BANJALUKA – Uprava za indirektno oporezivanje BiH je po osnovu indirektnih poreza, odnosno PDV-a, akciza, carina i putarina, za jedanaest mjeseci ove godine prikupila 5,35 milijardi KM, što je za 6,5 odsto, ili za 328 miliona KM, više nego u istom periodu prošle godine.

"Povrat PDV-a je u istom vremenskom periodu iznosio 791 milion KM, tako da su neto prihodi iznosili 4,559 milijardi KM, što je za četiri odsto više u odnosu na raspoređene prihode, koje je UIO rasporedila tokom prvih 11 mjeseci prošle godine", rekao je Ratko Kovačević, načelnik Odjeljenja za komunikacije UIO.

Prihodi od PDV-a raspoređeni su tako da je za finansiranje institucija BiH doznačeno 628 miliona KM, prema FBiH je proslijeđeno 2,49 milijardi KM, RS je dobila 1,28 milijardi KM, a distrikt Brčko 138 miliona KM.

Kovačević je objasnio da su državne institucije dobile isti iznos prihoda od indirektnih poreza kao i u prethodnoj godini zbog privremenog finansiranja i dodao da će višak prihoda od indirektnih poreza dobiti entiteti, što je razlog zbog kojeg su entiteti mogli uraditi rebalanse i povećati budžete u ovoj godini.

"Na rast prihoda od indirektnih poreza, između ostalog, uticale su i brojne mjere koje je zajedno sa službenicima UIO preduzeo Miro Džakula, direktor UIO", naglasio je Kovačević.

On je pojasnio da su donesene na desetine novih uputstava i naredbi o postupanju carinskih i poreskih službenika i izvršeno više od 200 smjena i premještaja službenika UIO.

"Pokrenuto je 180 disciplinskih postupaka protiv službenika UIO, Disciplinska komisija već je izrekla mjeru prestanka radnog odnosa za sedam službenika, a počele su i pojačane kontrole zahtjeva za vraćanje PDV-a i zahtjeva za poreski kredit", rekao je Kovačević.

On je istakao da su preduzete mjere uticale na značajan porast prihoda od indirektnih poreza, koji su u novembru iznosili 502 miliona KM, što je šesti uzastopni mjesec u kojem je prikupljeno više od pola milijarde KM. Do kraja godine očekujemo neto prihode od pet milijardi KM", naglasio je Kovačević.

Cigarete skuplje i do pola marke

Od 1. januara iduće godine cijena kutije cigareta u BiH biće viša za 0,20 KM do 0,50 KM, a u najvećem broju slučajeva kutija cigareta će poskupjeti za 0,30 KM.

Najjeftinija paklica cigareta ostaće monus i fast 100s sa 1,50 KM, dok je najskuplji davidof sa četiri KM. Paklica sarajevske drina biće između 2,20 i 2,80 KM, ronhila 3,20 KM, dok će marlboro koštati od 3,50 do 3,80 KM.

Navodi se to u novoj kalkulaciji maloprodajnih cijena cigareta, usvojenoj poslije utvrđivanja posebne i minimalne akcize na cigarete.

"Ova odluka predstavlja nastavak harmonizacije akcizne politike u BiH s politikom akciza na cigarete u Evropskoj uniji", rekao je Ratko Kovačević.

On je objasnio da Zakon o akcizama BiH predviđa da se svake godine donosi odluka o posebnoj ili minimalnoj akcizi sve do 2014. kako bi se izvršilo usklađivanje oporezivanja cigareta u BiH s akcizama u zemljama članicama EU.

Izvor Agencije