BANJALUKA/SARAJEVO – Preduzeće “Jadran-Naftagas” doo Banjaluka počinje geološka ispitivanja na teritoriji RS, na osnovu koncesije na istraživanje i korišćenje ugljovodonika (sirove nafte i gasa), koju je ovom preduzeću dodijelilo Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva RS.

Iz ovog preduzeća je saopšteno da će seizmička istraživanja izvoditi na teritoriji od 210 kilometara od Novog Grada do Doboja, odnosno na području Novi Grad, Kozarska Dubica, Kostajnica, Prijedor, Oštra Luka, Čelinac, Prnjavor, Doboj i Banjaluka.

Istraživanja će se, takođe, sprovesti i na dodatnih 490 kilometara na prostoru Semberije, u okviru koje su opštine Bijeljina, Ugljevik, Lopare i jedan dio Zvornika.

Programom investicija do 2014. godine u geološka istraživanja nafte i gasa na području RS biće investiran 41 milion dolara. U ovoj godini, investicije u istraživanja iznose 4,05 miliona evra.

Seizmička 2D ispitivanja predstavljaju osnovnu metodu istraživanja nafte i gasa. Cilj ovih ispitivanja je da se generalno sagleda geološka građa i definiše geološki model, odnosno izdvoje najperspektivnije lokacije za buduća detaljna istraživanja nafte i gasa. Na osnovu rezultata interpretacije ovih podataka definisaće se potencijalni lokaliteti za istražno bušenje.

“Jadran-Naftagas” je zajedničko preduzeće NIS-a i preduzeća “Njeftgazinkora”, ćerke-firme ruske kompanije “Zarubežnjeft”, osnovano krajem prošle godine u Banjaluci za istraživanje i proizvodnju ugljovodonika na teritoriji RS, ističe se u ovom saopštenju.

Prve bušotine nafte i plina u FBiH očekuju se 2013. godine, a eksploatacija početkom 2015. godine nakon što holandski "Shell" utvrdi koliko i gdje ima nafte i plina u ovom entitetu.

Vlada FBiH je takođe isti dan dala saglasnost za potpisivanje memoranduma o razumijevanju sa holandskom kompanijom "Shell".

Erdal Trhulj, ministar energije, rudarstva i industrije FBiH, rekao je da se prve bušotine nafte i gasa očekuju 2013, a eksloatacija početkom 2015. godine.

"Na bazi naših podataka od 1970. do 1990. godine, koji će biti dostavljeni ‘Shellu’, oni će uraditi digitalni format i to će biti osnova za objavu tendera za istraživanje nafte i gasa. To bi trebalo trajati godinu dana. U drugoj godini memoranduma uradiće se evaluacija nastanka teritorija FBiH i sa 90-odstotnom tačnošću će se znati kojim količinama nafte i gasa raspolažemo i gdje. Nakon dvije godine memoranduma i dvije godine istraživanja prve eksploatacije bi mogle početi u januaru 2015. godine", istakao je Trhulj i dodao da sigurno ima nafte i plina samo treba vidjeti koliko.

Naglasio je da ministarstvo na čijem je čelu radi i na zakonu o istraživanju i eksploataciji nafte i plina i da će, ako Paralment FBiH prihvati, "Shellu" biti ustupljen dio prava za eksploataciju.

Iz Vlade FBiH je saopšteno da je za ovaj posao potrebno dosta novca i veliko stručno iskustvo što nije moguće osigurati u BiH s obzirom na njene trenutne kapacitete.

"Uspjeli smo najveću kompaniju u svijetu za istraživanje i utvrđivanje nalazišta nafte i gasa dovesti u BiH i nakon šest mjeseci razgovora obje strane su pristale potpisati memorandum. Ovim razbijamo famu da smo zemlja u koju ne može doći nijedan ozbiljan investitor", poručio je Trhulj.

Napomenuo je da je i "Energoinvest" učestvovao u razgovorima i da ta bh. kompanija neće biti uključena u ovaj posao nego će prenijeti dokumentaciju "Shellu" jer "velike kompanije žele raditi sa državom".

Izvor Agencije