BRČKO – Predstavnici Fabrike “Sava-Semberija” iz Bijeljine su u Brčkom iskazali interesovanje za saradnju sa poljoprivrednim proizvođačima sa područja distrikta, Pelagićeva i Donjeg Žabara.

Nakon sastanka održanog u prostorijama Privredne komore distrikta sa poljoprivrednim proizvođačima ovog regiona, generalni direktor Fabrike Jagoda Krsmanović istakla je da postoji interes i da se nada da će vrlo brzo doći do konkretne saradnje sa proizvođačima voća i povrća s ovog područja.

“Velike sume novca nam se odlivaju van BiH, a naš interes je da taj novac ostane ovdje, a da uporedo s tim imamo i domaću proizvodnju i otkup, što je orijentacija svih kvalitetnih privrednih projekata. Naš cilj je proizvodnja 20 000 tona domaće zdrave hrane godišnje”, navela je Krsmanovićeva.

Ona je dodala da “Sava”, koja je privatizovana 2009. godine, trenutno upošljava 70 radnika, 250 kooperanata i ima prozvodnju oko četiri i po hiljade tona godišnje.

Prisustvujući današnjem sastanku, načelnik opštine Pelagićevo Simo Stakić je rekao da je ubijeđen da će poljoprivredni prozvođači iz Pelagićeva i Donjeg Žabara sigurno naći svoj interes u ovom poslu.

Nenad Vuković, sekretar Privredne komore, ovom prilikom izrazio je nadu da će već na narednom sastanku u Bijeljini ova saradnji biti konkretizovana.

Podršku privrednoj saradnji sa “Savom” dali su i predstavnici nadležnog odjeljenja Vlade distrikta.

Menadžment bijeljinske Prehrambene industrije “Sava-Semberija” vodi pregovore sa poljoprivrednim proizvođačima iz Semberija, Posavine i Krajine radi obezbjeđenja sirovina za ovu godinu kako ih ne bi ubuduće uvozila.

Razgovori su već obavljeni sa poljoprivrednicima iz Modriče, a potom slijede posjete krajiškim opštinama s ciljem ohrabrivanja poljoprivrednika da se orijentišu na proizvodnju sirovina koje “Sava” može da otkupi.

“To nam je veoma važno jer u narednom periodu planiramo da ostvarimo proizvodnju do 20.000 tona. Da bi se to dogodilo potrebno je da poljoprivrednici proizvode ono što nama mogu plasirati”, rekao je šef marketinške službe u “Savi” Dragomir Ljubojević.

On je dodao da će poljoprivrednicima biti ponuđeni konkretni uslovi – količina, vrsta i cijena proizvoda formiranih po sorti.

Istakavši da su ovi susreti organizovani i radi toga da se ostvari dugoročna saradnja kako bi se obezbijedio kontinuitet u nabavci sirovine, Ljubojević je dodao da je to neophodno i radi organizovanog istupanja na evropskom tržištu.

“Kapaciteti `Save` su mnogo veći, a da bismo osvajali tržište izvan BiH moramo imati kvalitetan i prepoznatljiv proizvod koji se nudi početkom ili na kraju godine. Za sada smo imali ponudu za neka evropska tržišta, prije svega rusko, ali postavlja se pitanje šta da ponudimo – jer za bilo koju vrstu ugovora moramo imati sigurnost u proizvodnji. Poljoprivredna proizvodnja je `pod vedrim nebom` i za sada se ne može lako procijeniti izvjesnost takvih ugovaranja”, rekao je Ljubojević.

Prema njegovim riječima, pregovori sa domaćim poljoprivrednicima su važni da se ne dogodi da “Sava” i ove godine bude prinuđena da sirovinu traži u Srbiji, Makedoniji ili na nekom drugom mjestu. Prehrambena industrija je prošle godine najviše uvozila iz Srbije i Makedonije, a iz Republike Srpske i BiH nije uspjela obezbijediti ni 50 odsto proizvoda.

“Proizvodnja je u velikoj krizi, poljoprivredni proizvođači su veoma često bili u situaciji da proizvedu, a da ne mogu da plasiraju, jer dugo nije bilo organizovanog otkupa. `Sava` je sada u takvoj situaciji, ali na vrijeme mora imati informaciju šta i koliko se u Srpskoj proizvodi, te da, na osnovu toga, poljoprivrednim proizvođačima da rokove i uslove za plasman proizvoda”, objasnio je Ljubojević.

Neophodno je znati, dodaje on, kako zajednički izvršiti animaciju lokalnih zajednica i resornog Ministarstva za podsticajna sredstva koja su neophodna da bi proizvodnja bila i konkurentna.

Govoreći o proizvodnji i preradi proizvoda u prošloj godini, Ljubojević kaže da je samo dobrom saradnjom sa Poljoprivrednim dobrom “Semberija” obezbijeđena oko 500 tona graška.

“Sava” je poslovnu 2010. godinu završila sa 4 000 tona prerađenih proizvoda što je, kažu u “Savi”, fantastičan rezultat, jer je urađena revitalizacija u visokom nivou i završena proizvodnja koja je počela u junu.

Proizvodnja u Prehrambenoj industrija “Sava-Semberija”, nakon što su proizvodni kapaciteti ravitalizovani i obnovljeni, ponovo je počela polovinom prošle godine.

Izvor Agencije