BIJELJINA – Krečna peć u bijeljinskoj “Šećerani” je potpaljena, nakon 18 godina stajanja fabrike, čime je ponovo započet proces proizvodnje.

Strateški partner "Šećerane" je "Agrocoop" Banjaluka, čiji je cilj da se već ove godine uđe u kampanju prerade šećerne repe.

Svečanosti su prisustvovali ministar za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu u Vladi RS Radivoje Bratić, načelnik opštine Mićo Mićić, predstavnik strateškog partnera, banjalučkog "Agrocoopa", Zoran Ćopić, poslovni partner ove firme Damir Pejaković i brojni privrednici iz Semberije.

Rade Rakić, pomoćnik direktora za tehnička pitanja u "Šećerani", rekao je da već do kraja kalendarske godine planiraju da prerade oko 200.000 tona šećerne repe i da proizvedu od 25.000 do 26.000 tona šećera.

"Posljednja kampanja šećerne repe bila je davne 1992. godine i evo je ponovo 18 godina kasnije", kazao je Rakić.

On je kazao da su prve količine šećerne repe i ostalog repromaterijala nabavili u Hrvatskoj, Srbiji i dijelom u Posavini i Semberiji, dodajući da očekuje da će već iduće godine kupovati repu od semberskih poljoprivrednih proizvođača.

Damir Pejaković, poslovni partner "Agrocoopa", izrazio je zadovoljstvo što je nedavno okončan stečajni postupak i najavio da će "Agrcoop" Banjaluka biti vlasnik oko 68 odsto akcija ovog privrednog giganta.

"'Agrocoop’ je isplatio sve povjerioce i trenutno je u toku registracije firme kako bi sve moglo da funkcioniše", kazao je Pejaković, ističući da je najvažnije to što je "Šećerana" dovedena u proizvodnu pripravnost.

Prema njegovim riječima, šećerna repa je nabavljena po cijeni od 32,5 evra po toni.

"U Hrvatskoj smo obezbijedili sirovinu sa površine od 1.200 hektara, iz Srbije sa 1.300 hektara, plus oko 900 hektara od malih proizvođača. Repa će stizati u fabriku od utorka, a dnevno će stizati od 200 do 300 kamiona repe, istakao je Pejaković i dodao da je iznos izmirenih obaveza 8,5 miliona KM.

Bratić je ocijenio da je pokretanje "Šećerane" velika stvar za Semberiju, RS i BiH i da treba svi da budu ponosni, "jer je ovo veliki uspjeh našeg društva".

"Očekujemo da će vrlo brzo ‘Šećerana’ postati ponos ove regije i vjerujem da će novi vlasnici nastaviti s ulaganjem", kazao je Bratić.

Mićo Mićić, načelnik opštine Bijeljina, čestitao je novim vlasnicima na pokretanju fabrike i istakao da su i Vlada RS i opština godinama pokušavali da pronađu strateškog partnera za "Šećeranu".

U "Šećerani" trenutno radi 240 radnika, a iz "Agrocoopa" najavljuju da će taj broj najvjerovatnije biti povećan na 350 do 400.

Izvor Agencije