BEOGRAD – Kompanije Južni tok Srbija i Centar Gas iz Rusije potpisali su Ugovor o izgradnji deonice magistralnog gasovoda Južni tok kroz Srbiju, vrijedan oko 2,1 milijardi evra.

Ugovor su potpisali direktori Južnog toka Srbija Dušan Bajatović i Aleksandar Siromjatin, sa generalnim direktorom Centar gasa Stanislavom Anikejevim, koji su poručili da je ovo istorijski dan za srpsku energetiku i da će prvi gas poteći Južnim tokom kroz Srbiju do kraja 2016. godine, kako je i planirano.

Centar Gas je pobijedio na tenderu, koji je kompanija Južni tok Srbija raspisala za izvođača radova na srpskoj dionici tog gasovoda.

Ugovor je vrijedan 2,1 milijardi evra, a dionica srpskog gasovoda biće rađena po najboljim međunarodnim standardima, rečeno je prilikom potpisivanja ugovora u zgradi kompanije Srbijagas u Beogradu.

Bajatović je poslije ceermonije potpisivanja Ugovora posebno zahvalio predsjedniku Ruske Feredacije Vladimiru Putinu i premijeru Srbije Aleksandru Vučiću, koji su , kako je rekao, pomogli da se riješe neka otvorena pitanja, što je omogućilo potpisivanje ovog ugovora.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić rekao je da je Srbija dobila možda najbolje uslove ugovora o izgradnji Južnog toka i dodao da je ruska strana preuzela kompletan rizik.

Istakao je i da je Srbija među poslednjim zemljama koja potpisuje taj ugovor, naglašivši da je izrazio zahvalnost ruskoj strani jer "mislim da imamo možda i nabolje uslove u odnosu na sve druge zemlje".

Na pitanje kakvu reakciju očekuje iz Brisela povodom potpisivanja tog ugovora, on je rekao: "Normalnu, najnormalniju".

"Kao što u Briselu kažem da smo za EU, a da Rusiji nećemo da uvodimo sankcije, tako i ovde kažem da nemamo dve politike, ponosni smo na svoju politiku. Za takvu politiku se zalaže najveći broj ljudi u Srbiji. I takvu čistu politiku vodimo", poručio je premijer koji se ranije u Moskvi sastao sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom.

Ugovorom se garantuje energetska bezbjednost Srbiji i građanima, rekao je Vučić, ističući da je to je veliki investicioni zahvat.

"Uposlićemo naše kapacitete i naše kompanije zaradiće najmanje 350 miliona evra. Da ne zavisimo da li će Ukrajina da nam pusti tok ili ne u zavisnosti od političkih odnosa", ukazao je Vučić.

Premijer je istakao i da će nam u ekonomskom smislu vrata Moskve biti otvorena.

"Dao sam sve od sebe i borili smo za Srbiju i njene interese. Mislim da smo postigli dosta. Da li je moglo više, možda neko drugi jeste, ja nisam", rekao je Vučić odgovarajući na pitanje da li se na kraju posjete Moskvi moglo postići više.

Komentarišući pitanje da li postoji neka prepreka na putu izgradnje Južnog toka kroz Srbiju, Vučić je RTS-u rekao da to zavisi od Rusa i Evropljana i njihovog odnosa, ne od nas.

"Ono što građani Srbije treba da znaju jeste da mi ne snosimo nikakav rizik. Mi dajemo 19 miliona evra, Rusi 2,1 milijadu. I da izgradimo sve i da neko ne dozvoli da gasovod radi, naša šteta nije nikakva jer ćemo mi mnogo više da zaradimo na građevinskim radovima", rekao je on.

Vučić ipak upozorava da mi možemo na mnogo mjesta da "zabrljamo" kada se radi o "našoj ozbiljnosti i marljivosti".

Zahvalio se ruskoj strani koja je preuzela rizik na sebe i dodao da kredit ne vraćamo u novcu nego kroz tranzitnu cijenu gasa.

On je naveo da su uspjeli da promijenimo način plaćanja, a da je kamata ostala 4,25 odsto.

Kaže i da je sa predsjednikom Rusije razgovarao i o rudnoj renti i da su se dogovorili da se ti problemi rješavaju.

Na pitanje hoće li ostati Rusima rudna renta od tri odsto, Vučić je odgovorio da bi on na to "gledao malo kompleksinije".

"Razgovaraćemo o svemu tome i dogovorili smo formiranje određenih radnih grupa i to ćemo na takav način da rešavamo. Mi ćemo i tako loš aranžman uspeti da napravimo koliko-toliko bolji", rekao je premijer.

Kada je riječ o Petrohemiji, Vučih je rekao da se ona ne poklanja Rusima i da je ta kompanija u ogromnom minusu.

"Kapital je negativan dužni smo (790 miliona evra). Dakle, to je negativan kapital, i mi boga molimo da neko ko može da spusti cenu gasa i primarnog benzina, uzme Petrohemiju i sačuva nam 1750 zaposlenih i da može da pravi profit i posao u budućnosti, jer je Petrohemija jedan od nosilaca BDP i jedan od najvećih izvoznika u našoj zemlji", poručio je Vučić.

Na pitanje koliko je realno da se zona slobodne trgovine proširi na još neke proizvode poput "Fijata 50L", cigareta, Vučić je rekao da to neće biti lako, ali da je dobio obećanje da će to ruska strana da razmotri.

"Razgovarali smo i o mnogim drugim stvarima i o velikom trgovinskom centru ovde u Moskvi i o radu naših građevinskih kompanija. Međutim,  moramo pre toga  da napravimo ovde ozbiljne građevinske komapnije, da napravimo nekakav konzorcijum, da se ne sramotimo više na svakom mestu", rekao je Vučić.

On je uvjeren i da će srpske kompanije imati mnogo bolje uslove u Rusiji, kao i da će nama vrata ovoj zemlji u ekonomskom smislu biti otvorena.

"U to nema nikakve sumnje. Naišli smo na  iskren, prijateljski odnos i ja sam zahvalan  našem ruskom domaćinu na tome i zahvalan sam na tome što razumeju našu političku poziciju i to da idemo u Evropsku uniju", poručio je premijer.

Upitan da li je bilo neko pitanje za kojim su domaćini posegnuli za "ruskom kragnom", premijer je rekao:

"Ne. Prvo sa Srbijom se ne razgova na takav način…Naši domaćini poštuju Srbiju i znaju da rukovodstvo Srbije štiti interese svog naroda i svojih građana. Srbija nije zemlja bez ugleda u svetu sa kojom bilo ko želi ili može na takav način da razgovara".

Upitan da li je on inicirao neku temu o kojoj nije saglasan sa Rusijom, premijer je odgovorio da jeste, te da se plašio reakcije na dvije teme.

"Ali smo tu uspeli da se dogovorimo. Ne mogu da kažem o čemu je reč. To ćemo da rešimo", naveo je Vučić. (Agencije)