BANJALUKA – Rezidentni predstavnik Međunarodnog monetarnog fonda u BiH Milan Cuc je rekao da ne bi došlo do debalansa u budžetima, koji se sada moraju korigovati, da je potrošnja vlada u BiH od 2005. do 2008. godine ostala na održivom nivou.

“U periodu između 2005. i 2008. godine, koji se smatra dobrim u smislu ekonomskih rezultata, rast konsolidovane potrošnje vlada u BiH nadmašio je rast prihoda, što je učinilo da sveukupni bilans koji u 2006. godini bilježi suficit od dva odsto BDP, u 2008. godini zabilježio deficit od 4,7 odsto BDP”, rekao je Cuc.

On je naglasio da su politike koje je BiH imala na raspolaganju bile ograničene kada je nastupila globalna ekonomska kriza, te da je danas jasno je da se vlade u Republike Srpske i Federacije BiH suočavaju s teškim političkim izborima u nastojanjima da se vrate na put fisklane održivosti.

“Racionalizacija naknada, te njihovo usmjeravanje na kategorije stanovništva kojima su zaista potrebne jeste od ključne važnosti ne samo za fiskalno zdravlje zemlje, već i za jačanje mreže socijalne zaštite i poboljšanje socijalne jednakosti. Iako je izborna godina, problem pogoršanja fiskalne situacije morao se hitno riješiti”, rekao je Cuc.

On je naglasio da je direktni izazov vratiti javne finansije na održive osnove kroz smanjenje tekuće potrošnje, a da bi privremene mjere trebalo da vode ka sistematičnijim reformama u oblasti naknada po osnovu prava i transfera, plata u javnoj upravi i penzionim sistemima.

“To bi takođe trebalo stvoriti više fiskalnog prostora za neophodne javne investicije, posebno u infrastrukturu. Pored toga, dugoročni izazov jeste napraviti dinamičan, snažan privatni sektor koji će biti sposoban da proizvede održiv ekonomski rast i više radnih mjesta”, preporučuje Cuc.

On ističe da vlade u BiH mogu podržati ovaj proces tako što će smanjiti svoj udio u ekonomiji, usmjeravati poslovnu regulativu i završiti privatizaciju državnih preduzeća, te da bi povoljnije poslovno okruženje pomoglo da se privuku domaće i strane privatne investicije koje su neophodne za snažniji privredni rast.

Izvor Fokus