BANJALUKA – Privrednici iz prerađivačkog sektora Republike Srpske konstatovali su da su zacrtani ciljevi u “Ekonomskoj politici za 2012. godinu” dobri, ali da se mora raditi na izmjeni niza zakonskih rješenja koji bi doprinijeli njihovom ostvarivanju.

Direktor sektora granskih udruženja u Privrednoj komori RS Pero Ćorić naveo je da bi trebalo donijeti zakon o radu, te raditi na izmjenama zakona o porezu na dohodak i zakona o porezu na dobit, u smislu da ulaganje u opremu i objekte ne bude podvrgnuto oporezivanju na dobit.

“Stanje u prerađivačkoj industriji je vrlo teško, nelikvidnost je dostigla krajnje granice i ovakvu javnu potrošnju privreda nije više u stanju da nosi”, rekao je Ćorić u Banjaluci nakon javne rasprave o dokumentu “Ekonomska politika za 2012.godinu”.

Pomoćnik ministra industrije, energetike i rudarstva RS Đuro Grbić rekao je da bi odredba o neoporezivanju poreza na dobit za one koji investiraju bila veoma stimulativna jer bi bilo više investicija i ulaganja.

“Resorno ministarstvo će ići u tom smjeru da to inicira”, rekao je Grbić.

On je naveo da su privrednicima “Ekonomskom politikom za 2012. godinu” planirana podsticajna sredstva u iznosu od 20 miliona KM, te da je resorno ministarstvo opredijeljeno da ona budu namijenjena za potrebe izvoza.

Vlasnik preduzeća “Drvolik”iz Rogatice Miladin Pandurević rekao je da se nije moglo očekivati da sredstva za podsticaj budu veća, ali da se može očekivati njihova pravilnija raspodjela, prije svega izvoznicima, onima koji su u funkciji razvoja, zapošljavanja i obezbjeđenja uslova za nove projekte, a ne oni koji svake godine imaju isti nivo proizvodnje. 

Ministar finansija RS Zoran Tegeltija rekao je da su ciljevi “Ekonomske politike za 2012. godinu” usklađeni sa budžetom i da očekuje podršku socijalnih partnera za određene velike infrastrukturne projekte koje Vlada planira da realizuje u narednoj godini.

Tegeltija, koji je prisustvovao javnoj raspravii, najavio je da će Vlada sagledati sve sugestije i prijedloge socijalnih partnera i pokušati da ih u okviru realnih mogućnosti ugradi u dokument.

On je ocijenio da Srpska ne smije biti dovedena u situaciju da bilo šta eksperimentiše kada je riječ o prihodima i rashodima.

“Mi u ovom trenutku radimo nekoliko reformskih zakona, odnosno zakone o pravima boraca, reformi PIO i socijalnoj zaštiti koji dramatično mogu da promjene odnose u društvu”, rekao je Tegeltija.

Prema njegovim riječima, očekivani rast BDP-a po procjenama Svjetske banke je jedan odsto, a Međunarodnog monetarnog fonda 0,7 odsto.

Ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju Srebrenka Golić naglasila je da je osam odsto radnika u RS zaposleno u građevinarstvu.

“U narednoj godini u RS će započeti realizacija velikih infrastrukturnih projekata, gdje će se otvoriti mogućnost učešća domaćih kompanija i proizvođača”, rekla je Golićeva.

Ona je napomenula da je potrebno spriječiti i uvoz nekvalitetnih roba, te da će Vlada RS učiniti sve kako bi zaštitila domaću privredu, dodajući da je potrebno riješiti i problem nelegalnih firmi i suzbiti sivu ekonomiju.

Potpredsjednik Vlade RS Džerard Selman rekao je da je jedan od ciljeva “Ekonomske politike za 2012. godinu” provođenje velikih infrastrukturnih projekata.

On je naglasio da je cilj održavanje stabilnog budžeta, te da je neophodno provesti reformu javne uprave i pravosudnog sistema.

Predstavnici sektora građevinarstva, trgovine, turizma, saobraćaja, komunalno-uslužnih djelatnosti i zaštite životne sredine, koji su učestvovali u javnoj raspravi, istakli su da su dobri zacrtani ciljevi u “Ekonomskoj politici za 2012. godinu”, ali da je neophodno obezbijediti više sredstava privredi i zaštititi domaće proizvođače i proizvode.

“U ovom dokumentu apsolutno nije vidljivo odakle će biti obezbijeđena sredstva za realizaciju zacrtanih ciljeva i to je zabrinjavajuće. U dokumentu nisu dati konkretni pokazatelji o zaduženosti privrede i stanju obrtnog kapitala, koji su veoma loši”, navode predstavnici tih sektora.

Oni su naglasili da je neophodno dodatno rasteretiti privredu u RS i zaštititi strateška preduzeća, među kojima su “Željeznice RS” i “Pošte Srpske”.

“Privreda stvara dodatnu vrijednost i neophodno je učiniti sve kako bi se oporavila. Neophodno je u RS smanjiti javnu potrošnju, jer je to veliki problem”, navode oni

Izvor Agencije