BANJALUKA – Sjednica Narodne skupštine RS nastavljena je juče razmatranjem Nacrta zakona o koncesijama, kojim se definišu postupak dodjele koncesija na inicijativu nadležnog organa, zainteresovanog lica i pregovaračkim postupkom, te rok korišćenja koji ne može biti duži od 30 godina.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Željko Kovačević rekao je sinoć u okviru rasprave da je cilj zakona stvaranje stimulativnog pravnog okvira za privlačenje stranih investicija.

Skupština će razmatrati i Nacrt zakona o energetskoj efikasnosti i komunalnoj policiji, kao i Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju sukoba interesa u organima vlasti Republike Srpske.

Pred poslanicima je i prijedlog Statističkog programa Republike Srpske za period od 2013. do 2017. godine, te prijedlog budžeta Regulatorne komisije za energetiku Srpske za narednu godinu.

Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Uroš Gostić ocijenio je da je u Nacrtu zakona o koncesijama potrebno korigovati pripremni period, koji traje do jedne šestine roka korišćenja koncesije od 30 godina.

Gostić je rekao da je rok za izmjenu dokumenta o politici za dodjelu koncesija svake treće godine – predug.

On je tokom rasprave o Nacrtu zakona o koncesijama rekao da je potrebo definisati šta može, a šta ne može doći pod koncesiju i da je u izradu ovog akta potrebno uključiti najveći broj stručnjaka.

Poslanik DNS-a Svetlana Sredić istakla je da zakonom treba definisati rok donošenja dokumenta o politici dodjele koncesija.

Poslanik SDP-a BiH Slobodan Popović upozorio je da se u dokumentu o politici dodjele koncesija mora definisati šta je javni interes koji se ne može prekršiti ni po koju cijenu i da je rok za dodjelu koncesije od 30 godina potrebno značajno smanjiti.

Prema njegovim riječima, zakon mora imati utvrđenu donju i gornju granicu plaćanja naknade koncesionara, što se ne smije regulisati pravilnikom.

Popović je dodao da treba napraviti veliku razliku u korist neobnovljivih izvora energije, za koje naknada mora biti mnogo veća.

Poslanik PDP-a Velimir Sakan istakao je da zakonom nije definisan odnos Vlade i Komisije za koncesije, jer se njihove nadležnosti prepliću, te zaključio da je postupak dodjele komplikovan.

Poslanik SDS-a Nenad Stevandić smatra da se ne smije prepuštati nižerangiranim organima da određuju kriterijume za dodjelu koncesija i da se prioritetni kriterijumi moraju rangirati tako da nose dvije trećine bodova. 

Narodna skupština Republike Srpske razmatrala je i Nacrt zakona o energetskoj efikasnosti, kojim se kao najvažnije mjere energetske efikasnosti definišu energetske usluge i energetski menadžment.

Ministar industrije, energetike i rudarstva Srpske Željko Kovačević rekao je da se politika energetske efikasnosti utvrđuje Strategijom razvoja energetike, dok Vlada Srpske donosi Akcioni plan energetske efikasnosti na period od tri godine, a jedinice lokalne samouprave sa više od 20.000 stanovnika su dužne da donesu svoje akcione planove.

Operativni plan za povećanje energetske efikasnosti u republičkim organima uprave donosi Vlada Srpske na period od godinu dana.

Kovačević je rekao da bi se donošenjem ovog zakona stvorili preduslovi za racionalno korišćenje energetskih resursa, a time i smanjenje negativnih uticaja na životnu sredinu i ublažavanje klimatskih promjena.

Poslanik SNSD-a Gordana Đurić rekla je da treba definisati procedure kojima bi poljoprivredni proizvođači otpad sa farmi koji ne ide u đubrivo mogli staviti u lanac proizvodnje za izvore energije. 

Narodna skupština RS razmatrala je Konsolidovani izvještaj o izvršenju budžeta Srpske u prvoj polovini ove godine prema kojem su planirani budžetski prihodi i primici ostvareni u iznosu od 808.898.407 KM.

Ministar finansija Republike Srpske Zoran Tegeltija rekao je da ostvarenje predstavlja 44 odsto od godišnjeg budžeta, odnosno 89 odsto od budžeta za prvih šest mjeseci 2012. godine.

Tegeltija kaže da ostvareni domaći prihodi za navedeni period iznose 724.760.795 KM ili 45 odsto od godišnjeg plana.

Prihodi od indirektnih poreza ostvareni su u ukupnom iznosu od 475.866.387 KM, da prihodi od direktnih poreza iznose 180.525.774 KM, a prihodi od poreza na dobit 76.973.144 KM.

Budžetski rashodi i izdaci za prvo polugodište ove godine iskazani su u iznosu od 851.167.564 KM, što predstavlja 47 odsto u odnosu na godišnji budžet, odnosno 93 odsto u odnosu na plan za šest mjeseci 2012. godine.

Ministar Tegeltija navodi da rashodi za lična primanja korisnika budžeta Republike za navedeni period iznose 352.000.000 KM, rashodi po osnovu korištenja roba i usluga 31,6 miliona KM, a rashodi po osnovu subvencija 26,4 miliona KM.

On je rekao da je na ime servisa spoljnog duga u prvih šest mjeseci ove godine plaćeno je 65.800.000 KM, a na ime servisa unutrašnjeg duga za navedeni period iz budžeta je izdvojeno 81 miliona KM.

Ministar Tegeltija je podsjetio da su budžetom za ovu godinu planirana sredstva od 1,825 milijardi KM.

Poslanik SDS-a Mladen Kršić kaže da su manji prihodi od poreza na dohodak, te da bi Vlada Srpske trebalo da stvara bolji poslovni ambijent, pomaže privredi, a tako i zapošljavanju da bi bilo više prihoda u budžetu po osnovu ovih poreza.

Prijedlogom budžeta Regulatorne komisije za energetiku Repubilke Srpske za narednu godinu definisan je okvir od 2,508 miliona KM.

Predsjednik Komisije Milenko Čokorilo rekao je da će se 99,67 odsto prihoda ubrati od godišnjih regulatornih naknada, dok su rashodi u istom iznosu kao i prihodi.

On je dodao da će najvažnije aktivnosti Komisije u narednoj godini biti donošenje Izmjena i dopuna Pravilnika o izdavanju dozvola, Pravilnika o izdavanju sertifikata, te Izmjena i dopuna opštih uslova za isporuku, kao i snabdijevanje električnom energijom, izdavanje sertifikata i rješenja o podsticaju, tarifni postupci i garantovanje otkupne cijene, premije i naknade.

Poslanik SNSD-a Uroš Gostić ocijenio je da je budžet sačinjen realno, jer je obim poslovanja Komisije u narednoj godini povećan, dok su uštede u tome što nema većih troškova s obzirom na povećanje obima posla.

Poslanici su na prijedlog predsjednika Igora Radojičića izglasali da se tačka na kojoj je trebalo da se razmatra Izvještaj Visokog sudskog i tužilačkog savjeta BiH za 2011. godinu premjesti na kraj dnevnog reda, zbog nedolaska izlagača.

Narodna skupština RS razmatrala je takođe Prijedlog statističkog programa Republike Srpske za period 2013–2017. godina, kojim se nastoji obezbijediti proizvodnja konzistentnih i uporedivih statističkih podataka, te u punoj mjeri omogućiti pravo korisnicima na pristup svim informacijama.

Direktor Republičkog zavoda za statistiku Radmila Čičković rekla je da su najznačajnije aktivnosti predviđene Programom popis stanovništva u 2013. godini i popis poljoprivrede.

Ona je dodala da će Statistički program podrazumijevati koordinaciju, usaglašavanje, planiranje, sakupljanje, izradu i distribuciju statističkih podataka, a realizovaće ga Republički zavod za statistiku u saradnji sa Agencijom za statistiku BiH.

„U izradi programa uzete su u obzir realne mogućnosti a program sadrži i razvojnu komponentu, jer će obuhvatati i primjenu novih statističkih standarda“, rekla je Čičkovićeva.

Republički zavod za statistiku provodiće aktivnosti u domenu demografske i socijalne statistike, makroekonomske statistike, poslovne statistike, statistike poljoprivrede, šumarstva i ribarstva i multidomenske statistike.

Osim Zavoda za statistiku, poslove u ovoj oblasti provodiće i ministarstva finansija, unutrašnjih poslova, pravde, rada i boračko-invalidske zaštite, Republički hidrometeorološki zavod, Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje, Fond zdravstvenog osiguranja, Institut za javno zdravstvo i Agencija za bankarstvo.

Statistički program Republike Srpske u skladu je sa Statističkim programom BiH, Kompendijumom zahtjeva statističke kancelarije Evropske komisije, fundamentalnim principima zvanične statistike UN i Kodeksom prakse evropske statistike.

Poslanik SDS-a Nenad Stevandić rekao je da će ova stranka podržati Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sprečavanju sukoba intersa u organima vlasti, ali da smatra da bi ovaj akt trebalo da bude usvojen u setu antikorupcionih zakona, jer bi tako više doprinio Srpskoj.

Stevandić je, u nastavku rasprave o ovom zakonu, naveo da bi sa ovim zakonom trebalo da bude usvojen i zakon o ispitivanju porijekla imovine i dio izmijenjenih zakona o porezu i dobiti.

Poslanik DNS-a Radmila Kocić podržala je ideju da je potrebno uvesti set zakona u praksu u Republici Srpskoj, kao što su zakoni o porijeklu imovine i borbi protiv korupcije.

Ona je istakla da osnovni problem u vezi sa sukobom interesa nije da li neko od poslanika vrši više funkcija, nego kako neko radi svoj posao.

Poslanik SNSD-a Slavica Lukić rekla je da je, kada je riječ o ovoj problematici, najvažniji etički kodeks.

Lukićeva je podsjetila na član osnovnog zakona o sprečavanju sukoba interesa koji kaže da su izabrani predstavnici, nosioci izvršnih funkcija i savjetnici u obavljanju javne funkcije dužni da se ponašaju savjesno i odgovorno, kao i da se pridržavaju i etike poziva i funkcije koju obavljaju.

Poslanik SNSD-a Obren Marković predložio je da se u zakonu o sukobu interesa u organima vlasti, kada je riječ o privrednim društvima, treba ograničiti na određeni procenat vlasništva da lica, koja imaju minimalne procente, ne bi bila uskraćena za to da budu izabrani predstavnici.

Poslanici Narodne skupštine razmatrali su sinoć Informaciju Odbora za poljoprivredu, šumarstvo i vodoprivredu o održanoj Prvoj konferenciji o temi „Zaštita domaće poljoprivredne proizvodnje“ na kojoj su usvojeni zaključci o tom pitanju.

Član Odbora Nenad Kesić rekao je da će provođenje tih zaključaka rezultirati povećanjem konkurentnosti poljoprivredne proizvodnje, nesmetanom realizacijom svih proizvedenih količina u BiH, promjenom strukture proizvodnje sa slaboakumulativne na visokoakumulativne grane, povećanje investicija u ovaj sektor i povećanje finansijskih sredstava za ulaganja u razvoj poljoprivrede.

Kesić je rekao da je na konferenciji, koja je održana 5. jula u Tesliću, konstatovano da je stanje u sektoru poljoprivrede BiH alarmantno, posebno sa aspekta zaštite domaće poljoprivredne proizvodnje.

On je dodao su Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa i Ministarstvo finansija i trezora BiH, kao nadležna ministarstva u okviru Savjeta ministara BiH za oblast spoljne trgovine, u najvećem dijelu odgovorni za postojeće stanje, ali i za preduzimanje konkretnih koraka na njegovom prevazilaženju.

Kesić je naglasio da se od Savjeta ministara BiH zahtijeva da stavi van snage odluku o mjerama zaštite domaće proizvodnje od prekomjernog uvoza i odluku o postupku i načinu utvrđivanja antidampinške i kompenzatorne dažbine.

On je istakao da se traži donošenje nove odluke o mjerama zaštite domaće proizvodnje koja će omogućiti lakšu primjenu članova Zakona o spoljnotrgovinskoj politici BiH kojima se reguliše zaštita domaće poljoprivredne proizvodnje.

Između ostalog, zaključci konferencije se odnose i na to da Ministarstvo spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH i Savjet ministara BiH izjednači uslove uvoza i izvoza sa aspekta troškova i ostalih uslova neophodnih za spoljnotrgovinsku razmjenu između BiH i zemalja uvoznika, a posebno sa zemljama sa kojima BiH ima potpisane bilateralne sporazume u vezi sa olakšanim protokom robe.

Kesić je naglasio da se jedan od zaključaka odnosi i na hitno uvođenje „praga cijena“ za poljoprivredne proizvode koji se uvoze, a koji se proizvode u BiH, te da se posebni prihodi, koji će biti rezultat uvedenih zaštitnih mjera, namjenski usmjere u razvoj poljoprivrede u BiH.

Zasjedanje parlamenta Srpske biće nastavljeno danas u 10.00 časova.

Izvor Agencije