Novim zakonom o radu predviđeno je povećanje minimalne plate, proces otpuštanja radnika biće pojednostavljen u slučaju težih povreda radnih obaveza, a prava trudnica biće bolje zaštićena, rekao je ministar rada i boračko-invalidske zaštite RS Milenko Savanović.

Rekli ste da je završena radna verzija novog zakona o radu. Kada bi on mogao biti usvojen?

SAVANOVIĆ: Radna verzija je pri kraju i nakon što je usvoji Vlada, biće proslijeđena socijalnim partnerima sa kojima planiramo sastanak poslije 20. novembra. Oni će imati nekoliko dana da daju sugestije i primjedbe. Nakon toga ćemo ponovo organizovati sastanak i razmotriti primjedbe, a one koje budu osnovane ćemo prihvatiti. Zakon će najvjerovatnije biti donesen krajem godine.

Koje su ključne novine u odnosu na postojeći zakon?

SAVANOVIĆ: Kao ministar i čovjek koji pripada Socijalističkoj partiji boriću se da ostane naknada za minuli rad i to je predviđeno u radnoj verziji. U sadašnjem zakonu je predviđeno da rad na određeno traje 24 mjeseca, ali sada smo ostavili mogućnost da on može da ide i do pet godina s obzirom na to da neke strateške investicije, kao što su izgradnja puteva i mostova, traju mnogo duže od dvije godine.

Kako komentarišete tvrdnje sindikata da je cilj poslodavaca da novim zakonom o radu sruše opšti kolektivni ugovor u kojem su sadržana skoro sva prava radnika?

SAVANOVIĆ: Nova verzija zakona o radu predviđa kolektivne ugovore koji bi trebalo da budu obnavljani svake tri godine. Zadatak poslodavca i sindikata je da pregovaraju o pravima radnika shodno mogućnostima koje poslodavac ima. Do sada su kolektivni ugovori bili na neodređeno vrijeme, što nije korektno, jer se dinamika poslovanja mijenja i ne možete crpiti prava iz nečega ako nemate akumulacije.

Da li će neka prava iz kolektivnog ugovora biti definisana zakonom?

SAVANOVIĆ: Odnosi između socijalnih partnera nisu na zavidnom nivou. Isključivost i animozitet između njih je doveo do toga da je pitanje kako će se dogovarati u okviru kolektivnih ugovora. Cijeneći da neke odredbe u kolektivnom ugovoru možda neće biti predmet razgovora mi ćemo to pokušati definisati zakonom. Jedna od tih odredbi je minuli rad za koji ću se boriti da bude ugrađen u zakon, jer vjerujem da poslodavci i sindikat o tome neće postići konsenzus.

Kakva su rješenja ponuđena kada je riječ o otpuštanju radnika s obzirom na to da je jedan od ključnih zahtjeva poslodavaca lakše zapošljavanje, ali i lakše otpuštanje?

SAVANOVIĆ: Moramo uvažiti i neke zahtjeve poslodavaca kao što moramo misliti i na nezaposlene, jer i oni imaju puno pravo da rade. Kada smo kreirali radnu verziju na stolu smo imali i zakone o radu u FBiH, Srbiji i Hrvatskoj i razmišljali smo tako da ne možemo dozvoliti da njihovi zakoni daju povoljnija rješenja za poslodavce nego naša, jer poslodavac svoj kapital može da preseli i da naši ljudi ostanu bez posla. Kada je u pitanju otpuštanje išli smo na to da pojednostavimo proces rješavanja sporova kada su u pitanju teže povrede na radu s obzirom na to da smo do sada imali mnogo blokada i taj postupak je trajao i po nekoliko godina.

Da li će biti smanjenja otpremnina prilikom proglašenja radnika tehnološkim viškom?

SAVANOVIĆ: Mislim da toga neće biti. Više ćemo se boriti da kontrolnim mehanizmima i rigoroznim mjerama utičemo na smanjenje rada na crno i neuplaćivanje doprinosa.

Hoće li kazne biti pooštrene?

SAVANOVIĆ: Kazne moraju biti pooštrene, jer ne možemo napraviti održiv sistem. Ne može poslodavac plaćati doprinose na 370, a radnici imaju platu 1.500 ili 2.000 KM. Nažalost, do sada smo imali situacija gdje država nije položila ispit kada je to u pitanju.

Da li će doći do povećanja minimalne plate?

SAVANOVIĆ: U radnoj verziji predložili smo da minimalna plata bude najmanje 50 odsto od prosjeka u RS. To bi trenutno bilo više od 400 KM.

Jedan od prijedloga poslodavaca je i da trudničko bolovanje ide na teret države. Da li će tu biti promjena?

SAVANOVIĆ: Tu samo može doći do poboljšanja i da trudnice imaju veća prava. Ne smije niko sebi dati za pravo da ne zaposli trudnicu ili da joj ne plaća bolovanje zato što će biti godinu ili godinu i po na bolovanju. To pitanje je bolje regulisano nego u sadašnjim rješenjima i to ćemo braniti. Žene koje rađaju, koje su na porodiljskom i koje imaju djecu do tri godine biće zaštićene. Naći ćemo mehanizam da li će to ići na teret poslodavca ili države.

Hoće li biti skraćeno porodiljsko odsustvo?

SAVANOVIĆ: Nema šanse da do toga dođe. Vlada to neće dozvoliti. Mi smo ti koji treba da stimulišemo rađanje.

Kako je riješeno pitanje godišnjeg odmora?

SAVANOVIĆ: Međunarodne organizacije rada preporučuju da start za godišnji bude 20 radnih dana i da na svake četiri godine ide jedan dan godišnjeg.

PENZIJE

Kakvo je stanje u Fondu PIO s obzirom na to da penzije posljednjih mjeseci kasne?

SAVANOVIĆ: Istina je da kasne i u julu smo se na sjednici Vlade dogovorili da od Nove godine idemo na trezorski način isplate penzija, dakle, iz budžeta. Doprinosi za PIO biće usmjereni u trezor, odakle će penzije biti isplaćivane, a to znači da će biti smanjen period njihove isplate, a izbjeći ćemo i kratkoročna zaduženja Fonda PIO i samim tim isplatu kamata na osnovu tih kredita. Procijenili smo da će biti sigurnija isplata iz budžeta, a penzioneri će imati prioritet. (Izvor: Glas Srpske)