BANJALUKA/GRADIŠKA – Nikola Špirić, ministar finansija i trezora BiH i predsjedavajući Upravnog odbora Uprave za indirektno oporezivanje BiH rekao je u Banjaluci uoči vanredne sjednice UO UIO, koja je posvećena zahtjevima poljoprivrednih proizvođača, da će na sjednici biti govora o uvođenju „plavog dizela“, ali i naglasio da svi ne gledaju blagonaklono na tu ideju, uključujući određene krugove iz Međunarodnog monetarnog fonda i međunarodne zajednice.

„To nas ne sprečava da razgovaramo o tom problemu, s obzirom da je procedura izmjene Zakona o akcizama BiH suviše duga. Takođe, postoji niz mjera koje mogu preduzeti Upravni odbor i UIO da bi bio poboljšan status proizvođača mlijeka i mliječnih prerađevina i proizvođača mesa i žive stoke“, istakao je Špirić.

On je dodao da bi prema nekim računicama za uvođenje „plavog dizela“ iz „zajedničke kase“ na godišnjem nivou trebalo obezbijediti 50 miliona KM.

Špirić je naveo da to prvo treba zakonski da se definiše i da se o tome izjasne komisije za budžet parlamenata entiteta, pa da se vrati na Upravni odbor UIO, a onda Savjetu ministara BiH, koji dalje prijedlog upućuje Parlamentarnoj skupštini BiH.

„Razumijem poljoprivredne proizvođače i njihove zahtjeve. Put priključenja BiH u EU ima svoju cijenu. Entiteti su, takođe, bili uključeni u pregovore kada je bio Sporazum o stabilizaciji i pridruživanju BiH sa EU i moramo se nositi sa konkurencijom koja je snažnija od nas, a to nije lako“, rekao je Špirić.

Iz UIO je najavljeno da bi UO trebalo da razmatra i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o akcizama u BiH, koji se odnosi na „plavi dizel“, te analizira mogućnosti uvođenja dodatnih mjera iz nadležnosti Upravnog odbora UIO u vezi sa zaštitom domaće poljoprivredne proizvodnje.

Predsjednik Udruženje poljoprivrednih proizvođača-mljekara Republike Srpske Vladimir Usorac zatražio je da odluke koje je donio Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje BiH budu realizovane u preciziranim rokovima.

Usorac je rekao da je djelimično zadovoljan ishodom sastanka Upravnog odbora UIO i donesenim odlukama, te napomenuo da nije prihvaćen zahtjev za ukidanjem graničnim prelaza za prevoz robe biljnog i životinjskog porijekla na kojima ne postoje carinski terminali, a roba se carini „ispod vrbe“. Riječ je o prelazima Izačić, Orašje i Gorica.

„U toj oblasti moramo da uvedemo reda, jer kamioni ne ulaze ni u terminal u Gradišci, roba se ne provjerava i ne vaga, te godišnje BiH zbog toga gubi više od milijardu KM“, kaže Usorac.

On je rekao da će o daljim aktivnostima Udruženja, koja već devet dana protestuju na graničnom prelazu u Gradišci, biti odlučeno na sastanku u ponedjeljak, 24. novembra, u Gradišci.

Upravni odbor Uprave za indirektno oporezivanje BiH usvojio je Nacrt izmjena i dopuna Zakona o akcizama u BiH kojima se omogućava poljoprivrednim proizvođačima da „plavi dizel“ mogu nabavljati bez plaćanja akciza i putarina.

Na vanrednoj sjednici je Nacrt upućen u proceduru nadležnim institucijama entiteta i BiH, a njime je predviđen i povrat akciza za distributere „plavog dizela“, saopšteno je iz UIO.

Razmatrajući moguće mjere koje Upravni odbor UIO može preduzeti da omogući bolju konkurentnost domaćih poljoprivrednih proizvođača, na sjednici je podržan zahtjev poljoprivrednih udruženja da se izjednači cijena veterinarskog pregleda pri uvozu u BiH sa cijenama na ulasku u zemlje Evropske unije.

Predstavnicima udruženja mljekara iz Republike Srpske i Federacije BiH i Udruženja svinjara iz Srpske, koji deveti dan blokiraju carinske terminale za uvozu mlijeka i mliječnih proizvoda, juče su se priključili i predstavnici udruženja tovljača pilića i povrtara Republike Srpske, te peradara Federacije BiH.

Na sastanku predstavnika ovih udruženja usaglašeni su i dopunjeni raniji zahtjevi nadležnim intitucijama u BiH, a uvrštena su tri nova zahtjeva – da prikupljeni novac od prelevmana na uvoz mora biti usmjeren u podsticaje domaćim proizvođačima, da se izvrši puna kontrola cijena uvezenog mlijeka, mesa i povrća i da se uvedu sezonski prelevmani za uvoz povrća.

Predsjednik Udruženja povrtara Republike Srpske Branko Mastalo rekao je da su povrtari na sjednici Upravnog odbora Udruženja donijeli odluku da se i aktivno uključe u blokadu carinskih terminala.

„Povrtari već nekoliko godina traže donošenje zaštitnih mjera za uvoz povrća u BiH i uvođenje sezonskih prelevmana u periodu kada imaju višak proizvoda“, istako je Mastalo.

Predsjednik Udruženja peradara Federacije BiH Mesud Pinjo rekao je da BiH godišnje uveze poljoprivredne proizvode vrijedne oko 3.800.000.000 KM, a da tu količinu mogu proizvesti domaći poljoprivrednici.

„Nismo imali institucije koje bi zaštitile domaću poljoprivrednu proizvodnju, a dodatno su je uništavale velike strane prerađivačke kompanije u BiH koje uvoze jeftino i nekvalitetno meso po nižim cijenama“, naveo je Pinjo.

Predsjednik Udruženja voćara Republike Srpske Dragoja Dojčinović ponovio je na carinskom terminalu u Gradišci da voćari podržavaju, ali da neće aktivno učestvovati u protestima, dok ih ne budu inicirali Savez udruženja poljoprivrednih proizvođača Republike Srpske i Udruženje poljoprivrednih proizvođača BiH.

Poljoprivrednici koji protestuju uputili su Savjetu ministara BiH, vladama Republike Srpske i Federacije BiH, Kancelariji za veterinarstvo i Upravi za indirektno oporezivanje BiH, hitne zahtjeve za zatvaranje graničnih prelaza za uvoz poljoprivrednih proizvoda Izačić, Orašje i Gorica, uvođenje plavog dizela, uvođenje zaštitne cijene pri carinjenju mlijeka, mesa i povrća i prerađevina od ovih proizvoda uvezenih iz EU, te da se omogući transport preko zemalja EU za izvoz ovih prizvoda iz BiH u Rusiju i Tursku.

Zahtijevaju i produženje ročnosti vraćanja kredita za poljoprivredu, ukidanje uvoznih kvota na poljoprivredne proizvode za živu stoku dok se ne izjednače uslovi domaćih i evropskih prizvođača, te da nadležne institucije provjere uvoz mesa po odobrenim kvotama, kao i ujednačavanje cijena veterinarskog pregleda pri uvozu i izvozu poljoprivrednih proizvoda. (Agencije)