BEOGRAD – Ministar industrije, energetike i rudarstva RS Slobodan Puhalac izjavio je danas u Beogradu da će RS raspisati javni poziv za strateškog partnera za izgradnju hidrocentrala u gornjem toku Drine, a da će izbor strateškog partnera izvršiti u dogovoru sa Srbijom.

Puhalac je novinarima u pauzi Regionalne ministarske konferencije o klimatskim promjenama i energetici u Beogradu rekao da će javni poziv koji će raspisati RS biti “racionalniji oblik tendera”.

“To će biti transparentan način na osnovu kriterijuma koji se sada utvrđuju i završiće se odlukom Skupštine RS. Kada izaberemo strateškog partnera onda ćemo znati ko će raditi na istraživanju, razvoju, gradnji i eksploataciji”, rekao je Puhalac.

Na gornjoj Drini, prema riječima ministra Puhalca, gradiće se hidroelektrane Buk Bijela, Sutjeska, Foča i Paunci, dok će na srednjoj Drini biti izgrađeno “nekoliko objekata”.

“Očekujem da će u relativno kratkom vremenu doći do definisanja budućih strateških partnera i za jedno i za drugo područje”, rekao je Puhalac.

On očekuje da će najkasnije u prvom kvartalu sljedeće godine biti definisani strateški partneri za objekte na gornjoj Drini.

Ministar Puhalac je naveo da u ovom trenutku u RS ima oko 30 procenata potencijala električne energije za izvoz.

“Bilo bi bolje da to koristimo u domaćim privrednim resursima, ali ako gradimo nove objekte, onda je i šansa da se ta struja izvozi, jer će to biti način da se povežemo sa investitorima. Stari, rekonstruisani objekti biće isključivo u vlasništvu Republike Srpske, a za nove objekte možemo praviti aranžmane raznih oblika. Treba ići prema finansijski najboljim rješenjima”, rekao je Puhalac.

On je naveo da je projektovana snaga za gornju Drinu oko 350 megavata u sadašnjoj koncepciji bez Crne Gore, dok bi srednja Drina bila u prvoj fazi oko 300 megavata.

“Očito da Drina ima potencijal od najmanje 1.000 megavata instalisane snage i samo je prilika da sa onim ko nam bude odgovarao kao strateški partner to čim prije realizujemo. Treba biti svjestan da smo zadnje objekte napravili prije 20 godina, a za nove objekte treba najmanje šest godina za realizaciju”, rekao je Puhalac.

Puhalac je danas u okviru Regionalne konferencije o klimatskim promjenama učestvovao u radu panela posvećenog iskustvima i planovima u borbi protiv klimatskih promjena na kome je govorio o aktivnostima RS na uređenju regulative i novom konceptu investiranja kada je riječ o održivom razvoju i zaštiti životne sredine.

        “Mi smo do sada iskoristili oko trećinu hidropotencijala. Ostale kapacitete moramo koristiti pod novim uslovima vodeći računa, prije svega, o obnovljivim izvorima energije, o onome što nam predstoji kao norma u evropskim integracijama, a to je aktivan odnos, uz poštovanje svih normi predviđenih međunarodnim sporazumima koji su potpisani i koji će biti potpisani”, rekao je Puhalac.

Ministar rudarstva i energetike Srbije Petar Škundrić izjavio je da je cilj regionalne ministarske konferencije jugoistočne Evrope o klimatskim promjenama, koja se danas i sutra održava u Beogradu, unapređenje saradnje u regionu u izuzetno važnoj oblasti kao što je odnos energije i klimatskih promjena.

Škundrić je na otvaranju podsjetio da se ovaj skup održava uoči globalne Konferencije o klimatskim promjenama u Kopenhagenu, od 7. do 18. decembra, i naveo da će stavovi učesnika beogradske konferencije omogućiti kreiranje deklaracije ili regionalne inicijative, koja bi definisala poziciju regiona u odnosu na klimu i energiju.

On je upozorio da klimatske promjene mogu dovesti do dramatičnih procesa sa nepovoljnim posljedicama po živi svijet na planeti u nekoliko narednih vijekova i naglasio da svaka društvena zajednica u tom procesu nosi svoj dio odgovornosti.

Ističući da je strateško opredjeljenje Srbije članstvo u EU, Škundrić je istakao da Srbija svoj sveukupni razvoj temelji na principima održivog razvoja uz maksimalno poštovanje održivosti prirodnih resursa, te zaštitu životne sredine.

On je naveo da su glavni ciljevi Srbije u oblasti energetike, obezbjeđenje sigurnog snabdijevanja energijom, povećanje ukupne efikasnosti energetskog sektora, zaštita životne sredine i razvoj obnovljivih izvora energije.

“Da bi realizovala ove vrlo ambiciozne ciljeve, Vlada Srbije u sradnji sa ovim ministarstvom preduzima mjere na tri nivoa: harmonizuje svoju zakonsku regulativu sa onom u EU, provodi institucionalne reforme i investira u energetske i druge infrastrukturne projekte od strateškog značaja za zemlju”, rekao je Škundrić.

Ministar životne sredine i prostornog planiranja Srbije Oliver Dulić rekao je da će Srbiju na globalnoj konferenciji o klimatskim promjenama u Kopenhagenu predstavljati najviša državna delegacija na čelu sa premijerom i istakao da to pokazuje sa koliko ozbiljnosti država pristupa pitanju klimatskih promjena.

Dulić je upozorio da se klimatske promjene ne smiju shvatati olako, jer se one već osjećaju u regionu.

On je istakao da Srbija želi da postane jedna od vodećih zemalja u energetskoj efikasnosti, ali da joj je za to potrebna značajna finansijska pomoć.

Švedski ambasador u Srbiji Krister Bringeus, čija zemlja predsjedava EU, rekao je na otvaranju skupa da 40 odsto uslova, koje Srbija treba da ispuni na putu ka EU, jeste iz oblasti ekologije.

Bringeus je pohvalio Srbiju zbog takozvane “Zelene knjige” “Elektroprivrede Srbije” u kojoj je sadržan program ulaganja u ekologiju do 2017. godine u vrijednosti oko milijardu i 200.000 evra.

Izvor Agencije