SARAJEVO – Balkanski barometar Savjeta za regionalnu saradnju “RCC” potvrdio je stanovište da su stopa nezaposlenosti i loša ekonomska situacija glavni razlozi za brigu u regionu, izjavio je generalni sekretar RCC-a Goran Svilanović.

Predstavljajući ovogodišnje izdanje Balkanskog barometra u Sarajevu, Svilanović je naglasio da je i pitanje korupcije dobilo na značaju u ovom dijelu Evrope, navodeći da je 27 odsto od 7.000 ispitanih građana reklo da je korupcija jedan od najvećih problema sa kojima se susreću, što je 15 odsto više u odnosu na prethodnu godinu.

„Građani su veoma zainteresovani da se države suprotstave korupciji, a istovremeno su i skeptični da ima političke volje da se vlade izbore sa korupcijama“, istakao je Svilanović.

On je rekao da ovogodišnji barometar, u kojem su rezimirana viđenja šire javnosti i poslovne zajednice o ekonomijama u Jugoistočnoj Evropi, pokazuje da je započeo oporavak ekonomija u regionu.

Svilanović je istakao da je preostalo još veoma mnogo posla da bi se moglo govoriti o održivom razvoju, a posebno o tome da se jaz između ekonomija u regionu i onih koji su „juče“ ušli u EU smanji.

On je sa žaljenjem saopštio da je skoro svaki drugi građanin spreman da napusti svoju zemlju da bi našli posao, te da posebno mladi ljudi osjećaju dramatični nedostatak perspektive.

„Nezaposlenost i siromaštvo su i dalje široko rasprostranjeni u regionu, a zajedno sa tim na skali negativnih je i veoma nizak nivo povjerenja u državne institucije i njihovu spremnost da se izbore sa problemima. Uvid koji je za mene najistaknutiji u ovogodišnjim nalazima tiče se velikog broja ispitanika koji su spremni da odu u potrazi za boljom budućnosti. Skoro svaka druga osoba obuhvaćena istraživanjem razmišlja o napuštanju svog društva i traženju posla u inostranstvu“, rekao je Svilanović, ističući da se radi o vjerovatno najgorem pokazatelju stanja u regionu", naglasio je Svilanović.

Ovogodišnji izvještaj je posebnu pažnju posvetio najugroženijim ljudima, naročito migrantima koji su obilježili prethodnu godinu. Istraživanje je pokazalo da 47 odsto ispitanih ima negativan stav prema njima, 37 je neutralno, a 11 odsto pozitivan odnos, u čemu Srbija odskače.

Istraživanje poslovne zajednice pokazalo je da najveće probleme u poslovanju predstavljaju poreske stope, troškovi finansiranja i zaduživanja i antitržišna praksa.

„Ukupna ocjena 1.400 ispitanih preduzeća je da i pravno i poslovno okruženje još predstavlja problem u poslovanju. Naši menadžeri konkurenciju iz inostranstva i regiona ne vide kao prijetnju svom biznisu, a rašireno je mišljenje da su domaći proizvodi bolji od onih iz susjedstva i iz zemalja iz EU“, naveo je Svilanović.

On je rekao da poslovna zajednica snažnije od građana podržava proces pridruživanja EU jer smatra da to donosi dobit i njima i građanima.

Stručni konsultant za Balkanski barometar i istraživač u Institutu za međunarodne ekonomske studije iz Beča Vladimir Gligorov predstavio je ključne nalaze istraživanja za 2016. Rekao je da su očekivanja skoro svugdje u regionu bolja, ali da postoji sve veće nezadovoljstvo politikom i politikama.

Gligorov je rekao da se regionalna integracija u velikoj mjeri podržava, ali se integracija u EU i dalje posmatra s pesimizmom. On je napomenuo i da postoji „vidljiva odvojenost između ekonomskog i društvenog života i onoga šta se dešava u politici, pa, prema tome, i široko rasprostranjena kriza legitimiteta“.

Balkanski barometer je alat u kome se rezimiraju viđenja šire javnosti, ali i poslovne zajednice o različitim pitanjima kojima se bavi „Strategija jugoistočne Evrope 2020“.

Njime se pruža niz statističkih podataka o ekonomijama u Jugoistočnoj Evropi, čime se omogućava direktno poređenje sa istraživanjem iz prethodne godine, a daje se i uvid koji može pomoći pri analiziranju glavnih makroekonomskih trendova u regionu s ciljem da se utvrde glavna pitanja i oblikuju buduće politike.

Balkanski barometar je jedan od alata koji se koristi za praćenje napretka u realizaciji strategije RCC – „Jugoistočna Evropa 2020“, u pogledu rasta, zaposlenosti i konkurentnosti u regionu.

Balkanskim barometrom, koji je prvi put objavljen 2015. godine, obuhvaćeno je 7.000 građana i 1.400 preduzeća iz Albanije, BiH, Hrvatske, Kosova, Crne Gore, Srbije i Makedonije o čitavom nizu različitih pitanja koja se bave političkim, socioekonomskim i poslovnim razvojem, te razvojem investicione klime, infrastrukture, vladavine prava kao i drugim pomacima u regionu. (Agencije)