SARAJEVO – Rad od kuće tokom pandemije virusa korona zaposleni doživljavaju kao pozitivan pomak, manje su pod stresom i produktivniji su, pokazalo je istraživanje koje je njemačko društvo za zdravstveno osiguranje DAK sprovelo u institucijama IGES i Forsa.
Prema studiji, prije pandemije 21 odsto zaposlenih navelo je da su bili pod stresom zbog posla, a za vrijeme krize izazvane virusom korona ili radeći od kuće, međutim, taj procenat pao je na 15 odsto.
Među onima koji redovno rade kod kuće, 56 odsto ocijenilo je svoj rad produktivnijim nego kada su išli na posao.
Među ostalim pozitivnim efektima rada od kuće, ispitanici ističu lakše usklađivanje posla i privatnog života (dvije trećine ispitanika) i činjenicu da ne moraju da gube vrijeme u prevozu na posao (takođe dvije trećine ispitanika).
Čak 76,9 odsto učesnika u anketi naglasilo je da će i ubuduće raditi od kuće.
Direktor DAK-a Andreas Storm istakao je za da rad kod kuće ne samo da smanjuje mogućnost zaraze virusom korona, već ima i blagotvoran efekat na mentalnu ravnotežu.
Uvjeren je da ove pozitivne nalaze treba uzeti u obzir u oblikovanju mogućih promjena na ovom području u budućnosti.
S druge strane, istakao je i negativne učinke rada od kuće, koje ne bi trebalo zanemariti.
To je uglavnom problem nejasnog razgraničenja između privatnog i profesionalnog života, što je posebno karakteristično za mlade zaposlene, starosti od 18 do 29 godina. Tri četvrtine ispitanika u studiji izrazili su žaljenje što više ne viđaju saradnike.
Neki članovi njemačke socijaldemokratske stranke (SPD) već su najavili inicijativu za regulisanje rada od kuće.
Slovenački ministar rada, Janez Cigler Kralj, takođe je obećao pravnu osnovu za takav rad.