SARAJEVO – Predstavnici Spoljnotrgovinske komore BiH i oštećeni privrednici-dobavljači slovenačkog trgovinskog lanca „Tuš“ iz BiH zaključili su na sastanku da je ovdje riječ o smišljenom i organizovanom kriminalu.

Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Bruno Bojić rekao je na konferenciji za novinare da sve pretpostavke ukazuju na to da je riječ o organizovanom kriminali s ciljem da se oštete proizvođači u BiH.

Bojić je naveo da je na sastanku usvojeno nekoliko zaključaka i mjera kojima će se pristupiti odmah.

On je naglasio da će biti podnesen zahtjev za isporuku liste potraživanja i obaveza „Tuša“ i povezanih lica, te zahtjev za preispitivanje poslovanja povezanih lica u Upravi za indirektno oporezivanje, Poreskoj upravi, inspekcijama svih nivoa, Policijskoj upravi – odjeljenje za privredni kriminal i u Agenciji za istrage i zaštitu BiH.

„Na sastanku je zaključeno da će STK dostaviti informaciju sa zahtjevom za poduzimanjem mjera iz svoje nadležnosti Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, Ministarstvu inostranih poslova, vladama Republike Srpske, FBiH i distrikta Brčko, Ambasadi Slovenije, Vladi i predsjedniku Slovenije, Privrednoj komori Slovenije i bilo kojoj instituciji koja se bavi borbom protiv organizovanog kriminala“, rekao je Bojić.

Bojić je podsjetio da firme iz BiH od „Tuša“ potražuju oko 20 miliona KM.

On je dodao da je pokrenut tužbeni postupak sa krivičnom odgovornošću protiv Mirka Tuša, Milana Mlinara, Vida Habijara, Branka Cokara, te firme „Tuš holding“, „Tuš“ i „Tuš trejd“.

„Biće data saglasnost advokatu Senadu Biliću da u ime svih oštećenih dopuni krivičnu prijavu sa hitnim mjerama zabrane prodaje i raspolaganja nekretninama po bilo kom osnovu u vlasništvu Mirka Tuša odnosno `Tuš holdinga` i povezanih lica“, objasio je Bojić, dodavši da „Tuš“ u BiH ima oko 25 poslovnih objekata koji su opterećeni hipotekama.

Potpredsjednik Spoljnotrgovinske komore BiH Ahmet Egrlić naglasio je da je ovo najteže krivično djelo i da očekuje da Tužilaštvo BiH hitno procesuira krivce.

Vlasnik firme „Inter kamp“ Nedim Kalamujić istakao je da im je cilj da naplate svoja potraživanja, jer je ovdje riječ o smišljenoj prevari i međunarodnom kriminalu.

On je istakao da oštećene firme zapošljavaju više od 2.000 ljudi i pune budžet BiH, te ostvaruju godišnji promet veći od milijardu KM zbog čega je potrebno što prije riješiti ovaj slučaj.

„Potrebno je da Tužilaštvo BiH što prije reaguje da bi problem bio riješen“, rekao je Kalamujić i dodao da je jedno pravno lice podnijelo prijavu Tužilaštvu, ali da se moraju uključiti i ostala prevarena pravna lica.

On je najavio da će oštećeni dobavljači, ako ne uspiju da naplate potraživanja, zahtijevati da to učini osnivač „Tuša“ iz Slovenije. (Agencije)