BANJALUKA – Samo jedno od 19 preduzeća koje je Vlada RS kupila u postupcima stečaja uspijeva poslovati pozitivno, dok su pojedini raniji gubitaši ponovo zapali u milionsku dubiozu, koja ih je i odvela u bankrot, pokazuju zvanični podaci.

Nova tvornica prečistača iz Rogatice, čiju je imovinu Vlada RS na stečajnoj licitaciji prije dvije godine kupila za oko 3,1 milion KM, jedina je prošlu poslovnu godinu završila u plusu, odnosno sa simboličnom dobiti od 96 KM.

Ostalih 18 preduzeća, na čije je preuzimanje Vlada potrošila 45 miliona KM, ne računajući njihove dokapitalizacije, posluje u gubicima, objavio je portal Capital.ba, pozivajući se na zvanične dokumente Vlade RS.

Većina "podržavljenih" preduzeća i nakon tri godine ne uspijeva uploviti u profitabilne vode, a kao najveći gubitaš izdvaja se Drvna industrija "Nova Romanija" iz Sokoca s finansijskim minusom od 1,4 miliona KM.

Izuzetno teška situacija je i u "Novom Mermeru" iz Šekovića, koji se guši u nedostatku obrtnog kapitala.

Žarko Vlačić, direktor tog šekovićkog preduzeća, kazao je za "Nezavisne" da je proizvodnja gotovo u potpunosti stala, jer nisu dobili ni podsticajna sredstva Vlade RS niti im komercijalne banke žele odobriti kredite.

"Pokušavamo tek sačuvati preduzeće da ne propadne i da se imovina ne raspe. Zaposleno je tek pet-šest radnika, čisto da se preduzeće ne ugasi", istakao je Vlačić, napominjući da radnicima samo u ovoj godini duguju već tri plate.

On kaže da je dobio nalog Vlade da preduzeće preregistruje u akcionarsko društvo, čije će akcije biti izlistane na Banjalučkoj berzi, zbog čega vjeruje da bi moglo biti i ponuđeno na prodaju. Vlačić, međutim, sumnja u uspješnu privatizaciju, prije svega zbog visoke prodajne cijene, s obrizom na to da je Vlada RS firmu prije dvije godine preuzela za 1,1 milion KM.

Otkupljena preduzeća Vlada je ustupala i lokalnim zajednicama i javnim preduzećima. Opština Zvornik je za potrebe industrijske zone dobila firmu "Jadar", opštini Prijedor na raspolaganje su stavljeni "Celpak" i "Novi Autotransport", dok je imovina firme "Višegradtrans" u postupku prenosa na "Željeznice RS".

Od 19 preuzetih preduzeća, Vlada RS je prodala dva – Novi rudnik mrkog uglja Miljevina iz Foče i Drvnu industriju "Nova Borja" iz Teslića lokalnim firmama "Pavgord", odnosno "InterLignumu".

Željko Kovačević, ministar industrije, energetike i rudarstva RS, nedavno je rekao da većina preduzeća iz oblasti drvne, tekstilne i metalne industrije, čiju je imovinu kupila Vlada RS u postupku stečaja, radi na granici uspješnih privrednih kolektiva s perspektivama još uspješnijeg rada.

On je ocijenio da je Vlada tom kupovinom spasila privredne subjekte od prodaje u bescijenje i spriječila špekulacije po tom osnovu, te da je na ovaj način izvršena naplata poreza i doprinosa, isplaćene zaostale plate radnicima i zaposleni novi radnici.

"Procijenjeno je da je ovo dobar potez Vlade RS. Za one subjekte u kojima se pojavljuju određeni problemi, resorno ministarstvo je predlagalo određene mjere, što će rezultirati još uspješnijim radom ovih privrednih subjekata", rekao je Kovačević.

Belenzada: Konverzija bolja od kupovine

Obrad Belenzada, predsjednik Konfederacije sindikata RS, smatra da je Vlada umjesto kupovine preduzeća u stečaju trebalo da im prije bankrota očisti bilanse pretvaranjem državnog duga u akcije, a "ušteđeni" novac uloži u njihov oporavak.

"Imamo situaciju da je Vlada RS za kupovinu banjalučke FAM ‘Jelšingrad’ u stečaju platila osam miliona KM i sada je pitanje koliko će imati sredstava da uloži u pokretanje proizvodnje. Umjesto toga, mogla je svoja potraživanja po osnovu poreza i doprinosa konvertovati u akcije, a milione ubaciti u proizvodni proces", istakao je Belenzada.

Izvor Nezavisne novine