BANJALUKA – RS će stranim investitorima, po svemu sudeći, dozvoliti sticanje većinskog vlasništva u preduzećima namjenske industrije u cilju privlačenja ulaganja u taj posrnuli strateški privredni sektor.

To se predviđa Prijedlogom zakona i izmjenama i dopunama Zakona o stranim ulaganjima, koji je razmatrala Narodna skupština RS. Tokom rasprave nije bilo većih primjedbi na predloženi zakon o kojem će se poslanici naknadno izjasniti u takozvanom danu za glasanje, 29. aprila.

Vlada RS izmjenama zakona dobija ovlaštenje da, ukoliko ocijeni opravdanim, može donijeti odluku da stranom licu u privrednim društvima iz restruktivnih djelatnosti (namjenska industrija) ukine ograničenje o sticanju najviše 49 odsto kapitala, izuzev oblasti javnog informisanja.

Željka Cvijanović, ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju RS, kazala je da cilj toga povećanje interesovanja potencijalnih stranih kupaca državnog kapitala u oblasti namjenske industrije, ukazujući da je takva mogućnost predviđena Zakonom o politici direktnih stranih ulaganja BiH.

Poslanici vladajućih i opozicionih stranaka u raspravi su podržali liberalizaciju stranih ulaganja u namjensku industriju ukazujući na potrebu podsticaja snažnijeg priliva ino-investicija i zapošljavanja, pogotovo u uslovima ekonomske krize.

    Kapaciteti

    U RS postoji osam fabrika namjenske industrije, od kojih pojedine ne rade

Dragan Čavić, poslanik DP-a, kazao je da je ukidanje ograničenja od 49 odsto vlasništva ispravna mjera, ocjenjujući da je namjenska industrija RS na izdisaju. Jedinu primjedbu za tu odredbu zakona iznio je Zoran Latinović, poslanik SDS-a, predlažući da odluku o izuzeću, umjesto Vlade RS, treba da donosi Narodna skupština.

Vojno-politički analitičar Gostimir Popović slaže se sa potrebom omogućavanja većinske privatizacije preduzeća namjenske industrije, smatrajući da tu oblast "treba demistifikovati i osloboditi starih razmišljanja".

"Sve fabrike mogu i treba da budu privatizovane, a uslov odabira investitora treba da se bazira na njegov bonitet i kvalitet, koji će doprinijeti razvoju preuzetog preduzeća", istakao je Popović.

U RS postoji osam fabrika namjenske industrije, od kojih pojedine uopšte ne rade, dok se neke uspijevaju održati na tržištu i pronalaziti nove poslove.

Vlada RS je nedavno potvrdila da je francuska kompanija "Ventana Aerospace" zainteresovana za kupovinu Vazduhoplovnog zavoda "Orao" iz Bijeljine, zbog čega joj je dala zeleno svjetlo da izvrši detaljnu analizu poslovanja tog preduzeća poznatog po izradi dijelova motora za mlazne avione.

Vlada je, takođe, pripremila plan za stečajnu reorganizaciju pet namjenskih preduzeća iz bivšeg banjalučkog sistema "Čajavec", od kojih trenutno ozbiljno radi samo "Profesionalna elektromehanika". Namjensku industriju RS čine još Vazduhoplovni zavod "Kosmos" iz Banjaluke i "Tehnički remont" Bratunac.

Formiraju savjet za strane investitore

Izmjene Zakona o stranim ulaganjima predviđaju i uspostavljanje savjet za strane investitore RS, kao savjetodavnog tijela Vlade RS, čija je primarna uloga da analizira poslovno okruženje i predlaže mjere za njegovo unapređivanje.

Predloženo je da savjet od namanje 10 članova čine predstavnici resornih ministarstava, stranih investitora, Privredne komore RS i lokalnih zajednica.

Izvor Agencije