PRAVNI OKVIR: Mali preduzetnik je termin koji je propisan Zakonom o porezu na dohodak („Službeni glasnik Republike Srpske“, br. 60/15, 66/18 i 105/19), u okviru glave V Zakona, koja uređuje način oporezivanja dohotka od samostalne djelatnosti. Paušalno oporezivanje dohotka preduzetnika je način oporezivanja dohotka koji je rezervisan isključivo za preduzetnike, dok pozitivni propisi, donošenjem važećeg Zakona o porezu na dobit iz 2015. godine, ne predviđaju sličan sistem oporezivanja privrednih društava.

 USLOVI ZA STICANjE STATUSA MALOG PREDUZETNIKA: U skladu sa članom 21. Zakona o porezu na dohodak, mali preduzetnik je fizičko lice koje, tokom cijele poreske godine, ispunjava sljedeće uslove:

 

1) da obavlja samostalnu djelatnost, izuzev samostalnih zanimanja,

2) da ne zapošljava više od tri radnika,

3) da ukupan godišnji prihod malog preduzetnika ne prelazi 50.000 KM i

4) da ne ostvaruje prihod zajedničkim obavljanjem samostalne djelatnosti.

 

  1. Mali preduzetnik obavlja samostalnu djelatnost, izuzev samostalnih zanimanja: Samostalna zanimanja definisana su članom 14. Zakona o porezu na dohodak io to su profesionalne djelatnosti fizičkih lica koja su po tom osnovu registrovana u odgovarajućem registru, a naročito advokati, notari, inženjeri, arhitekti, poreski savjetnici, stečajni upravnici, tumači, prevodioci, novinari, umjetnici, sportisti i druga slična zanimanja. U poreskim sistemima pojedinih susjednih zemalja decidno su propisane djelatnosti koje mogu biti paušalno oporezovane, dok su u poreskom sistemu Republike Srpske izuzeta samo naprijed navedena samostalna zanimanja.

 

  1. Mali preduzetnik ne može zaposliti više od tri radnika: Imajući u vidu da se pod radnim odnosom, u smislu člana 1. Zakona o radu, podrazumijeva ugovorni odnos koji se zasniva ugovorom o radu između radnika i poslodavca, iz čega proizilazi da se samostalni preduzetnik ne nalazi u radnom odnosu (ne zaključuje ugovor o radu), odnosno nema status zaposlenog radnika, već se radi o samozapošljavanju. To praktično znači da, u smislu člana 21. Zakona o porezu na dohodak, samostalni preduzetnik, koji ima status samozaposlenog lica i kojem je odobren status malog preduzetnika ili koji je podnio zahtjev za sticanje statusa malog preduzetnika (Obrazac 1011), uz ispunjenje ostalih Zakonom propisanih uslova, može zaposliti tj. zaključiti ugovor o radu sa još maksimalno tri radnika, pri čemu se preduzetnik ne smatra zaposlenim radnikom, bez obzira da li je prijavljen u Jedinstveni sistem registracije, kontrole i naplate doprinosa. U tom smislu, Zakon nije predvidio ograničenja u pogledu zaključivanja drugih ugovora van radnog odnosa (ugovor o privremenim i povremenim poslovima, ugovor o djelu, ugovor o dopunskom radu i dr.).

 

  1. Ukupan godišnji prihod malog preduzetnika ne može biti veći od 50.000 KM: Što se tiče uslova koji se odnosi na ukupan godišnji prihod malog preduzetnika, isti podrazumijeva ukupan prihod od obavljanja samostalne djelatnosti bez obzira na broj radnji, tj. izdvojenih poslovnih jedinica. Treba pomenuti i sve češće zahtjeve poslovne zajednice za povećanjem praga ukupnog godišnjeg prihoda malog preduzetnika.

 

  1. Mali preduzetnici ne mogu ostvarivati prihod zajedničkim obavljanjem samostalne djelatnosti: Četvrti uslov, tj. ograničenje odnosi se na preduzetnike – ortake čiji je status regulisan članom 19. Zakona.

 

ZAHTJEV ZA STICANjE STATUSA MALOG PREDUZETNIKA: Zahtjev za sticanje statusa malog preduzetnika (Obrazac 1011) podnosi se svake godine, do 31. januara tekuće godine za tekuću godinu. Preduzetnici koji preduzetnički djelatnost registruju u toku godine, ukoliko žele da budu oporezovani kao mali preduzetnici, Obrazac 1011 – Zahtjev za status malog preduzetnika podnose u roku od 30 dana od dana početka obavljanja samostalne djelatnosti. Zahtjev se trenutno može podnijeti samo u papirnom obliku. S obzirom da Poreska uprava Republike Srpske raspolaže sa podacima i informacijama kojima se dokazuju činjenice, tj. uslovi za sticanje statusa malog preduzetnika, uz Obrazac 1011 – Zahtjev za status malog preduzetnika, preduzetnici nisu dužni dostavljati dokaze o ispunjavanju prethodno nabrojanih zakonskih uslova.

 

POREZ NA DOHODAK OD SAMOSTALNE DJELATNOSTI: Godišnji porez malog preduzetnika obračunava se po stopi od 2%  na ukupno ostvareni prihod malog preduzetnika, pri čemu godišnji porez malog preduzetnika ne može biti manji od 600,00 KM. Međutim, Uredbom sa zakonskom snagom o poreskim mjerama za ublažavanje ekonomskih posljedica nastalih usljed bolesti COVID-19 izazvane virusom SARS-CoV-2, koja je stupila na snagu 11. aprila 2020. godine, najniži godišnji iznos poreza na dohodak malih preduzetnika za 2020. godinu sa 600,00 konvertibilnih maraka smanjen na 240,00 konvertibilnih maraka. U tom smislu, i dalje postoji zakonska obaveza obračunavanja i plaćanja poreza na dohodak malog preduzetnika po stopi od 2% na ukupno ostvareni prihod malog preduzetnika, pri čemu godišnji porez malog preduzetnika, umjesto 600,00 KM, ne može biti manji od 240,00 KM.

 

ROK ZA PLAĆANjE POREZA: Mali preduzetnik plaća porez na ukupan mjesečni prihod do 10-og u mjesecu za prethodni mjesec a plaćeni porez malog preduzetnika koji je obračunat na ukupno ostvareni prihod u toku poreske godine smatra se konačnom poreskom obavezom i ne uključuje se u  godišnju poresku prijavu za porez na dohodak – Obrazac 1004. Napominjemo da je, u skladu sa članom 51. Zakona o poreskom postupku Republike Srpske, na iznos poreske obaveze koja nije plaćena u propisanom roku, što uključuje i predmetne poreske obaveze, poreski obveznik dužan da plati kamatu koja se obračunava po stopi od 0,03% dnevno.

 

PORESKA PRIJAVA ZA MALOG PREDUZETNIKA: Porez na dohodak malog preduzetnika prijavljuje se na Obrascu 1007 – Poreska prijava za malog preduzetnika. Trenutno, poreska prijava se može podnositi neposredno ali i elektronskim putem, upotrebom elektronskih servisa Poreske uprave Republike Srpske.

Poreska prijava za malog preduzetnika može biti mjesečna ili godišnja, s tim što se godišnja poreska prijava podnosi samo ako je mali preduzetnik propustio da podnese mjesečnu prijavu ili ako je na kraju godine iznos obračunatog poreza na dohodak manji od propisnaog zakonskog minimuma.

Ukoliko poreskom obvezniku nije odobren status malog preduzetnika, prilikom elektronskog podnošenja poreske prijave, informacioni sistem Poreske uprave javiće grešku: „Poreski obveznik nije obveznik podnošenja prijave 1007“.

Takođe, ukoliko preduzetnik ima dvije ili više izdvojenih poslovnih jedinica, dužan je da odredi jednu poslovnu jednicu (JIB) kao glavno mjesto poslovanja, putem kojeg će se vršiti prijavljivanje i plaćanje pripadajućeg poreza. Prijavljivanje glavnog mjesta poslovanja vrši se putem Obrasca PPR-2 – Prijava promjene o registraciji / evidentiranju preduzetnika, koji se Poreskoj upravi dostavlja neposredno ili putem pošte.

 

U nastavku ćemo navesti pojedine primjere obračunavanja godišnjeg iznosa poreza na dohodak malih preduzetnika u 2020. godini, u zavisnosti od ostvarenog prihoda i perioda aktivnosti.

 

PRIMJER 1Prihod malog preduzetnika je veći od 12.000,00 KM i mali preduzetnik je aktivan tokom cijele kalenedarske godine: Samostalnom preduzetniku je za 2020. godinu odobren status malog preduzetnika, te isti po isteku 2020. godine podnosi godišnju poresku prijavu za malog preduzetnika (Obrazac 1007) u kojoj se kao poreski period navodi cijela kalendarska godina – poreski period: 01.01.2020. – 31.12.2020. godine.

 

S tim u vezi, ako je broj aktivnih kalendarskih dana rada 366 (preduzetnik je djelatnost obavaljao cijele godine) i ako je ukupan naplaćeni prihod veći ili jednak iznosu od 12.000,00 KM*, obračun godišnjeg iznosa poreza na dohodak dobije se kada se ukuno naplaćeni prihod pomnoži sa poreskom stopom od 2%.

 

* Iznos prihoda u visini od 12.0000,00 KM predstavlja granični iznos prihoda na osnovu kojeg se primjenjuje odgovarajuća formula za obračun poreza. Npr. ako je iznos prihoda manji od 12.000,00 KM, porez na dohodak malog preduzetnika se obračunava na minimalnu osnovicu od 12.000,00 KM, što, kao što smo naveli, iznosi 240,00 KM.

 

Porez = ukupan prihod x 2%

 

Dakle, ako, npr. ukupno naplaćeni prihod malog preduztenika iznosi 40.000,00 KM i ako je mali preduzetnik obavljao registrovanu djelatnost tokom cijele kalendarske godine (366 dana) obračunati porez na dohodak malog preduzetnika prema naprijed navedenoh formuli iznosi 800,00 KM (40.000,00 KM x 2% ).

 

PRIMJER 2 – Prihod malog preduzetnika je manji od 12.000,00 KM i mali preduzetnik je aktivan tokom cijele kalnedarske godine: Samostalnom preduzetniku je za 2020. godinu odobren status malog preduzetnika, te isti po isteku 2020. godine, podnosi godišnju poresku prijavu za malog preduzetnika (Obrazac 1007) u kojoj se kao poreski period navodi cijela kalendarska godina – poreski period: 01.01.2020. – 31.12.2020. godine. Ukupno naplaćeni prihod malog preduzetnika za 2020. godinu iznosi 10.000,00 KM.

 

S tim u vezi, ako je broj aktivnih kalendarskih dana rada 366 (preduzetnik je djelatnost obavaljao cijele godine) i ako je ukupno naplaćeni prihod manji od 12.000,00 KM, porez na dohodak malog preduzetnika na godišnjem nivou iznosi 240,00 KM.

 

Porez na dohodak =  240,00 KM

 

Dakle, ako je broj aktivnih kalendarskih dana 366 a ukupno naplaćeni prihod, npr. iznosi 10.000,00 KM, obračunati porez na dohodak malog preduzetnika po stopi od 2% iznosi 200,00 KM (10.000,00 KM x 2%). Međutim, s obzirom da u 2020. godini, minimalni iznos poreza na dohodak malog preduzetnika iznosi 240,00 KM, u ovom slučaju, godišnji porez na dohodak, koji se prijavljuje na Obrascu 1007 – Poreska prijava malog preduzetnika iznosi 240, 00 KM.

 

PRIVREMENI PRESTANAK OBAVLJANJA SAMOSTALNE DJELATNOSTI: Važno je napomenuti da se porez na dohodak malog preduzetnika ne obračunava za vrijeme privremenog prestanka obavljanja samostalne djelatnosti, koje je, u skladu sa članom 30. Zakona o zanatsko – preduzetničkoj djelatnosti, odbreno posebnim rješenjem od strane nadležnog registracionog organa i koje se upisuje u Registar preduzetnika. Nakon donošenja rješenja o privremenom prestanku obavljanja djelatnosti, nadležni opštinski / gradski organ uprave, o činjenici privremenog prestanka obavljanja djelatnosti, obavještava Poresku upravu Republike Srpske, putem jednošalterskog informacionog sistema za registraciju poslovnih subjekata u Republici Srpskoj (JIS), što znači da mali preduzetnik, o navedenoj činjenici, nije dužan posebno obavještavati Poresku upravu.

 

PRIMJER 3 – Privremeni prestnak obavljanja djelatnosti ako je prihod malog preduzetnika veći od 12.000,00 KM: Malom preduzetniku je, na osnovu rješenja nadležnog, opštinskog / gradskog organa uprave, u periodu od 20. marta 2020. godine, do 16. maja 2020. godine, odobren privremeni prestnak obavljanja samostalne djelatnosti, što znači da je mali preduzetnik, u 2020. godini, bio aktivan 308 dana. Po isteku 2020. godine, mali preduzetnik podnosi godišnju poresku prijavu za malog preduzetnika (Obrazac 1007), u kojoj se kao poreski period navodi cijela kalendarska godina – poreski period: 01.01.2020. – 31.12.2020. godine. Ukupno naplaćeni prihod malog preduzetnika u 2020. godini, npr.iznosi 25.000,00 KM.

 

S tim u vezi, ako je broj aktivnih kalendarskih dana rada manji od 366 (zbog privremenog prestanka obavljanja djelatnosti preduzetnik nije obavljao djelatnost tokom cijele godine) i ako je ukupan naplaćeni prihod preduzetnika veći ili jednak iznosu koji se dobije kada se broj aktivnih kalendarskih dana rada pomnoži sa količnikom graničnog iznosa prihoda (12.000,00 KM) i broja kalendarskih dana (366), obračun godišnjeg iznosa poreza na dohodak dobije se kada se ukupno naplaćeni prihod pomnoži sa stopom od 2%, tj.

 

  1. Broj aktivnih kalendarskih dana rada: 308 (308 < 366),
  2. Ukupno naplaćeni prihod: 25.000,00 KM (25.000 > 10.099,32 (308 x (12000 / 366)),
  3. Porez = 25.000,00 KM x 2%
  4. Porez = 500,00 KM.

 

PRIMJER 4 Privremeni prestnak obavljanja djelatnosti i prihod malog preduzetnika je manji od 12.000,00 KM: Malom preduzetniku je, na osnovu rješenja nadležnog, opštinskog / gradskog organa uprave, u periodu od 20. marta 2020. godine, do 16. maja 2020. godine, odobren privremeni prestnak obavljanja samostalne djelatnosti, što znači da je mali preduzetnik, u 2020. godini, bio aktivan 308 dana. Po isteku 2020. godine, mali preduzetnik podnosi godišnju poresku prijavu za malog preduzetnika (Obrazac 1007), u kojoj se kao poreski period navodi cijela kalendarska godina – poreski period: 01.01.2020. – 31.12.2020. godine. Ukupno naplaćeni prihod malog preduzetnika u 2020. godini, npr. iznosi 10.000,00 KM.

 

S tim u vezi, ako je broj aktivnih kalendarskih dana rada manji od 366 (zbog privremenog prestanka obavljanja djelatnosti preduzetnik nije obavljao djelatnost tokom cijele godine) i ako je ukupno naplaćeni prihod preduzetnika manji od iznosa koji se dobije kada se broj aktivnih kalendarskih dana rada pomnoži sa količnikom graničnog iznosa prihoda (12.000,00 KM) i broja kalendarskih dana (366), obračun godišnjeg iznosa poreza na dohodak se dobije kada se količnik propisanog godišnjeg iznos poreza i broja kalendarskih dana pomnoži sa brojem aktivnih dana, tj.

 

  1. Broj aktivnih kalendarskih dana rada: 308 (308 < 366),
  2. Ukupno naplaćeni prihod: 10.000,00 KM (10.000,00 <099,32 (308 x (12000 / 366)),
  3. Porez = (240,00 KM/366) x 308
  4. Porez = 0,66 x 308
  5. Porez = 203,28 KM

 

SEZONSKO OBAVLJANJE SAMOSTALNE DJELATNOSTI: Samostalni preduzetnici koji su kod nadležnog registracionog organa registrovali sezonsko obavljanje preduzetničke djelatnosti, porez na dohodak malog preduzetnika obračunavaju i plaćaju samo za period sezone, što znači da izvan vremena sezone, kada ne obavljaju preduzetničku djelatnost, nisu dužni obračunavati, prijavljivati i plaćati porez na dohodak malog preduzetnika. Djelatnosti koje se mogu obavljati sezonski obavljaju se isključivo kao osnovno i dodatno zanimanje, dok je preduzetnička djelatnost kao dopunsko zanimanje izuzeta od ove mogućnosti. Lista djelatnosti koje se mogu obavljati sezonski propisana je Pravilnikom o djelatnostima koje se mogu obavljati sezonski, čiji je donosilac ministar privrede i preduzetništva. Sezonsko obavljanje preduzetničke djelatnosti, u kontinuitetu ili sa prekidima, može se registrovati najduže do šest mjeseci u toku jedne kalendarske godine.

 

PRIMJER 5 – Sezonsko obavljanje preduzetničke djelatnosti: Malom preduzetniku je, na osnovu rješenja nadležnog, opštinskog / gradskog organa uprave, u periodu od 01.-31. januara i od 01. do 31. decembra 2020. godine (dva kalendarska mjeseca, odnosno 62 dana), odobreno sezonsko obavljanje preduzetničke djelatnosti. Po isteku 2020. godine, mali preduzetnik podnosi godišnju poresku prijavu za malog preduzetnika (Obrazac 1007), u kojoj se kao poreski period navodi cijela kalendarska godina – poreski period: 01.01.2020. – 31.12.2020. godine. Ukupno naplaćeni prihod malog preduzetnika u 2020. godini, npr. iznosi 2.000,00 KM.

 

S tim u vezi, ako je broj aktivnih kalendarskih dana rada manji od 366 (preduzetnik ne obavlja djelatnost tokom cijele kalendarske godine već samo u periodu sezone) i ako je ukupan naplaćeni prihod preduzetnika manji od iznosa koji se dobije kada se broj aktivnih kalendarskih dana rada pomnoži sa količnikom graničnog iznosa prihoda (12.000,00 KM) i broja kalendarskih dana (366), obračun godišnjeg iznosa poreza na dohodak se dobije kada se količnik propisanog godišnjeg iznos poreza i broja kalendarskih dana pomnoži sa brojem aktivnih dana, tj.

 

  1. Broj aktivnih kalendarskih dana rada: 62 (62 < 366),
  2. Ukupno naplaćeni prihod: 2.000,00 KM (2.000,00 < 2.038,56 KM (308 x (12000 / 366)),
  3. Porez = (240,00KM/366) x 62
  4. Porez = 0,66 x 62
  5. Porez = 40,92 KM

 

POSLOVNE KNjIGE: Mali preduztenik vodi samo knjigu prometa (knjiga prihoda), čiji je izgled propisan Pravilnikom o sadržaju i načinu vođenja knjiga i evidencija i pravila za usklađivanje prihoda i rashoda od samostalne djelatnosti. Knjiga prometa sadrži sljedeće podatke: ime, prezime, JIB, JMB, adresa, naziv radnje, vrsta djelatnsti i podatke o naplaćenom prihodu od prodaje proizvoda, roba i usluga. Treba napomenuti da je knjiga prometa obaveza prema Poreskoj upravi, koja kontroliše način i ažurnost vođenja ove knjige. Međutim, i dalje postoji obaveza vođenja knjiga i evidencija prema ostalim zakonskim i podzakonskim propisima. Npr. ukoliko mali preduzetnik zapošljava radnike, potrebno je da vodi evidencije propisane Zakonom o radu, mali preduzetnici iz oblasti ugostiteljstva i turizma dužni su voditi evidencije propisane Zakonom o ugostiteljstvu, Zakonom o turizmu i dr. propisima zavisno od registrovane djelatnosti.

 

PODIZANjE NOVCA SA RAČUNA MALOG PREDUZETNIKA: Nakon plaćanja poreskih obaveza, preostalim iznosom mjesečnog dohotka mali preduzetnik može slobodno raspolagati, odnosno isplata gotovog novca sa računa preduzetnika, koji je ostvaren obavljanjem registrovane djelatnosti, u tom slučaju ne podliježe dodatnom oporezivanju.

 

OPOZIV STATUSA: Ukoliko mali preduzetnik, u toku poreskog perioda, prestane da ispunjava uslove koji su predviđeni za sticanje statusa malog preduzetnika ili odustane od izbora da bude oporezovan kao mali preduzetnik, u tom slučaju se status malog preduzetnika opoziva. Opoziv statusa se takođe sprovodi podnešenjem Obrasca 1011 – Zahtjev za status malog preduzetnika, u kojem se označava polje: OPOZIV MP. U tom slučaju ne donosi se posebno rješenje o opozivu statusa.

Na osnovu podnesenog Obrasca 1011 (opoziv statusa malog preduzetnika) vrši se poništavanje svih podnsenih Poreskih prijava malog preduzetnika (Obrazac 1007) a po isteku kalendarske godine mali preduzetnik Poreskoj upravi Republike Srpske podnosi Godišnju poresku prijavu za porez na dohodak (Obrazac 1004) i plaća porez na osnovu godišnje prijave, odbijajući od poreza na dohodak iznos koji je  platio u toku godine opoziva. Važno je napomenuti da, u slučaju opoziva statusa, mali preduzetnik ne može ponovo tražiti status malog preduzetnika u periodu od tri godine od godine opoziva. Pored toga, mali preduzetnik, kojem bude opozvan status u toku kalendarske godine, Poreskoj upravi podnosi i Obrazac 1008 – Akontacija poreza na dohodak, putem kojeg se prijavljuje mjesečni iznos akontacije poreza na dohodak od samostalne djelatnosti za tu godinu.

Treba ukazati i na činjenicu da se u praksi često dešava da status malog preduzetnika bude opozvan u toku inspekcijske kontrole Poreske uprave, kada postupajući inspektor utvrdi da je mali preduzetnik prestao ispunjavati propisane uslove. U tom slučaju, status malog preduzetnika se opoziva po službenoj dužnosti a porez na dohodak (prihodi i rashodi) se utvrđuje na osnovu raspoloživih isprava, zbog čega savjetujemo poreske obveznike – male preduzetnike da poslovnu dokumentaciju čuvaju pet godina, koliko traje pravo Poreske uprave na utvrđivanje poreske obaveze, pogotovo što se i u ovom slučaju status opoziva i za naredne tri godine.

 

PREDNOSTI STATUSA: Osnovna prednost sticanja statusa malog preduzetnika ogleda se u pojednostavljenom načinu vođenja poslovnih knjiga i plaćanja poreza na dohodak od samostalne djelatnosti. Samim tim, manji su i troškovi pružanja računovodstvenih usluga, pogotovo što mali preduzetnici, u najvećem broju slučajeva, prema ostvarenom dohotku koji ne prelazi 50.000 KM u toku godine, nisu u PDV sistemu. Jedna od prednosti statusa malog preduzetnika ogleda se i u mogućnosti izuzimanja od obaveze evidentiranja prometa preko fiskalne kase. Naime, ukoliko se radi o malim preduzetnicima koji obavljaju zanatske djelatnosti, ostvareni promet je izuzet od obaveze evidentiranja preko fikalnog uređaja. Pod zanatskim djelatnostima smatraju se djelatnosti navedene u  Listi zanatskih djelatnosti koja je objavljena u prilogu Pravilnika o zanatskim djelatnostima. Međutim, i ova kategorija preduzetnika dužna je da izdaje odgovarajuće račune za izvršene usluge. Račun se izdaje u dva primjerka od kojih se jedan uručuje kupcu a drugi služi kao dokument (isprava) za knjiženje ostvarenog prihoda (prometa).

Zaključno, možemo reći da je paušalni način oporezivanja najviše privlači poreske obveznike koji dohodak ostvaruju pružanjem usluga, najviše zbog činjenice niskih troškova poslovanja.

 

MANE / NEDOSTACI: Poreski sistem Republike Srpske, za razliku od poreskih sistema susjednih zemalja, ne predviđa niže osnovice i stope doprinosa za male preduzetnike. Pored toga, obaveza plaćanja poreza na dohodak dospijeva za plaćanje bez obzira na finansijski rezultat, za razliku od samostalnih preduzetnika koji vode poslovne knjige i koji, u slučaju poslovanja s gubitkom, nisu u obavezi da plate porez na dohodak a ostvareni gubitak mogu prenosti u naredne poreske godine.

Banja Luka, jun 2020. godine

Udruženje ekonomista RS SWOT