BANJALUKA – Rad na crno i neplaćanje doprinosa za radnike trebalo bi tretirati kao krivično djelo, a ne kao prekršaj, čime bi oni koji to čine završili iza rešetaka, ocijenili su političari i sindikat.

Bez dileme treba razmišljati o rigoroznijim sankcijama za poslodavce koji ne uplaćuju doprinose radnicima, rekla je predsjednica Saveza sindika RS Ranka Mišić.

Ona je naglasila da neplaćanje doprinosa podrazumijeva da radnik mjesecima radi u preduzeću, nema platu i ukoliko se razboli ne može da se liječi jer nema ovjerenu zdravstvenu knjižicu, a ukoliko je ostvario pravo na penziju po bilo kojem osnovu, ne može je dobiti.

”Time su radniku uskraćena osnovna ljudska prava, a ne samo radnička, čime je prekršen i Ustav. Toj vrsti lopovluka mora se stati u kraj”, istakla je Mišićeva.

Ona je naglasila da su oštećeni poslodavci koji plaćaju doprinose jer imaju nelojalnu konkurenciju, te dodala da je razočaravajuće što nerijetko oni koji na taj način kradu od radnika i države dobijaju plaćene nagrade kao dobri menadžeri.

V.d. direktora Poreske uprave RS Mile Banika rekao je da bi eventualnu izmjenu zakona kojom bi neplaćanje doprinosa bilo okarakterisano kao krivično djelo trebalo da daju organi koji su za to nadležni, odnosno Narodna skupština RS i Vlada RS.

On je naveo da je to složeno pitanje i da je prethodno potrebno temeljno analizirati efekte takvog poteza, imajući u vidu svrhu krivičnih sankcija.

Ekonomski analitičar Zoran Pavlović rekao je da je u slučaju namjere da se neplaćanje doprinosa tretira kao krivično djelo treba izmijeniti zakon koji tretira ovu oblast, te dodao da je to moguće uraditi, ali da bi prije ovog trebalo pokušati sa nekim sofisticiranijim metodima.

On je rekao da postoji i drugi metod koji podrazumijeva da se poslodavcima onemogući isplata plata ukoliko nisu uplaćeni doprinosi, te da je primjer Slovenije koja nije ukinula Službu za obračune i plaćanje putokaz kako se mogu nadzirati i privatna preduzeća.

Mogućnost izmjene propisa koji regulišu ovu oblast nedavno je najavio predsjednik Vlade RS Milorad Dodik koji je rekao da je Srpska u prošloj godini zbog neplaćanja doprinosa izgubila oko 105 miliona maraka, navodeći da bi zbog tog problema plaćanje doprinosa trebalo premjestiti iz sfere prekršaja u sferu krivičnog dijela.

”Vlada će učiniti sve da se na pravni način okvalifikuju i procesuiraju oni koji ne plaćaju doprinose i da obezbijedi sredstva za fondove. Vlada je mogla sve firme zatvoriti i procesuirati te ljude, ali u sadašnjem vremenu, koje je veoma složeno i teško, za nas je osnovno pitanje kako pomoći onima koji imaju šansu u budućnosti, a kazniti spekulante”, rekao je Dodik.

Izvor Agencije