BANJALUKA – Ministar industrije, energetike i rudarstva Republike Srpske Slobodan Puhalac rekao je da će Vlada RS voditi računa da se zdravom dijelu privrede obezbijede maksimalni uslovi za likvidnost.

“Izvršićemo i pritisak na finansijski sektor, jer i bankari moraju podnijeti dio teškoće u privređivanju i savladavanju krize, što je recept iz okruženja”, rekao je Puhalac nakon prijema za privrednike kod predsjednika RS Rajka Kuzmanovića, povodom obilježavanja 9. januara – Dana RS i krsne slave RS Svetog arhiđakona Stefana.

On je dodao da je zadatak Ministarstva nastavak onoga što je promovisano Vladinim mjerama za otklanjanje krize, te završetak onoga što je započeto.

Prema njegovim riječima, poskupljenje električne energije do pet odsto je “dosta zanemarljiv podatak”.

“Odnosi u `Elektroprenosu BiH` predstavljaju personifikaciju političkih odnosa u BiH, a zadnji događaji i napori nisu doveli do suštinske normalizacije. U `Elektroprenosu` i dalje ostaje značajan dio neiskorištenih investicionih sredstava, a na pomolu nema dogovora kako će se to razriješiti”, smatra Puhalac.

Govoreći o podsticajima za izvoz, Puhalac je rekao da predviđenih petnaestak miliona KM sigurno nije dovoljno, ali da je Vlada RS, osim posticaja koji su iznosili oko deset miliona KM prošle godine kroz razne reprograme i druge oblike, nadomjestila direktna davanja i u privredu ubrizgala oko 100 miliona KM.

On je ocijenio da je kriza najviše pogodila metalnu i tekstilnu industriju.

“Teško je reći da li će doći do poskupljenja nafte u svijetu, ali posljedice ekscesnih situacija na svjetskom tržištu mi ćemo lakše prebroditi s obzirom na kapacitet koji imamo”, smatra Puhalac.

On je istakao da Rafinerija nafte u Brodu i ruski partner idu ustaljenim putem koji omogućava da se radi sa sigurnošću, a njihova politika je dugoročna.

“U ovom sektoru možemo biti sigurniji nego okruženje i što se tiče cijene i sigurnosti snabdijevanja”, naglasio je Puhalac.

Predsjednik Privredne komore RS Borko Đurić rekao je da svako poskupljenje u ovom momentu nije dobrodošlo, pa tako ni poskupljenje električne energije, jer ne ostavlja dobar utisak i ne šalje dobru poruku privrednicima u kriznom periodu.

“Bez svake sumnje, ova godina će biti godina krize, samo je pitanje u kojoj mjeri i na koje sektore će ostaviti posljedice. Kriza je tu i treba joj se suprotstaviti svim mogućim raspoloživim sredstvima”, istakao je Đurić.

Prema njegovim riječima, prirodni resursi kojima respolaže RS trebalo bi u ovom kriznom periodu na jednostavniji i jeftiniji način da budu stavljeni u funkciju, prvenstveno prerađivačke industrije.

Izvor Agencije