PARIZ – Ako se zadrže niske cijene nafte i gasa, to će dovesti do bankrotstva energetskih kompanija koje neće imati dovoljno prihoda da vraćaju svoje dugove, rekao je za „Bloomberg“ šef najveće svjetske investicione kompanije „Black Rock“ Lorens Fink.

„Ugljovodonici će još dugo biti jeftini„, upozorio je Lorens Fink, ne saopštivši do koje granice mogu pasti cijene nafte i koje kompanije mogu postati žrtve jeftinih resursa.

Fink je naveo i da, iako energetske kompanije imaju probleme zbog smanjenja cijena, potrošačima energetskih resursa niske cijene samo idu u korist.

„Milijarde ljudu imaju koristi od niskih cijena goriva i grejanja“, objasnio je Fink.

Sa druge strane, predsjednik Irana Hasan Rohani smatra da cijene nafte neće ostati dugo ovako niske i da će zemlje-proizvođači uskoro uspostaviti ravnotežu na tržištu.

„Cijena nafte se nalazi na niskom nivou. Ne mislim da će to drugo trajati… Pritisak na zemlje-proizvođače nafte dovodi do povratka ravnoteže u kratkom roku“, rekao je Rohani govoreći na francuskom institutu za međunarodne odnose (IFRI).

Svetska banka je upozorila da usporavanje zemalja u razvoju ugrožava oporavak cena nafte, kao i da bi cene mogle dodatno da padnu.

Novi pad cena nafte bi, prema upozorenjima SB, nanelo dodatni udarac "krhkoj" globalnoj ekonomiji.

U novom kvartalnom izveštaju Svetske banke o perspektivama na tržištima sirovina, prognozira se da će cena nafte u 2016. godini iznositi 37 dolara za barel, što je znatno niža procena u odnosu na projekciju iz oktobra prošle godine od 51 dolara za barel, prenosi agencija Frans pres.

"Brže usporavanje zemalja u razvoju nego što je očekivano, naročito u kombinaciji sa finansijskim poteškoćama, moglo bi znatno da obori cene sirovina, otežavajući rast globalne ekonomije i izvoz sirovina", navodi se u izveštaju SB.

Zbog prekomernih globalnih zaliha i usporavanja tražnje, cene nafte su sredinom januara pale ispod 30 dolara za barel, na nivoe koji su poslednji put viđeni pre 12 godina.

Svetska banka je nedavno snizila projekcije privrednog rasta za zemlje u razvoju, nakon što je taj rast prošle godine usporio na 3,3 odsto, što su najslabiji podaci o bruto domaćem proizvodu (BDP) tog regiona od 2010. godine.

Zemlje u usponu su od 2000. godine bile glavni pokretač rasta tražnje sirovina, zbog čega, kako se dodaje u izveštaju, slabljenje perspektiva rasta tog regiona ugrožava cene sirovina.

"Niske cene sirovina su mač sa dve oštrice, jer potrošači u zemljama-uvoznicima imaju korist, dok proizvođači u zemljama-izvoznicima pate. Potrebno je vreme kako bi se benefiti niskih cena nafte transformisali u snažniji ekonomski rast unutar država-uvoznica", izjavio je direktor Grupe Svetske banke za perspektive razvoja, Ajhan Kose.

Smanjenje projekcije cene nafte za 2016. godinu od 27,5 odsto je, kako se navodi u izveštaju, odraz niza faktora u odnosu između ponude i tražnje nastalih u protekla tri meseca.

"Proizvodnja nafte u SAD je pokazala veću otpornost čemu je doprinelo smanjenje troškova i veća efikanost", poručuje Svetska banka.

Kao druge faktore od uticaja na snižavane prognoze, SB navodi brži od očekivanog povratak iranske nafte na tržište, nakon što su toj zemlji ukinute međunarodne sankcije, kao i blagu zimu na severnoj zemljinoj hemisferi, što je smanjilo potrebu za grejanjem.

Cene nafte, koje su u 2015. godini pale za 47 odsto, trebalo bi u ovoj godini da slabe sporijim tempom, odnosno za dodatnih 27 odsto, prema izveštaju SB.

Svetska banka takođe predviđa da će oporavak cena nafte biti postepen i da će u 2017. godini cena "crnog zlata" dostići 48 dolara za barel.

Cene nafte su pod pritiskom pošto dugotrajno strahovanje trgovaca zbog prezasićenog tržišta baca senku na pregovore velikih proizvođača o smanjenju proizvodnje.

Trgovci su takođe usresređeni na izveštaj o američkim komercijalnim zalihama "crnog zlata", koji se očekuje kasnije danas, i koji treba da da nagoveštaj o tražnji za ovim energentom u najvećoj svetskoj privredi, ključnom potrošaču nafte, prenosi agencija AFP.

Američka "laka" nafta WTI za isporuke u martu trgovala se u Aziji za 39 centi jeftinije, odnosno za 1,24 odsto niže, na ceni od 31,06 dolara, a sirova nafta tipa "brent" za martovske isporuke je bila u padu za 17 centi, ili 0,53 odsto na 31,63 dolara za barel.

Irački ministar za naftu Adel Abdulmahdi izjavio jeda je Bagdad "spreman za saradnju" u pogledu smanjenja proizvodnje, ali samo ako i nečlanice Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEK) učine isto, navodi francuska agencija.

Njujorška agencija "Bloomberg" prenosi da je Abdulmahdi, takođe, rekao da veća "fleksibilnost" između Rusije i OPEK-a u vezi proizvodnje podgreva nade za pregovore o sporazumu.

Ruska novinska agencija TAS izvestila je da je ruska naftna kompanija Lukoil zatražila od Kremlja da sarađuje sa OPEK-om po pitanju ograničenja proizvodnje.

Generalni sekretar "naftnog kartela" Abdulah el-Badri je pozvao u ponedeljak i druge proizvođače da se pridruže zajedničkim naporima zarad povećanja cena te sirovine. OPEK je u decembru odbacio pozive za smanjenje proizvodnje, opredelivši se radije za borbu za tržišni udeo, podseća AFP.

Cene nafte su skočile krajem prošle nedelje sa 12-godišnjeg minimuma zbog nagoveštaja o novim ekonomskim podsticajima Evropske centralne banke i Banke Japana.

Međutim, zabrinutost zbog prevelike ponude, slabe tražnje i usporavanja globalne privrede vratila se u prvi plan.

Jačanje američke valute takođe doprinosi slabljenju tražnje za naftom vrednovanom u dolarima.

Tržište je takođe u iščekivanju sastanka kreatora monetarne politike američke centralne banke, koji počinje večeras, a na kojem bi trebalo da bude utvrdjen tajming za još jedno podizanja kamatnih stopa u SAD, prenosi AFP.

Analitičar kompanije "Phillip Futures", Danijel Ang, kaže da je ključ za održivi rast cena ovog energenta povećana tražnja i smanjenje proizvodnje glavnih proizvođača.

Ang je, međutim, skeptičan da će u skorije vreme proizvodnja biti smanjena. "Svedoci smo da je u proteklih godinu i po bilo puno razgovora o zajedničkom delovanju kako bi se sačuvale snažne cene, ali ništa od toga nije urodilo plodom", naveo je on. (Agencije)