SARAJEVO/BANJALUKA – Međunarodna agencija za ocjenu suverenog (državnog) kreditnog rejtinga “Moody’s Investor Service” snizila je izglede (outlook) u sklopu ocjene kreditnog rejtinga BiH, saopšteno je iz Centralne banke BiH.

Agencija "Moody’s" je zadržala kreditni rejting Bosne i Hercegovine, B2, ali je snizila izglede (outlook) sa stabilnih na negativne, navodeći kao razloge političke zastoje i s tim u vezi odgađanje ekonomskih i ustavnih reformi.

Kako se navodi u saopštenju, agencija "Moody’s" navodi da su negativne izglede kreditnog rejtinga, uglavnom, prouzrokovali politički zastoji i činjenica da zakonodavna i izvršna vlast na nivou BiH nije uspostavljena sedam mjeseci nakon opštih izbora koji su održani u oktobru prošle godine, te s tim u vezi da odgađanje ekonomskih i ustavnih reformi stvara prepreke Bosni i Hercegovini da dobije statusa kandidata Evropske Unije (EU).

U saopštenju se ističe da promjene izgleda (outlook) mogu dovesti do sniženja kreditnog rejtinga zemlje u narednih 12 do 18 mjeseci ukoliko, prema ocjeni analitičara agencije "Moody’s", ne dođe do poboljšanja prilika koje su dovele do ocjene o pogoršanju izgleda za BiH.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS SWOT Saša Grabovac je istakao da je direktna posljedica sniženja kreditnog rejtinga, koje prijeti BiH, povećanje kamatnih stopa za zaduživanje zemlje u inostranstvu, što bi predstavljalo veliko opterećenje za BiH.

– Da u sljedećem periodu ne bi bio snižen kreditni rejting BiH i ne bi došlo do ovog pooštravanja mjera prilikom zaduživanja zemlje u inostranstvu, trebalo bi da se vlast na nivou BiH formira u što kraćem periodu – istakao je Grabovac.

On je dodao da je u suprotnom moguće da u sljedećem periodu dođe do snižavanja kreditnog rejtinga zemlje.

– Politička neizvjesnost koja je prisutna u BiH dovodi do nesigurnosti u investiranju, poslovanju i izmirenju budućih obaveza zemlje, pa je u tom smislu jasna korelacija između političke nestabilnosti i kreditnog rejtinga zemlje – istakao je Grabovac.

Premijer RS Aleksandar Džombić izjavio je da BiH još nije previše zadužena i da ima prostora za saradnju sa međunarodnim finansijskim institucijama.

Prema Džombićevim riječima, do sniženja izgleda u okviru ocjene kreditnog rejtinga BiH sa stabilnog na negativan došlo je usljed pogoršanih uslova kreditiranja i privređivanja svuda u svijetu.

Džombić je ocijenio da bi trebalo da budu realizovani svi zacrtani projekti u Republici Srpskoj i BiH.

Izvor Agencije/Glas Srpske