BANJALUKA – Penzijski sistem RS je u sve nezavidnijem položaju, jer se dugogodišnji rast broja penzionera ne zaustavlja i potpuno je nesrazmjeran sa kretanjem broja radnika čiji doprinosi pune kasu Fonda PIO.

Koliko se situacija pogoršala jasno je iz podatka da je 2001. godine broj radnika bio veći od broja penzionera za 120.000. Danas je ta razlika svedena na nešto više od 32.000. Omjer broja radnika i penzionera trenutno je 1,13:1, dok je za stabilno funkcionisanje penzijskog sistema neophodno najmanje tri puta više zaposlenih od onih koji žive od penzije.

– Taj odnos je zaista nepovoljan, a slična situacija je i u regionu. Nepovoljan trend u odnosu broja radnika i penzionera imaju sve zemlje bivše Jugoslavije. Slično je i u mnogim zapadnoevropskim zemljama, gdje je ipak bolje stanje zbog razvijenije privrede – istakao je portparol Fonda PIO RS Tihomir Joksimović.

U Fondu PIO ističu da broj radnika direktno utiče na punjenje njihovog budžeta, jer su doprinosi za PIO osnovni izvor novca za isplatu penzija.

– Penzijski sistem RS je u izuzetno teškoj situaciji i zbog toga što imamo veliki dug za neuplaćene doprinose, koji je premašio 400 miliona maraka – istakao je Joksimović.

Naglasio je da pojedina preduzeća i ustanove za oko 23.000 osiguranika mjesecima ne uplaćuju doprinose, a u nekim slučajevima čak i duže od godinu.

– Novi Zakon o PIO donio je niz dobrih rješenja i stabilnost sistema PIO, ali je pitanje broja osiguranika van njegovog domašaja i više je sistemsko-ekonomsko pitanje – dodao je Joksimović.

Član Udruženja ekonomista RS – SWOT Miloš Todorović je rekao da je alarmantno što je gotovo izjednačen broj penzionera i radnika.

– Taj omjer bi trebalo da bude bar 3:1 u korist radnika, da bi penzioni sistem mogao normalno da funkcioniše. Ovakvo stanje u penzijskom sistemu neće moći još dugo da bude održivo, zbog toga što Fond PIO jedan dio novca ne obezbjeđuje iz realnih prihoda. Tačnije, biće održiv do trenutka do kada se bude mogao zaduživati – istakao je Todorović.

Prema njegovim riječima, pomak je moguće napraviti jedino povećanjem broja zaposlenih i to isključivo u realnom sektoru.

– Ako se nešto ubrzo ne uradi u vezi sa zapošljavanjem u realnom sektoru, susrešćemo se sa situacijom da više nećemo moći da se zadužujemo, a samim tim pod upitnikom će se naći i isplata penzija – istakao je Todorović.

Uprkos problemima posljednjih nekoliko godina isplata penzija je redovna, ali je Fond PIO prinuđen da se zadužuje da bi održao taj tempo. (Glas Srpske)