BANJALUKA – Privredna komora RS uputila je inicijativu Ministarstvu finansija RS za izmjenu Zakona o fiskalnim kasama na kojoj insistira godinama unazad, s ciljem njegovog usklađivanja s propisima zemalja u okruženju i izjednačavanja položaja domaćih obveznika u tom smislu.

U toj inicijativi, Privredna komora RS je navela da se osnovni zahtjevi privrednika iz RS odnose na oslobađanje od obaveze registrovanja prometa dobara na veliko preko fiskalne kase, oslobađanje od ove obaveza takozvanih malih privrednika i brisanje obaveze čuvanja odštampane kontrolne trake tri godine. Pored toga, zahtijevaju i ukidanje obaveze godišnjeg tehničkog pregleda fiskalnog sistema, unapređenje tehničkog funkcionisanja prenosa podataka preko servera Poreske uprave RS, kao i sistema kontrole od strane poreskih inspektora.

S tim u vezi, Privredna komora RS je uporedila propise u okruženju i ustanovila da je, primjera radi, Zakonom o fiskalnim kasama Srbije, definisano evidentiranje svakog pojedinačno ostvarenog prometa dobara na malo, dok je zakonom u RS obaveza registrovanja prometa preko fiskalne kase bez razlike da li je u pitanju promet dobara na veliko ili na malo.

"Ako je cilj fiskalizacije kontrola maloprodaje, gdje u praksi ima i najviše problema, onda bi promjena zakona u ovom pravcu dovela do najboljih rezultata", smatraju u Komori. Pored toga, kažu da su zemlje u okruženju, uključujući i FBiH, posebno definisale oslobađanja od obaveze registrovanja prometa preko fiskalne kase za takozvane male obveznike, uzimajući u obzir nepovoljne uslove poslovanja uzrokovane uticajem krize.

"Obaveza čuvanja odštampane kontrolne trake tri godine dodatno je opterećenje, jer zahtijeva obezbjeđivanje prostora za skladištenje ove trake, a njena svrha je upitna", kažu u Komori. U vezi s obavezom godišnjeg tehničkog pregleda fiskalnog sistema, privrednici su mišljenja da ova obaveza nepotrebno pada na njihov teret.

"Privrednici se suočavaju i s problemima u konekciji između servera Poreske uprave RS i krajnjih korisnika, zbog čega se korisnicima izriču novčane kazne iako nije u pitanju njihova greška", navode oni. Kažu i da je oprema lošeg kvaliteta i podložna kvarovima, tako da su primorani da često koriste usluge ovlaštenog servisera, što im stvara dodatni trošak.

Pored još zahtjeva, napominju da kontrola poreskih obveznika, kao i kaznena politika, nisu na zadovoljavajućem nivou, što je negativno uticalo na ostvarivanje samog cilja fiskalizacije i bolje naplate.

U Ministarstvu finansija RS kazali su da oni, po Planu rada Vlade RS za 2014. godinu, pripremaju izmjene i dopune ovog zakona, kojima će biti olakšan položaj onih djelatnosti gdje je na racionalniji način moguće evidentirati promet dobara i usluga, kao i rasterećenje u smislu obaveznog godišnjeg servisa fiskalnih kasa, perioda i načina čuvanja kontrolnih traka, te jednostavnije sprovođenje kaznenih odredaba postojećeg zakona.

"Najveći dio zahtjeva koji se nalaze u inicijativi biće obuhvaćen ovim planiranim izmjenama i dopunama zakona", navode iz Ministarstva.

Bogdan Marjanović, predsjednik Asocijacije samostalnih trgovaca regije Banjaluka, rekao je da oni podržavaju inicijativu za zakonske izmjene.

"Na trakama koje čuvamo nekoliko godina ništa se ne vidi, a imamo ih pola sobe u kartonima", kazao je on. Ipak, napomenuo je da im veliki problem predstavljaju i nekvalitetne kase, za koje dijelove čekaju po nekoliko mjeseci, pa moraju ručno pisati račune.

Izvor Agencije