BANJALUKA – Vlada RS ispunila je prioritetne ciljeve iz Ekonomske politike Republike Srpske za 2011. godinu, izjavio je premijer Srpske Aleksandar Džombić.

Tokom rasprave u Narodnoj skupštini Srpske o Prijedlogu ekonomske politike za 2012. godinu, Džombić je u replici poslanicima iz reda opozicije rekao da je Vlada Srpske ovu godinu, u ekonomskom smislu, privela onako kako je i planirala u Ekonomskoj politici.

“Nije mi jasan razlog za toliko neraspoloženje opozicije. Možda je to zato što nismo stali sa isplatama penzija, plata, socijalnih davanja…”, rekao je Džombić i dodao da nije problem što opozicija kritikuje Vladu, ali da je nezdravo što opozicija priželjkuje neisplaćivanje penzija.

Džombić je naveo da je mogući razlog neraspoloženja opozicije što je Vlada Srpske postigla visok stepen kompromisa sa socijalnim partnerima oko Ekonomske politike i budžeta Republike za 2012. godinu, te Zakona o PIO i Zakona o pravima boraca.

On je rekao da je Vlada Srpske uredila oblast unutrašnjeg duga i izvršila verifikaciju unutrašnjeg duga Republike, podsjetivši da to nijedna vlada ranije nije uradila, zbog čega je prijetila blokada računa Republike.

“U Republici se uredno vrši verifikacija stare devizne štednje, ratna materijalna i nematerijalna šteta i izmiruju obaveze emisijom obveznica”, istakao je Džombić.

On je rekao da su svi prijedlozi opozicije, koji se odnose na ekonomsku politiku za 2012. godinu, uvaženi, te dodao da će se u narednom periodu ići u analizu rada svih agencija u Srpskoj.

Govoreći o Prijedlogu budžeta Republike Srpske za 2012. godinu, Džombić je rekao da ne vidi razloga zbog čega bi neko “potezao” zaštitu vitalnog nacionalnog interesa.

“Sigurno je da će budžet Srpske, ukoliko bude osporen, biti potvrđen u Ustavnom sudu Srpske. Pokušaćemo da vidimo šta možemo prihvatiti od predloženih amandmana kako budžet ne bi bio blokiran”, zaključio je predsjednik Vlade.

Ministar finansija RS je tokom izlaganja istakao da cilj realizacije Ekonomske politike za narednu godinu treba biti pozitivan privredni rast koji će omogućiti dalji razvoj Srpske.

Tegeltija je u završnom obraćanju, nakon što su narodni poslanici razmotrili Ekonomsku politiku za 2012. godinu, naglasio da je prihvaćena većina prijedloga i zahtjeva socijalnih partnera.

“Dobili smo saglasnost socijalnih partnera na ovu ekonomsku politiku, iako niko do kraja nije bio zadovoljan sa svim onim što smo planirali preduzeti u narednoj godini. Pokušali smo napraviti ravnotežu pojedinačnih interesa i da se to sublimira u ciljeve kojima će se obezbijediti razvoj Republike Srpske”, rekao je Tegeltija.

Prema njegovim riječima, procjene međunarodnih finansijskih institucija su jako promjenjive kada je u pitanju rast BDP-a u BiH za narednu godinu.

“Procjene se kreću od 3,9 do 0,7, a, prema posljednjoj informaciji, BDP u BiH će biti viši od dva odsto u narednoj godini”, kaže Tegeltija.

On je napomenuo da je Vlada Srpske preuzela odgovornost za zagarantovanu isplatu penzija, povećanje boračkih prava i dodatno povećanje socijalnih prava.

Ministar finansija kaže da se pred Srpskom nalaze dva velika izazova – ogroman pritisak u evrozoni sa stanovišta javnog duga i pitanje odnosa u finansijskom sektoru.

“Republika Srpska je mala otvorena tržišna privreda podložna uticajima sa strane. Još nismo svjesni i sigurni koliko te posljedice mogu da djeluju na našu privredu u narednoj godini. Velike bankarske grupacije su izložene uticajima i dešavanjima unutar njihovih zemalja”, pojasnio je Tegeltija.

On je podsjetio da je ova godina u Srpskoj završena pozitivnim privrednim rastom.

Prijedlogom ekonomske politike za 2012. godinu, predviđen je pozitivan privredni rast, smanjenje nezaposlenosti, jačanje aktivnosti države na planu podrške privredi i pokretanje značajnih investicionih projekata.

“Ciljevi ekonomske politike za narednu godinu su i očuvanje socijalne stabilnosti, uz dodatnu socijalnu pravednost, zadržavanje i jačanje fiskalne stabilnosti, reforma javne uprave, borba protiv korupcije i kriminala i evropske integracije”, naglasio je premijer Srpske Aleksandar Džombić, obrazlažući ranije ovaj dokument poslanicima.

Šef Kluba poslanika DNS-a u Narodnoj skupštini Spomenka Stevanović istakla je danas da je u Srpskoj pod hitno potrebno riješiti problem rada na crno.

“Rješavanjem tog problema bilo bi obezbijeđeno više sredstava u budžetu RS i suzbili bismo nelojalnu konkurenciju. Ciljevi ekonomske politike Srpske za narednu godinu su dobri, ali je ovaj dokument u određenim segmentima morao biti konkretniji”, rekla je Stevanovićava u raspravi o “Ekonomskoj politici Republike Srpske za 2012. godinu”.

Ona je naglasila da je potrebno analizirati rad javnih preduzeća u Republici Srpskoj i sačiniti program njihove revitalizacije, kao i rad svih agencija.

Stevanovićeva je navela da je u Srpskoj potrebno riješiti dugovanja javnog sektora privredi kako bi bilo unaprijeđeno njeno poslovanje.

Poslanik SDS-a Nenad Stevandić ocijenio je da je privreda Srpske u kolapsu i da je evidentan “porast privrednog kriminaliteta”.

“U Republici Srpskoj se ništa više ne može prodati i podijeliti. Pokušavamo se sačuvati kreditnim zaduženjima čiji je rezultat otpuštanje radnika”, rekao je Stevandić i dodao da je Srpska imala dovoljno novca da sačuva privredne subjekte i radna mjesta.

Poslanik PUP-a i SP-a Ilija Stevančević naglasio je da su ciljevi “Ekonomske politike Republike Srpske za 2012. godinu” dobri.

“Međutim, potrebno je voditi računa o obimu kreditnog zaduživanja kako se ne bi suočili sa problemom njihovog vraćanja. Potrebno je u Srpskoj ojačati rad kontrolnih organa kako bi se obezbijedilo više sredstava u budžetu”, rekao je Stevančević.

Poslanik SNSD-a Uroš Gostić rekao je da Vladi RS, kao predlagaču dokumenta “Ekonomska politika RS za 2012. godinu” odaje priznanje kada je riječ o fiskalnoj politici koja predviđa određene olakšice za privredne subjekte u Srpskoj.

“Posebnu pažnju u fiskalnoj politici Vlade Srpske zaslužuje izmjena Zakona o porezu na dobit u smislu uvođenja olakšice koja se odnosi na umanjenje poreske osnovice kod utvrđivanja poreza na dobit za iznos ulaganja u opremu koja se koristi u vlastitoj proizvodnji”, rekao je Gostić.

Poslanik SDS-a Zoran Latinović smatra da je Prijedlog ekonomske politike za iduću godinu samo deklarativan dokument bez konkretnog prijedloga da se nešto uradi radi poboljšanja teške privredne, ekonomske i socijalne situacije u Republici Srpskoj.

Poslanik Demokratske partije Dragan Čavić rekao je da za njega nije prihvatljiv ovakav prijedlog “Ekonomske politike za 2012. godinu” koji predstavlja samo deklarativan i formalan dokument koji treba da prethodi usvajanju budžeta Srpske.

Šef poslaničkog kluba PDP-a Zoran Đerić smatra da su ekonomski ciljevi u ovom dokumentu korektni, ali da ne vjeruje da će ih Vlada Srpske moći realizovati, zbog veoma teške godine u evrozoni i recesije.

Đerić je pozvao Vladu da koriguje makroekonomske pokazatelje RS za 2012. godinu, navodeći da nisu realno projektovani i da se neće moći realizovati, posebno u pogledu predviđenog rasta bruto domaćeg proizvoda od 2,5 odsto, izvoza i stope zaposlenosti.

Replicirajući poslanicima iz opozicinih stranaka koji su tvrdili da je stanje u obrazovanju Republike Srpske veoma loše, ministar prosvjete i kulture Anton Kasipović rekao je da je saglasan sa poslanicima koji kažu da situacija u obrazovanju u Srpskoj treba i može da bude bolja.

Kasipović je podsjetio da je devetogodišnje obrazovanje u osnovne škole uvedeno u vrijeme dok su tu oblast vodili kadrovi SDS-a.

On je rekao da je poslije 2006. godine resorno ministarstvo uvelo više reda u pogledu kontrole i poništavanja nezakonito stečenih diploma, stipendiranja deficitarnih zanimanja, obezbjeđenja snabdijevanja vodom za piće 80 škola u Srpskoj.

Kasipović je dodao da je iz Razvojnog programa RS uloženo 90 miliona KM u 120 različitih projekata u oblasti obrazovanja u Republici Srpskoj.

Sjednica Narodne skupštine nastavljena je izlaganjem Prijedloga budžeta RS za 2012. godinu koji iznosi 1,825 milijardi KM, koliko je bilo predviđeno i nacrtom, od čega se 1,439 milijardi KM odnosi na domaću budžetsku potrošnju, a 385,9 miliona KM na ostalu budžetsku potrošnju.

Obrazlažući Prijedlog budžeta, ministar finansira Zoran Tegeltija je rekao da ukupni budžetski okvir za 2012. čine budžetski prihodi od 1,595 milijardi KM, primici od izdavanja hartija od vrijednosti od 100 miliona KM, primici od refundacije otplaćenih zajmova od krajnjih korisnika od 69,2 miliona KM i primici od dugoročnih zajmova od 60 miliona KM.

Tegeltija je rekao da je u Prijedlogu u odnosu na Nacrt budžeta Republike Srpske za 2012. godinu izvršena preraspodjela, tako što su za pet miliona KM umanjeni prihodi po osnovu poreza na dobit pravnih lica, za koliko su povećani primici od izdavanja dugoročnih obveznica. Na rashodovnoj strani, unutar zadatog budžetskog okvira od 1,825 milijardi KM, izvršene su izmjene kroz preraspodjelu sredstava u okviru i između budžetskih korisnika.

Tegeltija je rekao da su poreski prihodi u 2012. godini planirani u iznosu od 1,451 milijardi KM, što predstavlja povećanje od 82,6 miliona KM, odnosno šest odsto u odnosu na rebalans budžeta za 2011. godinu.

Prema njegovim riječima, prihod po osnovu poreza na dobit u 2012. godini iznosi 121,5 miliona KM, što predstavlja umanjenje od 11,3 miliona KM, odnosno 8,5 odsto u odnosu na iznos planiran rebalansom budžeta za 2011. godinu.

Projektovani prihodi po osnovu poreza na dohodak u 2012. godini iznose 199,6 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 12,5 miliona KM, odnosno 6,7 odsto u odnosu na procijenjeni iznos u 2011. godini.

Po osnovu projektovanih prihoda od indirektnih poreza očekuje se da će biti doznačen iznos od 1,116 milijardi KM, što predstavlja uvećanje od 7,9 odsto u odnosu na 2011. godinu.

U 2012. godini očekuje se 144,7 miliona KM neporeskih prihoda, što predstavlja uvećanje od 11,3 miliona KM, odnosno 8,5 odsto u odnosu na iznos procijenjen u 2011. godini.

Tegeltija je rekao da rashodi za lična primanja u 2012. godini iznose 699,7 miliona KM, što predstavlja uvećanje od tri miliona KM, odnosno 0,4 odsto u odnosu na sredstva koja su planirana rebalansom budžeta Republike Srpske za 2011. godinu.

Sredstva planirana za rashode po osnovu korišćenja roba i usluga u 2012. godini iznose 95,8 miliona KM, dok sredstva za subvencije iznose 115,5 miliona KM.

Tegeltija je rekao da će subvencije za podsticaj razvoja poljoprivrede i sela iznositi 60 miliona KM, subvencije “Željeznicama Republike Srpske” 25 miliona KM, podsticaj izvoza 20 miliona KM, subvencije nefinansijskim subjektima u oblasti šumarstva pet miliona KM, subvencije za kamatne stope za stambene kredite mladih i mladih bračnih parova 900.000 KM.

Zakonom o pravima boraca, vojnih invalida i porodica poginulih boraca odbrambeno – otadžbinskog rata Republike Srpske, pored godišnjeg boračkog dodatka uvodi se kategorija mjesečnog boračkog dodatka, za šta su obezbijeđena dodatna sredstva, te sada ukupno izdvajanje za borački dodatak za 2012. godinu iznosi 40 miliona KM.

Prijedlogom budžeta RS za 2012. godinu predviđene su i tekuće doznake za realizaciju akcionog plana za zapošljavanje i samozapošljavanje nezaposlenih boraca i djece poginulih boraca, za šta su obezbijeđena dva miliona KM, dodatna izdvajanja za borački dodatak, te doznake za zapošljavanje i samozapošljavanje nezaposlenih boraca i djece poginulih boraca.

Prijedlogom budžeta RS za 2012. godinu obezbjeđena su i dodatna sredstva za neometan rad i funkcionisanje određenog broja budžetskih korisnika, uz istovremeno smanjenje ostale budžetske potrošnje i sredstava koja su Nacrtom planirana u okviru Ministarstva za ekonomske odnose i regionalnu saradnju.

Izvor Agencije