BANJALUKA – Uvođenje poreza na dividendu u Republici Srpskoj moglo bi negativno da utiče na spremnost investitora da ulažu u privredu Srpske, a efekti naplate ovog poreza mogli bi da budu manji od investicija koje su prije uvođenja ove odredbe mogle pristići.

Oporezivanje dohotka od dividende i kapitalne dobiti uvodi se od 1. februara ove godine, kada na snagu stupaju Izmjene i dopune Zakona o porezu na dohodak.

Porez na dohodak neće se plaćati na dividendu koja potiče iz dobiti ostvarene do 31. decembra 2010. godine, bez obzira na to kada će ona biti isplaćena.

Direktor "Advantis Brokera" iz Banjaluke Branko Kecman kaže da će se osim pada investicija na ovaj način stimulisati vlasnici društava sa ograničenom odgovornošću da ne prikazuju svu ostvarenu dobit.

– Kod akcionarskih društava u kojima su većinski akcionari strani investitori ova zakonska promjena motivisaće ih da mehanizmom transfernih cijena ne prikazuju dobit u Republici Srpskoj već u nekoj drugoj zemlji. A što se tiče malih ulagača, na ovaj način će biti dodatno destimulisani da se na bilo koji način odluče na investiranje u RS – istakao je Kecman.

On je istakao da zemlje poput Mađarske, Slovačke i Poljske daju maksimalan napor da što je moguće više olakšaju pristup investicijama, najčešće smanjenjem bilo kakvih nameta i procedura.

Direktor Ekonomskog instituta Banjaluka Duško Jakšić kaže da je Republika Srpska do sada u mnogim stvarima bila vrlo liberalna, što nije urodilo plodom i privuklo veći broj investitora.

– Imali smo najniži porez na dobit i nismo imali porez na dividende, pa to opet nije rezultiralo nekim značajnijim investicijama – istakao je Jakšić.

On je dodao da je prilikom kreiranja budžeta za ovu godinu rješenje bilo ili da se smanji budžet ili da se nađu novi izvori finansiranja.

U Izmjenama i dopunama Zakona o porezu na dohodak propisano je da se kapitalna dobit, odnosno zarada na cijeni vlasničkih hartija od vrijednosti, oporezuje sa deset odsto.

Izvor Glas Srpske