BANJALUKA – Izgradnja gasovoda “Sava” kroz sjever RS do 2012. godine sve je izvjesnija, jer će se u njegovo finansiranje uključiti ruske kompanije i novosadski “Srbijagas”, kazao je koncesionar tog projekta.

Radomir Nježić, suvlasnik firme "Slavija internacional" iz Laktaša, koja ima koncesiju za izgradnju gasovoda "Sava", potvrdio je da sa zainteresovanim investitorima privodi kraju pregovore o ulasku u taj projekat.

"Razgovori o promjeni vlasničke strukture ‘Slavija internacionala’ u koju bi ušle ruske kompanije i jednim dijelom ‘Srbijagas’ su intenzivirani i biće okončani u najskorijem periodu", kazao je Nježić.

Na taj način će, prema njegovoj procjeni, uveliko biti olakšana realizacija projekta izgradnje tog magistralnog gasovoda koji će ići od granice sa Srbijom preko Bijeljine do Novog Grada/Bosanskog Novog dužine od oko 460 kilometara.

"Naše opredjeljenje je što brža gasifikacija RS, što ćemo postići s našim partnerima koji će nas praktično spojiti na gasovod ‘Južni tok’ s trasom od Rusije ka Italiji", istakao je Nježić.

On je, takođe, istakao da će 20. oktobra u Beogradu, prilikom potpisivanja ugovora o osnivanju zajedničkog preduzeća "Srbijagasa" i ruskog "Gazproma", kojem će prema najavama prisustvovati i ruski premijer Vladimir Putin, biti utvrđene i dugoročne isporuke gasa za RS kroz gasovod "Sava" u količini od oko milijardu kubnih metara godišnje. Za potrošače i industriju RS će se, napominje on, i prije izgradnje tog gasovoda, čiji je završetak planiran do 2012. godine, biti obezbijeđene potrebne količine gasa iz skladišta u Banatskom Dvoru.

U Ministarstvu industrije, energetike i rudarstva RS ističu da je gasifikacija RS jedan od prioriteta entitetske vlade u sklopu čega je predložena nova studija razvoja gasnog sektora.

"Koncept gasifikacije RS, koji je predviđen prethodnom studijom iz 1998. godine, mora se promijeniti s obzirom na to da će se RS umjesto gasovoda ‘Nabucco’, osloniti na gasovode ‘Sava’ i ‘Južni tok'", naglasila je Dragana Kalabić, pomoćnik ministra zadužena za energente.

Ukazala je da će nova studija predvidjeti buduće potrošače, među kojima bi bili značajni industrijski kapaciteti koji bi koristili gas, poput rafinerija u Brodu i Modriči, planiranog trećeg bloka termoelektrane u Ugljeviku i energane-toplane u Banjaluci.

Prirodni gas, napominje Kalabićeva, u RS postepeno treba da zamijeni korištenje fosilnih goriva čime će doći do značajne finansijske uštede i biti ispoštovani ekološki zahtjevi Evropske unije u pogledu smanjivanja emisija ugljen-dioksida.

Uskoro ugovor za "Gas promet"

Dragana Kalabić je potvrdila da će do kraja ovog mjeseca biti potpisan najavljeni ugovor o konverziji potraživanja "Srbijagasa" u akcije "Gas prometa" iz Pala.

Time će novosadska kompanija od RS preuzeti 40 odsto kapitala "Gas prometa" i postati njegov najveći akcionar, dok će Akcijski fond RS zadržati 25 odsto vlasništva. Ostali veći akcionari ostaju "Aktiva invest fond" sa 16 odsto, Fond PIO RS sa 10 odsto, te Fond za restituciju RS sa pet odsto udjela.

Izvor Nezavisne novine