BANJALUKA – Penzijski sistem u Republici Srpskoj treba iz temelja popraviti, te dalje radikalno parametarski reformisati i stabilizovati, smatra Božana Šljivar, predsjednica radne grupe koja je pripremila nacrt strategije reforme penzijskog i invalidskog osiguranja u RS.

“Treba pooštriti uslove za ostvarivanje starosne penzije u onim elementima gdje to do sada nije bilo adekvatno rješeno, proširiti krug osiguranih lica, redefinisati sistem privilegovanih prava, te uvesti dodatne kontrolne mehanizme u sve faze ostvarivanja prava na invalidsku penziju”, istakla je Šljivar.

Prema njenim riječima, nakon ovog ne treba odustati, već kontinuirano pratiti da li postoje uslovi za uvođenje drugog kapitalizovanog stuba obaveznog penzijskog osiguranja.

Ona je rekla novinarima u Banjaluci, u pauzi završne stručne rasprave o nacrtu strategije reforme penzijskog i invalidskog osiguranja RS, da pod hitno treba provesti sve aktivnosti da se uspostavi Rezervni penzijski fond.

“Treba stvoriti i određene poreske stumulanse i preduslove da profunkcioniše treći stub penzijskog dobrovoljnog osiguranja u RS”, poručila je Šljivar.

Ona je istakla da je i dalje prijedlog, prema kojem će, posljednja godina za odlazak u penziju biti 65. godina života i 40. godina radnog staža, ali da treba stimulisati radnike da što duže rade i doprinonose penzijskom sistemu.

Pomoćnik ministra finansija RS Snježana Rudić istakla je su se tokom stručnih rasprava penzioneri najčešće interesovali kako vratiti neka od ranijih prava koja su se značajno umanjila reformom iz 2000. godine.

“Radnicima je bilo najbitnije da se ne predlažu nikave mjere koje vode ka zakonskom povećanju starosne granice za penzionisanje, a akademska zajednica je tražila da se u kvantifikaciji analize uključe i različite projekcije kretanja proizvodnje, produktivnosti i demografije”, dodala je Rudićeva.

Nacrt strategije reforme penzijskog i invalidskog osiguranja u RS biće dostavljen Narodnoj skupštini RS.

Izvor Agencije