LJUBLJANA – Slovenski BDP ove bi godine zbog korona krize mogao pasti za 7,8 posto, prema procjeni koju je u srijedu objavila Organizacija za ekonomsku saradnju i razvoj (OECD).
OECD navodi da bi slovenski BDP ove godine mogao pasti i za 9,1 posto bude li na jesen drugog talasa epidemije Covida-19.
Ne bude li drugog talasa, Sloveniji OECD za iduću godinu prognozira rast BDP-a od 4,5 posto, te rast od samo 1,5 posto u slučaju da se drugi val ipak dogodi.
Također, u zavisnosti hoće li drugog talasa biti ili ne, OECD Sloveniji ove godine najavljuje stopu nezaposlenosti od 6,4 , odnosno 6,9 posto, a u idućoj 5,4 odnosno 8,1 posto.
Što se tiče inflacije, OECD procjenjuje da će ove godine iznositi jedan posto, a sljedeće između 1,7 i dva posto.
Kako se navodi u analizi stanja ekonomije u odnosu na pandemiju i mjere koje je poduzela vlada, Slovenija je do sada radi ublažavanja ekonomskih posljedica pandemije donijela fiskalne mjere ukupno vrijedne 4,5 posto BDP-a, no OECD navodi da su potrebne i dodatne mjere za osiguranje dugoročne održivosti privrednog razvoja u novim uslovima.
Pri tome se posebno upozorava na potrebu rješavanja pitanje dugoročne, odnosno trajne nezaposlenosti, te potrebu smanjivanja vlasničkog portfelja države u privredi koji OECD smatra previsokim.
Procjena pada slovenskog BDP-a zbog pandemije virusa korona veća je od većina prognoza koje su zadnja dva mjeseca dale međunarodne i domaće slovenske ustanove.
Kancelarija za makroekonomske analize slovenske vlade (UMAR) u drugoj je polovini aprila ocijenila da će slovenski BDP ove godine pasti za 8,1 posto, Evropska komisija u maju je navela mogući pad od sedam posto, slovenska centralna banka u maju je pad ekonomskih aktivnosti ove godine postavila na 6,5 posto, Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) na 5,5 posto, dok je prognoza Međunarodnog monetarnog fonda (IMF) iz aprila pad slovenskog BDP-a procjenjivala na osam posto. (SEEbiz)