ISTANBUL – Sjedinjene Države pozvale su u Istambulu članice skupine 20 najvećih razvijenih i gospodarstava u razvoju G20 da ne pribjegavaju mjerama snižavanja vrijednosti svojih valuta kako bi potaknule izvoz.

Ministri financija i dužnosnici središnjih banaka zemalja skupine G20 sastali su se u Istambulu u teškom trenutku za gospodarstvo, obilježenom različitim tempom rasta u pojedinim vodećim gospodarstvima i različitim smjerom njihove monetarne politike.

Američki ministar financija Jack Lew naglasio je da treba poštivati postojeće obveze vezane za tečajnu politiku, a te obveze uključuju suzdržavanje od natjecanja u snižavanju vrijednosti valuta.

"Ministar Lew snažno je naglasio da smo iznimno fokusirani na to da američki radnici i kompanije konkuiriraju u ravnopravnim uvjetima i da nijedna zemlja ne bi trebala koristiti tečaj za povećanje izvoza", kazao je neimenovani dužnosnik američkog ministarstva financija Reutersu.

Sve ukazuje na to da će američka središnja banka ove godine podići ključne kamatne stope, što je potpuno suprotno opsežnim programima tiskanja novca Europske središnje banke (ECB) i japanske središnje banke i sniženju kamata u nizu zemalja, od Indije preko Australije i Kanade do Danske.

Posljedica toga jest jačanje dolara, nasuprot snažnom slabljenju ostalih ključnih valuta. U Washingtonu su se općenito pomirili s time da euro i jen nužno slabe slijedom mjera poduzetih da se ožive posustala gospodarstva eurozone i Japana, budući da su to i sami priželjkivali i zahtijevali.

Prema nacrtu priopćenja sa sastanka u Istambulu, G20 je izrazio zadovoljstvo ECB-ovim mjerama kvantitativnog ublažavanja – unatoč njemačkim rezervama – i konstatirao da će ta mjera dodatno poduprijeti oporavak u eurozoni.

Aludirajući na očekivanja podizanja kamata u SAD-u, u nacrtu priopćenja navodi se da se pojedina razvijena gospodarstva s izgledima za jači rast bliže "normalizaciji politike".

Upozorava se pritom da "u okruženju različitog smjera monetarne politike i sve izraženijih oscilacija na financijskim tržištima mjere treba pažljivo podešavati i jasno o njima izvješćivati kako bi se minimaliziralo prelijevanje negativnih efekata".

U priopćenju se izražava zadovoljstvo zbog povoljnih izgleda za pojedina ključna gospodarstva, ali se iznosi i sumorna ocjena stanja u globalnom gospodarstvu u cjelini, uz konstataciju da je rast neujednačen, a trgovina spora.

Članice G20 poduzet će po potrebi odlučne mjere na monetarnom i fiskalnom planu kako bi suzbile rizik tvrdokorne stagnacije, pri čemu se u priopćenju ističe pozitivan utjecaj oštrog pada cijena nafte.

Njemačka u Istambulu nije pokazala naznake popuštanja pred apelima iz G20 da počne više trošiti i da potakne potražnju, a u nacrtu priopćenja sa sastanka istaknuta je i obveza da se dug iskazan udjelom u BDP-u mora usmjeravati prema održivim razinama. (SEEbiz)