BANJALUKA – U slučaju sloma evra, Centralna banka BiH bi konvertibilnu marku vezala za najčvršću evropsku nacionalnu valutu iz države koja ima jaku privrednu povezanost s našom zemljom, izjavili su danas zvaničnici te monetarne institucije.

Oni su, komentarišući duboku dužničku krizu u evrozoni, kazali da u Centralnoj banci imaju razrađenu rezervnu opciju u slučaju "crnog scenarija" ukidanja zajedničke evropske valute za koju je vezana KM.

"Ne sjedimo skrštenih ruku. Postoje sve odluke i tehnički uslovi da se izvrši zamjena (konvertibilne marke) bez ikakvih potresa, budite u to uvjereni", kazao je Milenko Krajišnik, član Upravnog vijeća Centralne banke BiH.

On je objasnio da bi BiH, u takvim okolnostima, zadržala postojeći monetarni režim vezujući KM za najčvršću evropsku valutu koja bi se pojavila u novim prilikama. Krajišnik nije želio da spekuliše da li bi to opet bila njemačka marka za koju je bh. valuta bila vezana do 2002, ali je ukazao da je drugi uslov da privreda dotične zemlje bude blisko vezana sa bh. privredom.

"Korelacija njemačke i naše privrede je mnogo veća nego država koje bi mogle imati čvršću valutu od njemačke marke", naglasio je Krajišnik.

On je, međutim, izrazio uvjerenje da do denominacije KM neće ni doći, ocjenjujući da u Evropi i nije došlo do krize evra, već krize pojedinih zemalja evrozone. To argumentuje činjenicom da evro nije značajnije izgubio na vrijednosti, dodajući, takođe, da slomu valute mora prethoditi snažna hiperinflacija, prekid privrednih aktivnosti i izražen rast stope nezaposlenosti, što sada nije slučaj u evrozoni.

Radomir Božić, viceguverner Centralne banke BiH, kazao je da i u slučaju "crnog scenarija" "ništa ne može propasti preko noći", podsjećajući da se i u ranijem procesu zamjene njemačke marke za evro sprovela tehnička operacija denominovanja KM.

"U najnepovoljnijem scenariju, ne treba biti naivan da će Njemačka, Francuska i druge evropske zemlje ostati bez odgovarajuće valute. Naša očekivanja su da u tom slučaju postoji način da se i devizne rezerve BiH i pojedinačni štedni ulozi u bankama jednostavno denominuju u novu valutu, iako ne vjerujem u takav scenario", istakao je Božić.

Devizne rezerve CB BiH, prema njegovim riječima, iznose nešto više od šest milijardi KM, odnosno oko tri milijarde evra i nalaze se u četiri centralne banke najstabilnijih zemalja evrozone, zatim obveznicama zemalja koja imaju vrhunski kreditni rejting AAA, te monetarnom zlatu.

Izvor Agencije