BANJALUKA – Poreska uprava RS je za prvih pet mjeseci ove godine prikupila 821,1 miliona KM javnih prihoda, što je više za 100 miliona KM nego u istom periodu prošle godine, saopšteno je danas iz Uprave.

Najveće povećanje naplaćenih javnih prihoda za prvih pet mjeseci ove godine u odnosu na isti prošlogodišnji period od 73,6 odsto ostvareno je kod poreza na platu, dok je u ovom periodu po osnovu poreza na dobit ostvarena veća naplata za 14,5 odsto.

Ukupni naplaćeni doprinosi prema javnim fondovima iznosili su 512 miliona KM i veći su za 11 odsto nego u istom prošlogodišnjem periodu.

U ovaj iznos, između ostalog, spada i 204,4 miliona KM doprinosa za zdravstvo, kao i 272 miliona KM doprinosa za penzijsko-invalidsko osiguranje.

Poreska uprava u maju je naplatila 168,2 miliona KM javnih prihoda ili za 29,7 odsto više nego u istom mjesecu prošle godine.

"EuroBlic" istovremeno piše da u Poreskoj upravi RS ne postoji jasno definisan kriterijum o toleranciji kašnjenja uplata po osnovu sporazuma o reprogramu obaveza, kao i pokretanja postupaka prinudne naplate. Raskid sporazuma razlikuje se od slučaja od slučaja.

Glavna služba za reviziju javnog sektora u izveštaju o reviziji finansijskog poslovanja Poreske uprave RS konstatovala je da se sporazumi o reprogramima raskidaju nakon četiri, pet, 10 ili 15 neplaćenih rata, ali i nakon čak 53 neplaćene rate od odobrenih 60.

Prošle godine raskinuto je 46 sporazuma o reprogramu obaveza, u vrednosti od 24,3 miliona KM. Na kraju prošle godine, prema izveštajima područnih centara Poreske uprave, još 90 poreskih obveznika ne plaća redovno rate reprograma. Njihove dospele, a neplaćene obaveze više su od 12 miliona KM.

Revizori su preporučili Poreskoj upravi da definiše kriterijume o valorizaciji ekonomske opravdanosti odgode ili da produži rok plaćanja. Preporučeno je i da se definišu kriterijumi za toleranciju kašnjenja uplata rata po reprogramiranim obavezama, kao i pokretanje postupka prinudne naplate, a da se moguća odstupanja od takvih kriterijuma (po preporuci Vlade) potkrepe analizama i definisanim razlozima.

Prošle godine sklopljen je 41 sporazum o reprogramiranju poreskih obaveza, u vrednosti od 16,7 miliona KM iz 2008. godine. Istovremeno, u 2010. je naplaćeno 258.862 KM po osnovu reprograma.

Privremena odgoda plaćanja poreskih obaveza, navode revizori, uglavnom se odobrava na šest meseci, ali se kod nekih obveznika rok produžava i na narednih šest meseci. Prošle godine sklopljeno je 70 sporazuma o produženju roka plaćanja 9,3 miliona KM.

Izvor Agencije