BANJALUKA – Okružni privredni sudovi u RS za prvih godinu dana rada riješili su više od 10.000 predmeta, ili 80 odsto priliva, a Viši privredni sud sav priliv predmeta, rekao je predsjednik Višeg privrednog suda u Banjaluci Bogdan Gajić.

On je rekao da su okružni privredni sudovi na početku rada od redovnih sudova preuzeli oko 15.000 predmeta i da je do kraja 2010. godine primljeno novih 12.500, te da broj riješenih predmeta govori da je njihov rad u protekloj godini bio efikasan.

Gajić kaže da je Viši privredni sud preuzeo 500 drugostepenih predmeta od okružnih sudova i primio 600 novih, te da je na kraju godine riješio sav priliv i još 200 zaostalih predmeta.

“Navedeni podaci predstavljaju jako dobar rezultat, pogotovo zato što većina privrednih sudova nije bila popunjena dovoljnim brojem izvršilaca, pogotovo sudija. Nismo imali ni dovoljno stručnih saradnika, ni pripravnika”, naveo je Gajić, predstavljajući rezultate povodom prve godišnjice od početka rada privrednih sudova.

Prema njegovim riječima, prosječna norma na nivou okružnih privrednih sudova bila je 175 odsto, što je više od predviđene i jako dobar rezultat s obzirom na strukturu i kompleksnost predmeta.

“Privredni sporovi su jako kompleksni i atipični za nas, a teškoću u radu predstavlja i hroničan nedostatak sudske prakse, zbog čega su privredni sudovi prinuđeni da se ugledaju na Srbiju i Hrvatsku”, rekao je Gajić.

On je istakao da je u prvih godinu dana rada bilo potrebno organizovati sav posao i preuzeti ogroman broj predmeta od osnovnih i okružnih sudova, te kadrovski, materijalno i tehnički opremiti sudove, u čemu je veliku pomoć pružilo resorno ministarstvo.

“Ministarstvo pravde je uložilo dosta napora, počev od smještajnih kapaciteta, materijalno tehničkih uslova, mislim i da su privredni subjekti koji ovdje ostvaruju pravnu zaštitu zadovoljni našim radom”, ustakao je Gajić.

Pomoćnik ministra pravde RS Nikola Kovačević rekao je da statistički podaci na prvu godišnjicu rada privrednih subjekata pokazuju da je projekat njihovog formiranja uspio, čime su rasterećeni i osnovni sudovi.

“Vlada i Ministarstvo pravde su ušle u jedan ambiciozan projekat koji nije bio ni jednostavan ni jeftin. Na početku nismo naišli na razumijevanje mnogih, ali smo u njega ušli sa punom izvjesnošću da će on uspjeti i da će dati rezultate”, kaže Kovačević.

On je naglasio da su Vlada RS i Ministarstvo pravde obezbijedili sve neophodne uslove za početak rada ovih sudova, što podrazumijeva obezbjeđenje poslovnog prostora, materijalnu opremu i rješavanje kadrovskih problema.

Kovačević je podsjetio da je RS prošle godine izmijenila Zakon o redovnim sudovima i ustanovili pet okružnih i jedan Viši privredni sud, koji imaju specijalizovanu nadležnost i rješavaju predmete privrednih sporova, registraciju privrednih subjekata i stečajni postupak.

“Prema našim podacima, tekući priliv predmeta u okružnim privrednim sudovima se već sada rješava sa preko 80 odsto”, rekao je Kovačević i dodao da se u narednom periodu očekuju još bolji rezultati.

Govoreći o reformi pravosuđa u BiH, Kovačević je naglasio da postoji velika podrška međunarodne zajednice za formiranje privrednih sudova, jer takvi sudovi postoje i u mnogim zemljama u okruženju.

“To je potrebno zbog toga što su privredni sporovi strahovito složeni u odnosu na one koji se rješavaju pred redovnim sudovima, a stečajni postupci uvijek imaju nekoliko suprotstavljenih interesa”, naveo je Kovačević.

Izvor Agencije