BANJALUKA – Ministri u Vladi RS i predstavnici granskih sindikata privrede nakon današnjeg sastanka u Banjaluci najavili su nastavak pregovora, kako bi se položaj radnika u privredi popravio i stvorile pretpostavke za dalji ekonomski prosperitet.

Potpredsjednik Vlade RS Džerard Selman rekao je da je Vlada želi da čuje šta misli sindikat, ali i poslodavci, i da je spremna i da nastavi pregovore na direktnoj relaciji resorni ministar-predsjednik granskog sindikata, a da se svaka dva do tri mjeseca organuizuju sastanci u okviru i privrednih i društvenih djelatnosti.

“Vlada ne bježi od problema, mi smo Vlada koja je identifikovala određene probleme i o njima javno govorimo. Mi govorimo da imamo problema u kontrolnim organima, da imamo problema u pravosudnim institucijama, ali na svaki način želimo da i u okviru i politike Vlade koju je usvojila Narodna skupština za naredni period i u saradnji sa socijalnim partnerom dođemo u situaciju da možemo nakon analiza zakonskih rješenja i projekata da tražimo nešto novo”, rekao je Selman novinarima u Banjaluci nakon sastanka predstavnika sindikata i ministara u Vladi RS.

Selman je rekao da se izmjene i dopune određenih zakona moraju što hitnije donositi i najavio izmjene zakona o izvršnom postupku, zakona o stečaju, zakona o sudovima, te donošenje seta zakona iz finansijske oblasti, koji bi doveli do regulacije stanja na tržištu i povoljnosti u radu poslodavaca.

“Set zakona će sigurno biti donesen do godišnjih odmora, a drugi dio do kraja godine, kako bi 2011. godina bila godina gdje ćemo u okviru normativne djelatnosti nastojati da normalizujemo stanje u privredi, a kako bi 2012. godinu što lakše dočekali”, rekao je Selman.

On je naglasio da će Vlada RS posebnu pažnju posvetiti dijelu pravosuđa koji se odnosi na procesuiranje radnih odnosa i ubrzanje postupaka i izvršenja presuda.

“Mislim da još postoji i vremena i volje i mogućnosti da situacija u RS što se tiče socijalnog položaja radnika bude daleko bolja”, rekao je Selman i dodao da bi i privrednici trebalo da shvate da moraju da se uključe u socijalni dijalog, kako bi se zajedničkim snagama došlo do boljeg privrednog okruženja.

Predsjednik Saveza sindikata RS Ranka Mišić izjavila je da je stanje u privredi takvo da je gotovo nemoguće zaraditi “koricu hljeba”, a da zakon o radu postaje oruđe u rukama poslodavaca i pretvara se u svoju suprotnost.

“Mislim da je ovo zvono za uzbunu, na ivici socijalnog bunta i nemira, iskazivanja nezadovoljstva na sve moguće načine. Da ne bismo imali situaciju koja ne može donijeti dobro, jako je važno da u ovom trenutku svi damo svoj maksimalni doprinos da se ta situacija mijenja”, rekla je Mišićeva.

Ona je naglasila da Sindikat nije zadovoljan radom inspekcijskih organa, stanjem u pravosuđu, primjenom zakona o stečaju, izmjenama zakona o porezu na doprinos i drugih zakonskih odredbi, te da se postavlja pitanje efikasnosti cjelokupnog sistema u zaštiti radnika.

“Od danas mora postojati dnevna komunikacija ako je potrebno na relaciji ministar – predsjednik sindikata”, rekla je Mišićeva i dodala da je Unija udruženja poslodavaca zamrzla socijalni dijalog i to na način da je poslala obavijest Vladi RS.

Mišićeva je danas pozvala Vladu RS da nađe kupca za trebinjski “Novoteks”, a radnike i poslodavca u brodskoj Rafineriji da sjednu za pregovarački sto.

Na današnjem sastanku predstavnika granskih sindikata Saveza sindikata RS i ministara u Vladi RS bilo je riječi i o podsticajima za preduzeća koja ne uplaćuju redovno plate i doprinose za radnike.

Analiza Saveza sindikata RS saopštena nešto ranije pokazala je da 30 odsto poslodavaca u Republici Srpskoj ne isplaćuje redovno plate svojim radnicima niti redovno uplaćuje doprinose za njih.

Anketa provedena među 1 701 radnika iz cijele RS pokazala je da više od polovine ispitanih radnika radi prekovremeno, da je 21 odsto njih svakodnevno izloženo mobingu, da je u 60 odsto slučajeva posao radnicima stresan, a da bi svaki treći radnik mijenjao poslodavca.

Savez sindikata RS najavio je danas radikalniju borbu protiv ovakve prakse, prvenstveno kroz izmjene zakona.

“Ne možemo više tolerisati i nećemo nikome da praštamo da radimo, a nemamo platu i nemamo uplaćene doprinose što praktično znači da Vlada RS mora ponuditi zakonsko rješenje da onaj ko nije isplatio radniku zarađenu platu i uplatio doprinose da se takvo djelo karakteriše kao utaja poreza”, rekla je predsjednica Saveza sindikata RS Ranka Mišić.

Ona je novinarima u Banjaluci rekla da je druga mogućnost da obračunski list ima snagu izvršne isprave i najavila da će Sindikat vršiti pritisak da se takvo zakonsko rješenje donese kao i da se donesene zakon o zabrani mobinga.

Sociolog Ivan Šijaković rekao je da su analize Saveza sindikata RS pokazale da je sociološko stanje radnika i materijalni položaj radnika u RS veoma loš, te da su radnici izloženi namjernim manipulacijama poslodavca.

“Poslodavci su privatizujući i bagatelizujući naša preduzeća i naše resurse, radnike shvatili kao instrumente, trošak, nešto čime se može potkusurivati i na njih svaljivati teret poslovanja”, rekao je Šijaković.

On je naglasio da su radnici napušteni od Vlade koja bi trebala da vodi brigu o njima preko svojih inspekcijskih i zaštitnih organa, te da je ostao samo Sindikat koji često nije u mogućnosti da adekvatno odgovori na postojeće probleme.

Stručna saradnica za ekonomska pitanja u Savezu sindikata RS Božana Radošević rekla je da prekovremeni rad koji je najzastupljeniji u građevinarstvu i medijima, a ukupno gledano prisutan u više od pedeset odsto slučajeva pokazuje da poslodavac profitira na račun nezapošljavanja novih radnika koji su mu potrebni i neplaćanjem prekovremenih sati.

“Ako pretpostavimo da neko preduzeće zapošljava pedeset radnika i ako su se radnici izjasnili da rade prekovremeno svakodnevno dva ili četiri sata više nego što je zakonom propisano, očito je da u tom preduzeću postoji 10 do 25 otvorenih radnih mjesta”, rekla je Radošević.

Prema njenim riječima, anketa je pokazala da radnici najviše strahuju od neisplaćivanja plate, zatim od otkaza, onda i od smanjenja plate i stečaja preduzeća, a 80 odsto ispitanih radnika se izjasnilo da ne koristi godišnji odmor na pravi način.

Izvor Agencije