BANJALUKA – Radnici Urbanističkog zavoda RS juče su u Banjaluci organizovali mirnu protestnu šetnju od sjedišta preduzeća do zgrade Vlade RS nakon što je direktor tog zavoda podijelio otkaze petini zaposlenih.

Nedugo kasnije direktor Zavoda Borislav Bijelić podnio je ostavku, koju je Upravni odbor preduzeća prihvatio.

Slaviša Lukić, predsjednik Sindikata Urbanističkog zavoda, izjavio je da je Bijelić prije dva dana otpustio 21, od ukupno 108 zaposlenih. Sindikat će, kaže on, za nekoliko dana uputiti konkretne zahtjeve poslodavcu zbog podijeljenih otkaza, ali i kašnjenja sa isplatom četiri plate i uplatom doprinosa.

Šetnjom do zgrade Vlade radnici su, prema riječima Lukića, htjeli skrenuti pažnju izvršnoj vlasti RS da ispuni obećanje o kupovini Urbanističkog zavoda i time spriječi otpuštanje radnika i prodaju imovine preduzeća.

Radnici pričaju da je direktor otkaze uručivao bez obrazloženja i utvrđenih kriterijuma, tako da su otpušteni i kadrovi koji su stvarali Zavod, socijalno ugroženi radnici, te inženjeri neophodni u poslovima projektovanja. Vesna Simić, diplomirani prostorni planer, koja je dobila otkaz, kaže da je šokirana, jer joj nije jasno zbog čega je proglašena viškom kada, kako navodi, ima mnogo posla radeći prostorne planove za tri opštine.

"Kada sam direktora pitala koji su bili kriterijumi za otkaze, jer se ne smatram viškom, odgovorio je da nema obavezu da sa mnom razgovara", istakla je ona.

Radnica Zavoda Divna Matić kaže da se zaposleni plaše otkaza iz straha za egzistenciju, jer imaju podignute visoke kredite, dok Ljiljana Mitrović, šef Službe za planiranje i projektovanje u Zavodu, ukazuje da radnici samo traže da im se obezbijedi posao i da za svoj rad budu plaćeni.

"Podijeliti otkaze bez kriterijuma nije samo udar na ljude već i na struku", ocjenjuje Mitrovićeva.

Bijelić, koji je ranije najavio otkaze za 44 radnika Urbanističkog zavoda zbog manjka posla, juče nije odgovarao na naše pozive, dok Jovan Vidović, najveći akcionar Zavoda sa 48,9 odsto kapitala, ne želi da razgovara sa novinarima.

U Vladi RS kažu da razumiju situaciju u kojoj se nalaze radnici Zavoda, ali da su se dolaskom pred zgradu Vlade uputili na pogrešnu adresu.

"Urbanistički zavod nije u državnom vlasništvu i Vlada nije njihov poslodavac", istakla je Vera Sajić, šef Biroa Vlade za odnose sa javnošću.

Ona je podsjetila na stav Vlade da Urbanistički zavod zbog svog republičkog značaja nije ni trebalo da bude privatizovan, zbog čega su i ušli u proceduru razmatranja kupovine akcija od najvećeg akcionara. Zatečeni su, međutim, nedavnom odlukom Skupštine akcionara Zavoda da krene u prodaju imovine firme.

"Time se mijenja činjenično stanje i nameće potreba revizije ponude, pogotovo što je objekat Zavoda i pod bankarskom hipotekom na iznos od milion KM", istakla je Sajićeva.

Dodik: Revizija dokapitalizacije

Premijer RS Milorad Dodik najavio je reviziju dokapitalizacije Urbanističkog zavoda, za koju kaže da je bila špekulativna. Dodik smatra zloupotrebom pokušaj da iz Zavoda bude izuzeta zgrada i prodata. Naglasio je da je tadašnja privatizacija omogućila špekulativnu dokapitalizaciju i jednom čovjeku da postane potpuni vlasnik i domogne se značajne ustanove, uz minimalnu cijenu od 400.000 KM, a za koju bi Vlada sada trebalo da izdvoji tri miliona KM.

Urbanistički zavod RS, ustanova od republičkog javnog značaja, ušao je u privatizaciju 2002. godine, s tim da je većinski u privatne ruke prešao godinu kasnije, nakon izvršene dokapitalizacije po unaprijed postignutom dogovoru sa Jovanom Vidovićem.

Izvor Agencije