BANJALUKA – Iako u Republici Srpskoj još nije utvrđena otkupna cijena pšenice za ovu godinu, poljoprivrednici smatraju da je situcija na tržištu pšenice povoljna i da će uspjeti da prodaju sve količine, zbog čega neće biti potrebna intervencija Vlade RS.

Predsjednik Udruženja poljoprivrednika RS, Vladimir Usorac, tvrdi da na berzi u Novom Sadu cijena pšenice iznosi od 0,45 pfeniga i da je ona zadovoljavajuća.

– Smatramo da je ta cijena sasvim realna i dobra, a imajući u vidu da na tržištu vlada velika potražnja za ovom žitaricom i da je ona odličnog kvaliteta, neće biti problema prilikom prodaje nakon ovogodišnje žetve – rekao je Usorac.

On je dodao da će, ako domaći mlinari ne pristanu na ovakvu cijenu, pšenicu prodati stranim kupcima koji su voljni da je plate po navedenoj cijeni.

S obzirom da je situacija povoljna, Usorac smatra da Vlada ne treba da izlazi s otkupnom cijenom, već da to prepusti tržištu.

– Otkup sada nije neophodan, a kako bi Vlada obezbijedila pšenicu za potrebe robnih rezervi, predložili smo da tokom jesenje sjetve uz subvecnije od 400 KM po hektaru domaći poljoprivrednici zasiju 20.000 hektara pšenice za potrebe RS i na tome se radi – rekao je Usorac.

Mlinari su ranije rekli da su zainteresovani za otkup domaće pšenice, ali po cijeni od 40 pfeniga.

– To je najrealnija cijena koju možemo ponuditi i samo pod tim uslovom spremni smo da otkupimo pšenicu od domaćih proizvođača – rekao je predsjednik Udruženja mlinara u RS, Zoran Kos.

S druge strane, pekari tvrde da je situacija na svjetskom tržištu promjenjiva i da trenutno niko ne zna koliko će iznositi otkupna cijena pšenice.

– Nekad je tona pšenica koštala 100 evra, sada kažu da je 300. Mi smatramo da bi cijena od 200 evra po toni bila realna. Međutim, šta će se desiti na tržištu, to niko zasad ne može znati – mišljenja je predsjednik Udruženja pekara RS, Saša Trivić.

Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Miroslav Milovanović, ranije je rekao da otkupna cijena nije utvrđena, jer je cijena pšenice veoma velika na tržištu, a u Srpskoj nema viška ove žitarice.

– Da imamo hiperprodukciju pšenice i veoma malu cijenu na tržištu, tada bi poljoprivrednici zahtijevali od Vlade RS da odredi otkupnu cijenu – rekao je Milovanović i dodao da će se Vlada RS po ovom pitanju odrediti na osnovu dešavanja na tržištu.

Direktor Direkcije za robne rezreve RS, Radovan Samardžija, istakao je da će postupiti po nalogu Vlade RS i otkupiti pšenicu po cijeni koju ona utvrdi kada bude smatrala da je vrijeme za to.

Procjenjuje se da ovogodišnji prinosi pšenice u RS neće biti veliki i iznosiće ispod četiri tone po hektaru. Prema Strategiji razvoja poljoprivrede do 2016, u Srpskoj bi trebalo vratiti proizvodnju pšenice na nivo dovoljan da se zadovolje domaće potrebe, a to je da se ova žitarica zasije na oko 70.000 hektara, uz prinos od četiri do pet tona po hektaru.

Izvor Agencije