NEVESINJE – Hidroelektrana (HE) „Dabar“ je istorijski projekat i najznačajnija investicija na području bivše Jugoslavije u posljednjih 30 godina, rekao je predsjednik RS Milorad Dodik koji je u Nevesinju ozvaničio početak radove na izgradnji dovodnog tunela za ovu HE čija je vrijednost 112 miliona maraka.

Dodik je istakao da je odluka o izgradnji ove HE hrabra odluka ljudi iz „Elektroprivrede Republike Srpske“ i „Hidroelektrana na Trebišnjici“ (HET) koji su odlučili da krenu u ovaj projekat koji je od velikog značaja ne samo za Hercegovinu već i za cijelu Republiku Srpsku.

„Ovaj projekat je spomenik generacija koje vode energetski sektor u Srpskoj i ponosan sam na ovakav menadžment“, istakao je Dodik.

On je naglasio da je opredjeljenje Republike Srpske, bar dok je ova vlast na njenom čelu, da se „Elekroprivreda Republike Srpske“ ne privatizuje.

„To se neće dozvoliti i opredjeljenje aktuelne vlasti je da gradi obnovljive izvore koji će ostaviti narodu na korištenje i uživanje njihovih benefita“, poručio je predsjednik Republike Srpske.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Petar Đokić istakao je da je izgradnja dovodnog tunela HE „Dabar“ kapitalni objekat, te da će opštine istočne Hercegovine u svojim budžetima znatno osjetiti veći priliv novca, a stanovnici niz prednosti.djokic

Prisustvujući početku radova na tunelu u mjestu Zovi Do u opštini Nevesinje, Đokić je istakao da je Vlada Republike Srpske u saradnji sa „Elektroprivredom Republike Srpske“ /ERS/ inicirala izgradnju više ovakvih projekata, napominjući da je tunel jedan od najvećih koji radi to preduzeće.

„Politika Vlade Srpske jeste da i u narednim godinama maksimalno razvija sektor energetike, jer je on bazni i u okviru njega možemo obezbijediti mnogo veće stope rasta ekonomije, naročito u proizvodnji električne energije posebno iz obnovljivih izvora“, rekao je Đokić.

Navodeći da je naredni projekat, koji će uskoro uslijediti, HE „Buk Bijela“, Đokić je istakao da Vlada Republike Srpske, dodjeljujući ERS-u da gradi najvaće energetske projekte za svoje potrebe i da ostaje njihov trajni vlasnik, pokazuje odgovornost prema Srpskoj.

Đokić je naveo da je veoma bitna činjenica da tunel gradi vlastitim sredstvima preduzeće „Hidroelektrane na Trebišnjici“ /HET/, dodajući da već ima više različitih partnera sa kojima se pregovara u vezi sa sljedećom fazom radova u sistemu HE „Dabar“.

„Realizacijom ovog projekta, u okviru koga su do sada urađeni mnogi objekti i riješena infrastruktura, saobraćajna, elektro i vodovodna mreža, značajno će biti poboljšan život stanovnika Hercegovine, a ove opštine biće komunikacijski bolje povezane“, rekao je Đokić.

On je naglasio da će se kroz ovaj projekat razvijati i nova kadrovska baza u okviru ERS-a koja će moći da nosi ovakve investicije, te da će stasati novi stručnjaci i kompanije, a izvođači radova biće podigniti na viši nivo kako bi mogli u svakom trenutku da odgovore najzahtijevnijim poslovima.

Direktor ERS-a Željko Kovačević je istakao da je izgradnja tunela koji se gradi u okviru sistema HE „Dabar“ velika stvar za ERS i da ovo preduzeća na ovaj način pokazuje da je finasijski sposobno da realizuje zahtjevne projekte.

„Mi smo sigurni da ćemo ovaj i sve ostale projekte u energetskom sektoru dovesti do kraja i nadamo se da je ovo je samo početak realizacije velikih projekata na nivou ERS-a“, rekao je Kovačević.

Vrijednost radova na tunelu, jednom od najvećih projekata koji se uradio u posljednjih 30 godina u bivšoj jugoslaviji, iznosi 112 miliona maraka.

Direktor HET-a Gordan Mišeljić istakao je da će ovaj projekat biti finansiran iz vlastitih sredstava, a koncesija za izgradnju HE „Dabar“ dodijeljena je privrednom društvu „Hidroelektrana Dabar“ Trebinje koje je 100 odsto u vlasništvu HET-a.

On je naglasio da će, zahvaljujući ovom projektu, sve opštine Istočne Hercegovine u svojim budžetima na godišnjim nivou imati novi priliv novcu, a samo Nevesinje će na godišnjem nivou imati dodatnih 1.250.000 KM, te da će biti otvorena nova radna mjesta.

Ukupna investicija iznosi 352 miliona KM. Za izgradnju HE „Dabar“ i eksproprijaciju zemljišta do sada je investirano 32,8 miliona maraka. (Agencije)