UGLJEVIK – Elektroprivreda RS u prvom polugodištu ove godine ostvarila je 15,5 miliona maraka dobiti uprkos nepovoljnim uslovima u hidrologiji, rekla je danas direktor Elektroprivrede Branislava Milekić.

Milekićeva je dodala da u ovom preduzeću ne očekuju da se ponovi dobit kakva je bila u posljednje tri godine, ali je istakla da očekuje da i ove godine holding uspješno posluje.

Ona je istakla da je Elektroprivreda RS 2010. proizvela 6.174 gigavat časova električne energije i da je to jedan od najvećih rekorda od kad je osnovana.

“Ne treba zanemariti da je to godina kada je Termoelektrana Ugljevik stala 100 dana zbog remonta, ali je pogonska spremnost Termoelektrane Gacko u tim danima uspjela da na mreži proda 7.186 gigavat časova, što predstavlja svojevrstan rekord”, rekla je novinarima Milekićeva koja je danas u Ugljeviku otvorila međunarodnu naučnu konferenciju “Termoenergetika i održivi razvoj – TENOR 2011″.

Ona je dodala da je na taj način obezbijeđeno uredno snabdijevanje potrošača u Srpskoj i da je na slobodnom tržištu prodato 2.470 gigavat časova i tako je ostvareno 171.000 maraka prihoda.

Prema riječima Milekićeve, razvojni planovi Elektroprivrede RS su usmjereni na nastavak procesa revitalizacije i modernizacije objekata.

U toku je projekat rješavanja problema otpadnih voda u termoelektranama Gacko i Ugljevik, projekat automatizacije procesima u Ugljeviku koji će biti realizovan naredne godine.

Milekićeva je pojasnila da će svi oni biti primijenjeni na postojećim objektima, ali postoji i niz novih koji su u postupku realizacije.

“Poznato je da je Vlada Srpske prihvatila samoinicijativnu ponudu kompanije `Komsar enerdži` sa Kipra i da je dodijeljena koncesija za istraživanje rudnih nalazišta za izgradnju termoenergetskih objekata”, rekla je Milekić i podsjetila da je RiTE Ugljevik učesnik u ovom projektu koji bi trebalo da budu ukupne snage 400 megavata.

Međunarodni naučni termoenergetski skup “TENOR DVA-2011″, koji je počeo u Ugljeviku, okupio je na desetine naučnih i stručnih radnika u ovoj oblasti iz zemlje i regiona.

Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Jasna Lukić rekla je da je značaj ove konferencije ogroman i da nije slučajno da se održava u Ugljeviku.

“Vlada RS obezbijedila je niz strateških projekata koji su u vezi upravo sa Ugljevikom, prvenstveno onih koji se odnose na ulaganja u postojeći termoenergetski blok, ali i izgradnje Termoelektrane tri u ovoj opštini”, rekla je Lukićeva novinarima.

Ona je izrazila uvjerenje da će svi projekti doprinijeti razvoju opštine Ugljevik, ali i uticati na povećanje proizvodnje i zapošljavanje nove radne snage.

“Republika Srpska i BiH obiluju značajnim rezervama mrkog uglja i taj resurs moramo što bolje i više iskoristiti”, kaže Lukićeva.

Direktor Direkcije za proizvodnju električne energije u “Elektroprivredi Srbije” Boško Buha istakao je da je današnji skup dobra prilika za razmjenu iskustava velikog broja elektroprivreda i proizvođača opreme.

“Imamo prilična iskustva u nekim poslovima i u posljednjih 10 godina uspjeli smo da izvršimo niz revitalizacija i rekonstrukcija, kao i modernizaciju objekata, te da dovedemo prozvodnju električne energije i da je značajno povećamo u termo sektoru”, rekao je Buha novinarima.

Direktor RiTE Ugljevik Anto Gajić rekao je da će ovaj gigant sigurno dati trećinu proizvedene energije u ukupnom elektroenergetskom sistemu Srpske, prije svega zahvaljujući prošlogodišnjem dobrom remontu.

Gajić je podsjetio da je plan proizvodnje u ovoj godini bio 1 588 gigavat časova, ali da je rebalansiran na 1 770 gigavat časova i izrazio očekivanje da će taj rebalansirani plan biti ispunjen.

Na naučnom skupu o termoenergetici i održivom razvoju, koji se danas i sutra održava u Ugljeviku, biće održano 30 predavanja o ovoj temi.

Konferenciji prisustvuju rukovodstvo “Elektroprivrede Srpske” i “Elektoprivrede Srbije”, predstavnici resornih ministarstava RS i Srbije, univerzitetski profesori iz BiH i Srbije i proizvođači opreme za rudarstvo i termoenergetiku iz Njemačke, Poljske, Slovenije i Rusije.

Generalni pokrovitelj je Ministartvo industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske i Elektroprivreda Srpske.

Izvor Agencije