SARAJEVO – Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH Mladen Zirojević naglasio je danas u Sarajevu značaj i prednosti javno privatnog partnerstva kao jednog od načina za privlačenja stranih direktnih investicija.

“Ne treba zaboraviti da javno privatno partnerstvo treba da bude i način angažovanja kapitala domaćih investitora”, rekao je Zirojević na otvaranju skupa pod nazivom “Javno-privatno partnerstvo kao formula za ekonomsku rehabilitaciju BiH”; Međunarodni ekonomski forum – Javno privatno partnerstvo”.

On je istakao da je momenat održavanja ovog skupa veoma bitan, jer je oblast javno privatnog partnerstva u BiH tek u početku primjene, odnosno tek se zakonodavno uređuje.

”Republika Srpska donijela je zakon u junu prošle godine, a u Federaciji BiH i Brčko distriktu u toku je procedura donošenja zakona”, precizirao je ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa.

Prema njegovim riječima, BiH ima obavezu i spremna je da svima obezbijedi iste zakonske uslove za djelovanje.

Zirojević je izrazio očekivanje da će Forum biti idealno mjesto na kome će se potencijalnim investitorima prezentovati oblasti koje se mogu ponuditi kao predmet ugovora o javno privatnom partnerstvu.

”Sa ovog mjesta treba da snažnije krenemo u donošenje i provođenje potrebnih zakona, jer najbitniji je rezultat, odnosno ugovori ili eventualno zajednička preduzeća javnih i privatnih partnera koje će upravo primjena zakona omogućiti”, zaključio je Zirojević.

Pokrovitelji foruma su Ministarstvo finansija i trezora BiH, Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Ambasada Grčke u BiH.

Federalni ministar rudarstva, industrije i energetike Vahid Hećo rekao je da Zakon o javno privatnom partnerstvu Federacije BiH neće biti brzo usvojen, jer predstoji odluka Doma naroda Parlamenta FBiH i javna raspava od 60 dana o tom zakonskom aktu.

On je, komentarišući činjenicu da je Predstavnički dom Federacije BiH u prvom čitanju usvojio Zakon o javno-privatnom partnerstvu, ukazao da je potrebno riješiti i podzakonske akte.

“Nadam se da ćemo u toku ovog mandantnog perioda doći do zakona. Što se tiče privatnih partnera oni prema ovom zakonu mogu biti iz BiH, ali i inostranstva, jer nema razlike u tome ko donosi novac”, rekao je Hećo.

On je rekao da zakon koji je usvojen u prvom čitanju u Parlamentu FBiH predviđa da partner može biti državna kompanija ako je riječ o energetskom sektoru.

Odgovarajući na pitanje da li FBiH u pogledu javno-privatnog partnerstva zaostaje za Republikom Srpskom, koja je ovu legislativu usvojila u junu prošle godine, Hećo je rekao da postojanje zakonskog okvira ne znači da je lako i jednostavno doći od partnera.

“Uprkos činjenici što FBiH nema zakon o javno-privatnom partnerstvu mogli smo i do sada tražiti strateške partnere. Nadam se da ćemo i bez zakona pokrenuti investije jer je odabir strateških partnera pregovarački proces u kojem treba štititi interese FBiH, odnosno BiH”, smatra Hećo.

On je ponovio da je BiH jedna od rijetkih država u regionu koja ima viškove električne energije i podsjetio da su strane kompanije izražavale želju da ulažu u elektroenergetski sektor.

Hećo smatra da će Elektroenergetski forum, koji će biti održan 18. marta u Sarajevu, biti dobra prilika da se sazna ko su potencijalni investitori u ovaj sektor.

Zamjenik ministra finansija i trezora BiH Fuad Kasumović ponovio je stav da je neophodno da na državnom nivou postoji zakon o javno-privatnom patrnerstvu, jer bi sredstva koja se ubiru tako bila veća.

On je rekao da FBiH ima komlikovan sistem i dodao da je sve propise lakše donijeti u RS.

“U FBiH imate četiri interesa i partije i dok se to sve uskladi treba četiri puta više vremena”, dodao je Kasumović.

Kasumović je optužio RS da se ponaša kao država, napomenuvši da je Vlada RS operativnija i da je zbog toga bila u stanju da donese Zakon o javno-privatnom partnerstvu.

“Niti jednog momenta na sporim nadležnosti RS i FBiH, ali ako bi se podigle koncesije na državni nivo, veću korist bi imale lokalne zajednice, a tako je manja i mogućnost korupcije. Sve bi bilo transparentnije da je na državnom nivou”, rekao je Kasumović.

Dimitris Papatolsis, predstavnik korporacije “Evrokonsaltans”, koja je učestvovala u organizaciji ovog foruma pored Ministarstva spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Ministarstva finansija i trezora BiH, istakao je da se koncept javno-privatno partnerstvo u EU pokazao kao vrlo uspješan model za finansiranje velikih projekata, zbog nedostatka sredstava u javnom sektoru.

On je dodao da je “Evrokonsaltans” na konferenciju dovelo predstavnike iz Njemačke, Italije, SAD i Grčke koji su predstavili uspješne primjere javno-privatnog partnerstva u tim zemljama.

Papatolsis smatra da je vrijeme održavanja ove konferencije vrlo bitno jer je Predstavnički dom FBiH danas u prvom čitanju usvojio Zakon o javno-privatnom patrnerstvu, te da se očekuje da će to isto učiniti i Brčko distrikt.

Izvor Agencije