BANJALUKA – Vlada Republike Srpske usvojila je Prijedlog izmjena i dopuna Zakona o privrednim društvima, kojim se do 30. juna 2012. godine produžava rok za usklađivanje ovih društava.

Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Željko Kovačević rekao je da se ovim zakonom, koji je Vlada usvojila sinoć, jasno razgraničava kod kojih društava se izmjene i dopune osnivačkog akta notarski potvrđuju, a kod kojih se notarski obrađuju.

Prema njegovim riječima, zakon definiše da se sjednice skupštine otvorenih akcionarskih društava sazivaju objavljivanjem poziva na internet stranici, a što je ujedno i najeftiniji način njihovog sazivanja.

“Ovim zakonom je ukinuta obaveza da notari vode zapisnike na sjednicama skupštine otvorenih akcionarskih društava”, rekao je Kovačević danas na konferenciji za novinare u Banjaluci.

On je istakao da je zakonom određen odbor za reviziju, čije članove skupština društava bira pod uslovima propisanih od društva, te je jasno definisano da je interni revizor – lice zaposleno u društvu pod uslovima koje propisuje to društvo.

“Stvorena je zakonska podloga da akcionarsko društvo može imati jednog ili više izvršnih direktora, a izvršni odbor je obavezan da bude formiran ukoliko ima više od jednog ili dva izvršna direktora”, kaže Kovačević.

Kovačević je naveo da je Vlada RS upoznata o realizaciji ranije usvojenog zaključka u vezi sa dodjeljenim koncesijama za izgradnju malih hidroelektrana i odlučila da bude raskinuto 29 od ukupno 107 koncesionih ugovora, a u skladu sa tim potrebno je vratiti jednokratnu koncesionu naknadu koncesionarima u ukupnom iznosu od 177.500 KM.

“Sa ostalim koncesionarima pratićemo realizaciju njihovih ugovora. Pristupićemo daljim analizama i eventualno jednostranim raskidanju ugovora sa onima koji ne budu u stanju da dalje realizuju ugovore”, kaže Kovačević.

Prema njegovim riječima, resorno ministarstvo je predložilo Vladi da bude raskinuto 29 ugovora, od čega je već šest koncesionara prihvatilo dobrovoljni raskid ugovora.

On kaže da je na osnovu situacione analize koncesionih ugovora evidentno da postoje različiti razlozi zašto se ne izvršavaju ugovorene obaveze, te da su najznačajniji nedostatak finansijskih sredstava koncesionara, lokacije i nedovoljne planske dokumentacije.

Kovačević je rekao da je stav resornog ministarstva i Vlade da se svi koncesioni ugovori, koji se odnose na kompanije iz Norveške, mogu realizovati za izgradnju malih hidroelektrana na rijeci Bosni.

On je naveo da Vlada RS nije razmatrala mogućnost restrukturisanja energetskog sektora ili Javnog preduzeća “Elektroprivreda RS”.

Kovačević je saopštio da je stav resornog ministarstva da RS treba efikasna i dobro organizovana elektroenergetska kompanija koja će realizovati sve projekte i rješiti probleme koji bi se mogli pojavljivati u ovom sektoru.

“Potrebno je u narednom periodu da izvršimo analizu svih aspekata i stručnih rasprava da bismo pristupili organizovanju jednog takvog sistema, jer je riječ o realizaciji strateških projekata u RS i mislim da nikom nije od koristi da se rješenja donose na prečac”, istakao je Kovačević.

On je rekao da to ne podrazumijeva prodaju, niti privatizaciju “Elektroprivrede RS”, te napomenuo da postoji odluka Vlade da nema privatizacije ove kompanije.

Izvor Agencije