BANJALUKA – Ministarstvo finansija Republike Srpske pripremilo je Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Centralnoj banci BiH kojim bi Srpska, kao osnivač te banke, trebalo da učestvuje u raspodjeli njene dobiti.

Centralna banka BiH je 21. aprila uplatila 19,9 miliona maraka, odnosno 60 odsto dobiti iz 2010. godine, na račun Ministarstva finansija i trezora BiH, dok Republici Srpskoj, koja je uložila trećinu potrebnog kapitala za osnivanje te banke, nije isplaćena nijedna marka.

Trećina od ukupne dobiti Centralne banke trebalo bi svake godine da pripadne RS, a samo početkom ove godine Srpska je trebalo da dobije više od deset miliona, a prošle godine više od 30 miliona maraka.

U Ministarstvu finansija RS rekli su da su se više puta tokom 2001, 2003. i 2005. godine obraćali institucijama BiH, zahtijevajući da se uložena sredstva RS u Centralnu banku BiH evidentiraju kao učešće Srpske u početnom kapitalu, sa svim vlasničkim pravima koja joj po tom osnovu pripadaju.

Dodali su da je, u postupku izrade Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Centralnoj banci u 2005. godini Ministarstvo finansija RS dostavilo primjedbe kojima je traženo da se zakonom definiše vlasničko učešće Srpske, kao i da RS učestvuje u raspodjeli profita Centralne banke sa jednom trećinom, srazmjerno učešću u osnovnom kapitalu.

– Ministarstvo finansija nije do danas dobilo odgovor po upućenim zahtjevima i pored usmenih i pismenih urgencija za rješavanje ovog pitanja, niti su primjedbe RS prihvaćene prilikom usvajanja Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Centralnoj banci – istakli su u Ministarstvu.

Prijedlogom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Centralnoj banci biće regulisano da se uplaćena sredstva entiteta priznaju kao uloženi početni kapital entiteta u Centralnoj banci.

– Biće regulisano da entiteti mogu zahtijevati naknadu plaćenih troškova osnivanja glavnih jedinica i filijala Centralne banke iz sredstava dobiti banke, te da se ostatak profita Centralne banke raspoređuje osnivačima, srazmjerno visini uplaćenih sredstava u početnom kapitalu, umjesto uplate na račun institucije zadužene za budžet BiH, koja nije osnivač banke – naglasili su u Ministarstvu finansija RS.

Trenutno važećim propisima definisana je raspodjela ostvarenog profita Centralne banke i predviđeno je da se on raspoređuje za generalne rezerve banke, povećanje njenog kapitala, a 60 odsto ostatka profita uplaćuje se na račun institucije zadužene za budžet BiH.

– To je za Srpsku neprihvatljivo, jer institucija zadužena za budžet BiH nije uplatila sredstva u početni osnivački kapital, odnosno nije osnivač Centralne banke – kazali su u Ministarstvu finansija RS.

Dio kredita Međunarodnog monetarnog fonda vrijednog 29 miliona maraka odobren je BiH namjenski za osnivanje Centralne banke BiH. RS je otplatila trećinu duga na osnovu tog kredita u iznosu od 9,66 miliona maraka, te pripadajuću kamatu i troškove.

U finansijskom izvještaju Centralne banke za 2010. godinu navodi se da je saglasno odluci Upravnog vijeća banke, a u skladu sa zakonskim rješenjima, 60 odsto profita iz finansijske 2009. godine u iznosu od 57,47 miliona maraka raspoređeno prošle godine državnom budžetu, a 40 odsto, odnosno 38,31 milion KM usmjeren u generalne rezerve banke.

Izvor Glas Srpske