TESLIĆ – Određene transformacije zatvorenih investicionih fondova (ZIF) u RS su neophodne, ali pri tome treba imati u vidu opštu situaciju u kojoj se danas nalaze ti fondovi i likvidnost hartija od vrijednosti na tržištu kapitala RS.

Istakao je to direktor banjalučkog Društva za upravljanje investicionim fondovima “Kristal Invest” Ljubomir Klincov na konferenciji "Perspektive i razvoj investicionih fondova u BiH" koja je 6. decembra održana u "Banji Vrućici" u Tesliću u organizaciji Udruženja ekonomista RS – SWOT, Privredne komore i Udruženja društava za upravljanje investicionim fondovima RS.

Klincov je rekao da transfromacija fondova u određene nove pojave i oblike nije sporna.

"Međutim, pitanje je u šta bi ta transformacija išla i u kojoj mjeri, jer ne može jedan fond preći u samo jedan organizacioni oblik, nego to treba da uradi u više njih i u određenom vremenskom roku, kako bi se u svemu tome sačuvala likvidnost fondova”, rekao je on.

Klincov je naglasio da je cilj da se pokušaju iznaći najbolja rješenja, dodajući da se razmišlja o dva-tri modela transformacije fondova i vidjeće se koji model može najbolje ispuniti zahtjeve.

Stav Komisije za hartije od vrijednosti RS je da bi zatvorene investicione fondove trebalo restrukturisati u otvorene fondove u roku od dvije godine.

Miodrag Jandrić, predsjednik Komisije za hartije od vrijednosti RS, kazao je da su fondovi do sada, bez značajnih efekata, kao i njihovi investicioni menadžeri i uprave društva, gubili vrijeme učestvujući u radu skupština preduzeća.

“Sasvim sigurno je da fondovi ne treba da se bave restukturisanjem preduzeća, već da, ako su nezadovoljni nekim preduzećem koje treba da se restrukturiše, prodaju svoju imovinu tom preduzeću i idu tamo gdje postoje kvalitetna preduzeća i gdje mogu da zarade”, rekao je Jandrić.

Izvršni direktor Udruženja ekonomista RS – SWOT Saša Grabovac rekao je da treba sagledati trenutak u radu tržišta kapitala koji se odnosi na dalji razvoj investicionih fondova.

“U ovoj tački razvoja pojavile su se ideje o otvaranju fondova i tu treba sagledati interes malih akcionara, gdje bi oni mogli da unovče svoj dio i gdje bi fondovi mogli da neodložno realizuju njihov zahtjev”, rekao je Grabovac i dodao da ako se ne bi ostavio dovoljno dug rok društvima za restrukturisanje, ona ne bi mogla da realizuju sve zahtjeve za isplatu.

“To je kao kada bi sve štediše neke banke došle isti dan po isplatu uloga. Nemoguće bi ih bilo isplatiti”, naveo je Grabovac i dodao da većina fondova ima nelikvidne hartije koje je teško prodati i zato se na ovakvim konferencijama traži način kako da se zaštite interesi akcionara i da ne dođe do gašenja nekih fondova.

Na Konferenciji su govorili i Božana Šljivar, direktor Agencije za osiguranje RS, koja je objasnila nastanak i ulogu investicionih fondova u RS, dok je Nedim Šaćiragić, predsjednik Udruženja društava za upravljanje fondovima u FBiH, govorio o dosadašnjim iskustvima u toj industriji u FBiH.

Uroš Gorišek, predsjednik Uprave "Krekova družba" iz Slovenije, učesnike skupa je upoznao sa iskustvima i razvoju investicionih fondova u toj zemlji.

Prof. dr Zdravko Todorović, redovni profesor na Ekonomskom fakultetu u Banjaluci, predstavio je ulogu investicionih fondova u korporativnom upravljanju, dok je Darko Lakić, direktor Društva za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom RS, govorio o predstojećim izazovima upravljanja investicionim fondovima.

Na kraju konferencije je održan okrugli sto "Perspektive i razvoj investcionih fondova" gdje su učesnici ramjenilki stavove, prijedloge i mišljenja o budućnosti tog važnog segmenta tržišta kapitala.

Konferencija u "Banji Vrućici" okupila je oko 80 predstavnika društava za upravljanje investicionim fondovima, berzanskih posrednika, te akademske zajednice i stručnjaka u oblasti tržišta kapitala iz RS, FBiH, Slovenije, Hrvatske i Srbije.

Izvor Agencije