BEOGRAD – Za Srbiju je interesantno kakve su mogućnosti da srpske kompanije dalje investiraju u Republiku Srpsku, da se dođe do zajedničkih projekata i proizvoda, koji treba da idu, ne samo na lokalno tržište, nego i na neko treće tržište, prije svega u EU i Rusiju – izjavio je potpredsjednik Privredne komore Srbije (PKS) Mihajlo Vesović.

„Čini se da će fokus biti na pravljenju zajedničkih projekata, privrednih projekata, prije svega, u infrastrukturi, energetici, zaštiti životne sredine“, rekao je novinarima Vesović, koji je učestvovao na poslovnom forumu Srpske i Srbije, u okviru manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“.

On je istakao da se najveći dio trgovine između Republike Srpske i Srbije odvija u sektoru prehrambene industrije i poljoprivrede.

„Stvaranje zajedničkih proizvoda u metalnoj i elektro-industriji je nešto što je uvijek tema, ali do sada nismo imali veliki uspjeh“, rekao je Vesović.

On je istakao da između Srpske i Srbije trenutno nema mnogo otvorenih pitanja, kada je riječ o privrednoj saradnji, što je značajan pomak u odnosu na prethodni period.

Ministar privrede Srbije Željko Sertić izjavio je da u razvoju privrede i ekonomije Srbije i Republike Srpske ima prostora za zajednički rad i poručio će Vlada Srbije nastaviti saradnju sa Srpskom na osnovu postojećih sporazuma.

„Regionalna saradnja je imperativ za sve nas, previše smo mi mali i rasitnjeni da bismo mogli da se borimo na velikom tržištu koje danas postoji, velika tržišta imaju svoja pravila i mi moramo da se uklopimo“, rekao je Sertić na poslovnom forumu „Srbija – Republika Srpska“.

Sertić je na skupu, kojem su prisustvovali i potpredsjednik Vlade Republike Srpske Jasmin Komić, ministar saobraćaja i veza Srpske Nedeljko Čubrilović i ministar industrije, energetike i rudarstva Željko Kovačević, rekao da je cijeli region previše dugo čekao na rješenja sa strane i da, ukoliko ekonomije Srbije i Republike Srpske žele uspjeh, moraju same da kreiraju rješenja.

Ministar privrede Srbije posebno je naglasio da je osnov za uspjeh, prije svega, zajedništvo i ujedinjenost ka istom cilju.

„U svim tim elementima vlade Republike Srpske i Srbije imaju mnogo toga zajedničkog, mnogo toga možemo da uradimo na poboljšanju ambijenta poslovanja u našim okvirima i kompetencijama kako bismo omogućili privredi i privrednicima da rade“, rekao je Sertić.

Istakavši da će Vlada Srbije nastaviti zajedničku saradnju na osnovu sporazuma sa Republikom Srpskom kroz intenzivne kontakte i veze, Sertić je poručio privrednicima da su vrata Vlade Srbije i PKS otvorena za sve njihove dobre ideje.

Potpredsjednik PKS Slobodan Samardžić istakao je da je Republika Srpska veoma važan privredni partner Srbije, sa kojim je obim trgovinske razmjene 2013. godine iznosio 1,7 milijardi dolara, dok je za prvih šest mjeseci zabilježen novi trend rasta.

On je naveo da je robna razmjena u skladu sa Cefta sporazumom liberalizovana, a ubrzano je i izdavanje sertifikata i dozvola, ali da je liberalizacija u sektoru usluga sporija od očekivane, dok je kao veliki budući izazov ocijenio slobodu kretanja radne snage.

Kao najvažnije pitanje u razvoju privrede Samardžić je istakao potrebu čvršćeg povezivanja, navodeći da su privrede Srpske i Srbije male, a njihove kompanije nedovoljno konkurentne.

On je ocijenio da se mogućnosti kriju u čvršćoj saradnji u oblasti infrastrukturnih projekata, elektroenergetskom sektoru, ali i u oblasti osiguranja.

Predsjednik Privredne komore Republike Srpske Borko Đurić izjavio je na poslovnom forumu „Srbija – Republika Srpska“ u Beogradu da osim riješenih problema u trgovinskoj razmjeni Srbije i Srpske, postoje mnogi otvoreni problemi na koje dugo ukazuju izvoznici iz Srpske, a to su prekomjerno uzorkovanje robe, skupe procedure i zadržavanja na granici.

Đurić je rekao da bi privrednici trebalo da se fokusiraju na to da traže od svojih vlada da im stvori povoljniji ambijent za poslovanje i da pronalaze načine za lakši plasman domaćih proizvoda, smanjenje barijera i lakši pristup radnoj snazi, ali i drugačiji sistem obrazovanja kadrova.

On je istakao da vlade treba da razmisle kako da pomognu privrednicima, a da privrednici sa svoje strane treba da ozbiljno razmotre i mogućnost međusobnog kreditiranja.

Potpredsjednik Vlade Republike Srpske Jasmin Komić izjavio je na Poslovnom forumu u Beogradu, da će unapređenje privredne saradnje i dogovaranje zajedničkih projekata pomoći razvoju i Srpske i Srbije.

Komić je na skupu, koji je u okviru višednevne manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“ organizovan u Privrednoj komori Srbije /PKS/, informisao učesnike foruma o osnovnim makroekonomskim pokazateljima u Republici Srpskoj, kao i o najvažnijim kapitalnim ulaganjima.

Obraćajući se učesnicima skupa, među kojima je bio i ministar privrede Srbije Željko Sertić, Komić je naveo da je bruto domaći proizvod u Republici Srpskoj 2013. godine iznosio više od 8,7 milijardi KM, dok je stopa privrednog rasta bila 1,9 odsto, a industrijska proizvodnja zabilježila rast od 4,1 odsto.

Komić je naveo da je, programom javnih investicija Vlade Republike Srpske do 2017. godine, predviđeno da ukupna vrijednost prioritetnih projekata iznosi oko šest milijardi KM.

Navodeći neke od najvrednijih projekata, Komić je naveo transportni gasovod Bijeljina – Banjaluka – Novi Grad, izgradnja mreže autoputeva Banjaluka – Gliništa, remont dionice pruge Banjaluka – državna granica i druge.

Privredni forum „Srbija – Republika Srpska“ organizovali su Privredna komora Republike Srpske, Predstavništvo Republike Srpske u Srbiji i Privredna komora Srbije.

Ovaj skup održava se u okviru manifestacije „Dani Srpske u Srbiji“, koja je otvorena 4. septembra i traje do 10. septembra. (Agencije)