo i jedinstveni registar štete iz kojeg će se moći vidjeti i klasifikacija štete.Takođe, odabraćemo sve one poslovne subjekte koji će biti zajednički dio projekta da bi se omogućilo građanima da kupe robu, ali i da plaćaju usluge tom karticom", navela je Cvijanovićeva.

Naziv te elektronske platne kartice je "Obnova Srpske" , a biće dostasvljana u koverti sa imenom prezimenom, nazivom opštine/grada, a korisnik će je moći koristiti uz ličnu kartu.

Ta kartica će važiti do 1.jula naredne godine.

Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović izjavila je da je izmjenama Zakona o porezu na nepokretnosti samo otvorena mogućnost lokalnim zajednicama da procijene da li nekim obveznicima u poplavljenim područjima treba da budu smanjene obaveze ili da budu oslobođeni plaćanja.

„To je stvar lokalnih zajednica. Mi smo samo otvorili prostor da oni mogu da reaguju ako procijene da na taj način treba pomoći poreskim obveznicima“, rekla je Cvijanovićeva.

Ona je najavila da će o tome razgovarati sa načelnicima i gradonačelnicima u Upravnom odboru Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske.

„Neki su zatražili da se da takva mogućnost, mi smo to riješili ovim zakonom i sada je na njima da procjenjuju da li će to raditi ili ne“, rekla je Cvijanovićeva.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija izjavio je da je Vlada Republike Srpske pripremila Uredbu o prioritetnoj pomoći za sanaciju štete na stambenim objektima.

Tegeltija je na konferenciji za novinare u Banjaluci rekao da ovu Uredbu prvo mora razmatrati Upravni odbor Fonda solidarnosti za obnovu Republike Srpske, a nakon toga i Vlada Srpske.

"Prije podjele elektronske platne kartice građanima, moramo da usvojimo jedinstven registar šteta od poplava, u kojem će biti spisak svih domaćinstava koja su potopljena i koja, prema nalazu opštinskih komisija, imaju pravo na naknadu štete", pojasnio je Tegeltija.

Tegeltija je upozorio predstavnike opštinskih komisija da se prilikom popune spiskova ne bave nečasnim poslovima i da na spiskove ne stavljaju ljude koji nisu pretrpjeli štetu jer time nanose štetu onima koji su zaista stradali.

"Počeli smo već dobijati zvanično potpisane akte da su pojedine opštinske komisije stavile na spisak pojedina preduzeća ili domaćinstva koja zaista nisu potopljena. Svaki pojedinačni akt ćemo razmotriti i, ukoliko se potvrde sumnje građana, o tome obavijestiti javnost. Svaka takva zloupotreba biće sankcionisana Krivičnim zakonom Srpske", poručio je Tegeltija.

On je pojasnio da građani, čiji su stambeni objekti pogođeni poplavama, neće po elektronsku platnu karticu morati dolaziti u Banjaluku, već će lično morati da je preuzmu u svojim sredinama, kako bi se spriječila zloupotreba.

Tegeltija je rekao da će građani Srpske elektronskom platnom karticom, pored kupovine robe, moći da plate određene usluge i da servisiraju svoje kredite ukoliko procijene da im je to najbolje rješenje.

"Postigli smo potpunu saglasnost sa bankama koje će to raditi i sa njima će biti postignuti pojedinačni ugovori, kao i sa svakim preduzećem koje bude isporučivalo robu", istakao je Tegeltija.

Tegeltija je precizirao da građani za elektronsku platnu karticu mogu kupiti 64 vrste građevinskog materijala i materijala za instalacije, namještaj, platiti komunalne usluge i obaveze prema bankama. (Agencije)